180 Управляване на отварянето на короната

Усъвършенствани Йога Практики – урок 199
От: Йогани
Дата: Вторник, 25 Май 2004 18:25

ТЕМА: Управляване на отварянето на короната
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.

След като започнем йога, не е трудно да отворим короната. Трикът е да я отворим по такъв начин, че да улесним гладкото и прогресивно пътуване по пътя на йога. Ако отворим короната преждевременно, преди да има подходящото пречистване в нервната система, можем да навлезем в много затруднения с прекомерна кундалини, тъй като всичко в нас се напряга и опитва да догони огромния поток енергия, издърпвана нагоре през короната. Така че, много важно e да разберем това нещо за динамиката на короната във връзка с пречистването, което се случва в останалата част на тялото и да се ангажираме с практики по такъв начин, че да пречистим цялата нервна система, докато в същото време отваряме короната. Не е толкова трудно да се направи, колкото може би звучи, след като се използват добре интегрирани, съчетани в едно цяло практики. Всъщност, ако използваш усъвършенстваните йога практики така, както са изложени в уроците, ти вече го правиш от известно време. Това е най-добрият начин да отвориш короната – непряко, без да се фокусираш върху нея до много по-късно в играта.

Короната е известна още като “сахасрара” – хилядолистния лотос, разположен на върха на главата. Физически това съответства на корона радиата, струпване от нерви, разположено близо до върха на главата, над двете основни мозъчни стомахчета (вентрикули). Когато е неактивна, енергията почива там във форма на “кепе” и е незабележима за нас. Когато се възбуди чрез вниманието, кепето се обръща, за да приеме формата на чаша или цвете, хилядолистния лотос. Когато се обърне нагоре по този начин се казва, че короната е събудена или отворена. Тогава не можем да пропуснем това отваряне, защото когато короната е напълно отворена, тя ни изтегля навътре като духовна прахосмукачка. Това всмукване може да се усети дълбоко в слабините ни. Кундалини не може да устои на изкушението на отворената корона и тръгва към нея. Проблемът е в това, че ако нервната ни система не е достатъчно пречистена между корена и короната, кундалини енергията ще започне да разкъсва всичко, през което преминава, за да достигне до короната. Това е нещото, което създава т.н. прекомерни кундалини симптоми, които също така могат да включват и емоционални затруднения.

Много традиции окуражават отиване в короната с практики още в началото на йога пътешествието. Няколко дори първо отиват там. Резултатите се предсказуеми – хора с кундалини проблеми, а има и немалко хора, които са дошли при тези уроци, търсейки облекчение. Други от хората преживяват това, което се нарича “спонтанно събуждане” на кундалини. Въпреки, че не мога да го докажа, моето мнение е, че спонтанните пробуждания също са продукт на йога практики, които са отишли преждевременно в короната – но в минал, а не в този живот. Такива хора са родени в този живот нагласени за спонтанно събуждане на короната – поради тези отдавна забравени практики и дисбаланси, съхранени дълбоко в нервната система. Преждевременното пробуждане на короната е “Причина номер 1” за прекомерни кундалини симптоми. Може да е и единствената причина.

За щастие, добри практики за събуждане на короната в тандем и в синхрон с пречистването на останалата част от нервната система също помагат за изглаждане на енергийните дисбаланси, които са махмурлук от миналото. Така че, тук има добри новини за всички нас – тези, които сме стабилни с нашата енергия и искаме да завършим пътешествието и тези, които изпаднахме от каруцата на практиките с кундалини трудности и искаме да възстановим ситуацията и също да завършим пътуването.

Нека да поговорим за динамиката на короната по отношение на останалата част от нервната система. В скорошния урок по дизайн на мантрата беше споменато, че сушумна има разклонение в средата на главата. Едното разклонение отива напред към точката между веждите, а другото отива нагоре към центъра на короната. При спинално дишане ние поемаме с нашето внимание по разклонението, отиващо напред и многократно прекосяваме спиналния нерв с внимание, движещо се между корена и междувеждието. Правейки така по този маршрут, обработваме и пречистваме спиналния нерв. Резултатът е излъчване в нервната система на пречистваща жизнена сила (прана), излизаща от спиналния нерв във всички посоки.

Това излъчване на енергия от спиналния нерв отива също и нагоре по другото разклонение на короната. Ние дори не мислим за това. Не насочваме вниманието си в короната. Въпреки това, спиналното дишане между челото и корена пречиства короната по този начин, точно както пречиства и цялата останала част от нервната система.

Подобен ефект се случва и при дълбоката медитация. Чрез мантрата АЙ ЕМ короната по естествен начин се просмуква с вътрешна тишина и постепенно се пречиства заедно с останалата част от нервната система. Чрез усилванията на мантрата постепенно разширяваме мантрата по начин, който изпълнява няколко функции. Едната от тези функции е да се донесе повече пречистващо въздействие в короната, без да фокусираме вниманието директно в короната. Това се прави чрез резонанса на мантра вибрацията дълбоко вътре в нас. Самяма усилва въздействието на вътрешната тишина върху нервната система, като премества тихото усещане-съзнание отвътре навън в различни посоки през нервната система, а короната получава своя справедлив дял от тази придвижваща се сидхи тишина.

С времето добавяме много други практики, за да стимулираме пречистването на спиналния нерв – мудри, бандхи, сидхасана, йони мудра, кечари, помпа с брадичката, спинална бастрика и т.н. Всички тези практики отварят короната чрез непреки въздействия. Чрез събуждането на спиналния нерв между третото око и корена ние автоматично пробуждаме и короната.

Крайъгълен камък в нашето пътешествие е събуждането на екстатична проводимост. Това е нежно, постепенно и екстатично пробуждане на кундалини. Лесно се разпознава по пряката връзка, която възниква между самбхави и приятните усещания, стимулирани в корена. Оттам екстатичната проводимост се натрупва и нараства постепенно, щом продължаваме да правим ежедневните си практики. След като се появи екстатична проводимост, сме в позицията сами ясно да наблюдаваме каква е връзката между постепенно пробуждащата се корона и останалата част от нашата нервна система. Ако насочиш вниманието си в пробуждащата се цветна чашка на върха на главата ти, ще почувстваш как тя те издърпва екстатично нагоре отвътре, от корена чак догоре. Не прави продължителна практика с това, защото дори със събудена екстатична проводимост е възможно да прекалиш и изпиташ прекомерни енергийни потоци и емоционално разочарование след това. С други думи, екстатичната проводимост не е лиценз за отиване направо в короната. Но можем да експериментираме малко, от време на време, и да получим усещането кое е стабилно и кое не е. Обикновено и най-малкият излишък в короната, преживян по този начин, ще трае само няколко часа или ден, преди енергията да се балансира отново.

Можем да докосваме короната с вниманието си за кратки периоди по този начин, когато екстатичната проводимост е събудена, защото имаме също така и събудено трето око. Да имаме събудена сушумна между третото око и корена ни дава стабилност, която не сме имали преди това, а също и естествен вътрешен енергиен баланс, който може да бъде стимулиран по всяко време, просто като отидем в проводимостта, възникваща между третото око и корена. Това е силата на събуждането на третото око. Малко са нещата, които могат да го дестабилизират, след като се появи екстатична проводимост между него и корена. Ето затова третото око (аджна) означава “управление”. С екстатична проводимост, надигаща се в сушумна между третото око и корена, ние командваме кундалини процеса, а също така сме с него и в много хубав екстаз.

Както споменахме, това не означава, че можем да отидем изцяло в короната. Дори и малка бъркотия, която направим в короната няма да бъде забавна, така че защо да я правим? Някой попита: Защо не мога просто да изместя спиналното си дишане “от третото око до корена” към “от короната до корена”? Две са причините: Първо, това “орязва” продължаващото активиране на третото око – до събуждане само на корена. Второ, това премества към короната акцента на вниманието, което ще увеличи нестабилността на енергийните потоци. Така че, не измествай спиналното си дишане към короната. Няма да бъде стабилно, дори за напредналите йоги и йогини. Просто продължи със спинално дишане от третото око до корена, дълбока медитация и всичко останало, което беше дадено, а всички отваряния ще продължат да напредват бързо и гладко, включително това на короната.

Като “тестваме” нередовно, само от време на време, поставяйки своето осъзнаване в короната, в крайна сметка тези тестове показват все повече стабилност. Поставянето на осъзнаването за късо време в короната не е причината за тази стабилност. Това е само тест, проверка да се види докъде короната е в тандем с пречистването в останалата част на нервната система. Всяка стабилност, която се появи, ще бъде резултат от нашите интегрирани усъвършенствани йога практики. След като дойде някаква стабилност, ще сме способни да поставяме своето внимание върху короната за няколко минути, без да изпадаме в енергийни затруднения или в емоционално разочарование след това. Тогава и само тогава, можем да имаме безопасната възможност да оставим нашето внимание да почива в короната за известно време в края на практиките, преди периода ни на почивка. Ако желаем, може да сме облегнати или легнали и да използваме самбхави, докато оставяме своето внимание да влезе във великолепно издигналото се цвете на короната със стебло от лъчиста сушумна, минаващо през центъра (на гръбнака – бел. моя). Самбхави добавя слой както от екстатично блаженство, така и от стабилност, защото активира третото око по същото време, в което короната се стимулира с вниманието. Може би ще видим короната като цвете. Може би като чаша. Може би червена. Може би сребриста или бяла. Може би виолетова. Тя се появява в много цветове. Някои хора могат да я видят като издигаща се нагоре кобра с голяма пламтяща качулка. Както и да я видим, начинът по който чувстваме, че ни издърпва нагоре, това ще бъде общото преживяване. Докато отварянето на короната и почти пречистената нервна система зреят, ние сме издърпвани нагоре без хаоса и поразиите, които са толкова чести при преждевременни събуждания. Биваме издърпани нагоре в чисто екстатично блаженство. Тогава можем да се предадем…

Можем да ни няма и да не знаем къде сме били. Или може да имаме някои небесни видения. Когато се върнем обратно, ние сме някак си нови, озарени, излъчващи, както никога преди. Това е началото на преживяването на събудената корона.

След като станем стабилни при посещенията си в короната, тогава можем да приемем по-активна роля там. Все още запазваме всички наши усъвършенствани йога практики същите. Но можем да добавим нещо. То беше споменато в последния урок по насочена бастрика. След като нервната ни система е била достатъчно пречистена, за да пренася потока от енергия, стимулиран от отворена и активна корона, тогава можем да извършим допълнителна целенасочена работа. Един от най-ефективните начини да я вършим е чрез използване на насочена бастрика между короната и корена. Можем да правим това с корона, която е събудена и отворена или с корона, която е затворена. Първият начин е с по-висока интензивност. Можем да използваме самбхави и други мудри и бандхи, докато правим насочена бастрика между короната и корена. Едно нещо не правим и то е, че не правим това, преди да сме изпълнили всички предпоставки за насочена бастрика, а също така и тестването и постепенното развитие на осъзнаване на короната, описани по-горе. Ако преждевременно използваме нещо, включващо внимание в короната, ще го разберем до няколко часа. Това важи особено за насочената бастрика, която е стимулиране на короната изцяло. Така че, когато бъде предприета насочена бастрика в короната, това трябва да бъде много умерено и предпазливо в началото – не повече от минута за една сесия от практики първоначално. Ако резултатът е стабилен и добър по време на активността, тогава практиката може да бъде удължавана при всяка стъпка с по една минута. Тази практика се прави също по времето, в което правим която и да е насочена бастрика, т.е. в края на седящите практики, преди почивката. Ефектът от нея е – да внесе обкръжението на короната в нашия ежедневен живот. Кое е подобно на това? “Раят на земята” е фразата, която идва на ум.

Така че, продължавайте с практиките и бъдете внимателни да не отивате твърде далеч пред себе си с каквото и да било. Ако отидеш, доста скоро ще разбереш, защото ще ти стане дискомфортно. Тогава това, което трябва да направиш е незабавно да се върнеш назад към стабилна платформа от практики. Понякога можем да отидем по-бързо напред, като се върнем малко назад.

Добре е да бъдем упорити да спазваме установения ни ред от два пъти дневно практики. Не е толкова добре да бъдем упорити в пресилването с практиките. Това особено важи за всичко, което правим в короната.

Продължавай напред с плавно темпо и ще пристигнеш навреме на определеното място – безкрайно екстатично блаженство и изливаща се божествена любов!

Гуруто е в теб.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *