170 В&О – Къде е третото око?

Усъвършенствани Йога Практики – урок 189
От: Йогани
Дата: Неделя, 16 Май 2004 15:50

ТЕМА: В&О – Къде е третото око?
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.

В1: Ти каза, че третото око беше между веждите, но мнозина казват, че това е областта на епифизната жлеза, а някои казват, че третото око е всъщност продълговатия мозък. Би ли пояснил?

О1: То е всичко това и много повече. Третото око е спиналния нерв (сушумна), който преминава от продълговатия мозък през основните области на епифизната и хипофизната жлези и напред към междувеждието. То е по-скоро функционална зона в и около спиналния нерв, а не специфичен орган. Може дори да бъде разглеждано като простиращо се и надолу по спиналния нерв под продълговатия мозък, тъй като вътрешното виждане е също така и там, но това доста го разтяга. Традиционно то гледа навън, както би правило всяко око, и точно затова външната точка между веждите най-често е обозначавана като третото око. Екстатичната връзка между епифизата, хипофизата и междувеждието е вероятно най-често срещаното езотерично обозначаване. Също така и продълговатият мозък често бива обозначаван като част от (или като цялото) трето око. Това е доста размита йога, защото обозначаването на духовната невробиология чрез използване на физически аналози не е прецизно.

Все пак, няма нищо размито в преживяването на екстатично събуденото трето око. Когато това се случи, няма съмнение за това какво е то, или къде вътре е то. Просто е малко трудно да го опишем чрез терминология, описваща физическия свят.

Събуждането на третото око е събуждане на целия спинален нерв чак долу до корена. Както споменах в предишния урок за дизайна на мантрата, пробуждащото се трето око е също така пробуждане и на короната. Така че, събуждането на третото око екстатично събужда цялата нервна система. Именно затова санскритската дума за третото око е аджна и означава “команда” или “контрол”.

В2: Искаш да кажеш, че е също толкова правилно да поставим своето внимание в продълговатия мозък, когато инструктираш да го поставим в междувеждието?

О2: Не, очите отиват към точката между веждите (тя е нежно предпочитана) с леко сбръчкване на челото в междувеждието. Това е физическо позициониране на очите, за да се създаде специфичен стимулиращ ефект в мозъка, който незабавно достига надолу по спиналния нерв чак до корена. В същото време нашето внимание се движи нагоре и надолу по сушумна в спинално дишане. Виж урок 131 В&О “Съгласуване на самбхави със спиналното дишане” за обсъждане в подробности на това отделяне на физическите очи от вниманието.

Никъде в уроците няма инструкция да фиксираме фокуса на своето внимание в продълговатия мозък. През продълговатия мозък се преминава по време на спинално дишане и той също така бива стимулиран от резониращия ефект на мантрата при дълбока медитация, без умишлено да фокусираме мантрата там. Така че, продълговатия мозък бива стимулиран постоянно, но не чрез непрекъснато фокусиране на вниманието върху него при практикуване. Продълговатият мозък е част от по-голямото цяло на пробуждане на нервната система и затова с него се отнасяме по този начин в практиките.

Обсъждахме няколкото начина, по които третото око е обозначавано по отношение на физическото тяло. Не се предвиждат и не се очаква да бъдат правени някакви конкретни техники за такова физическо обозначаване. Самите уроци са много недвусмислени относно техниките. Моля да бъда извинен за всяка неяснота и объркване по този въпрос.

Гуруто е в теб.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *