167 Медитация – второ усилване на мантрата

Усъвършенствани Йога Практики – урок 186
От: Йогани
Дата: Понеделник, 10 Май 2004 15:18

ТЕМА: Медитация – второ усилване на мантрата
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.

Като медитираме в продължение на много седмици и месеци, ние освобождаваме много запушвания, които дълго време са били заседнали дълбоко в нашата нервна система. Тъй като нашият подсъзнателен ум постепенно се изчиства, ние откриваме скритата вътрешна тишина да става по-забележима и очевидна в ежедневния ни живот. Всъщност това е нашият истински Аз, който се появява, тъй като изчистваме боклука, който ни пречи да преживяваме своята собствена истинска същност. С продължаване процеса на медитация и дълбоко пречистване в нашата нервна система, ние ставаме духовно упълномощени от изгряващата в нас вътрешна тишина и сме в състояние да постигнем много повече в осветяването на самите себе си (и на всички, които са около нас) с екстатично блаженство и божествена любов, която естествено се излива навън от нас.

Медитацията е основната практика за стимулиране на нервната система да дава всички тези прекрасни духовни резултата. Мантрата е средството, което използваме в медитацията, за да довеждаме систематично ума до неподвижност. Като правим това, ние отприщваме нашето вродено чисто блажено съзнание, което разтваря и освобождава запушванията в нас.

Започнахме медитация с мощна универсална мантра АЙ ЕМ, която ни отвежда без усилия дълбоко в тихите простори на ума, щом практикуваме лесната процедура на дълбока медитация. След като станахме добре запознати и гладки с този процес на използване на АЙ ЕМ, въведохме първото усилване на мантрата. Това ни даде възможност по време на медитация да разширим своето присъствие в чистото блажено съзнание. Резултатът от използването на усилена мантра е, че стабилизираме повече вътрешна тишина по време на ежедневните ни дейности.

Сега сме готови да разгледаме второ усилване на мантрата. Но преди да го направим, моля да се върнете и прегледате отново разискването, направено при първото усилване на мантрата, урок 116 “Медитация – първо усилване на мантрата.”

Това ще ни спести необходимостта отново да разглеждаме тук основните идеи, участващи в усилването на мантрата и аналогията за усилване на мантрата по начин, подобен на начина, по който умело превключваме скоростите при ускоряване на автомобил.

Сега, ако сме готови, имаме възможността да превключим скоростите отново чрез второ усилване на мантрата. Пак ще имаме същите коренни срички “АЙ ЕМ”, както и сричките, добавени при първото усилване. И още нещо ще бъде добавено сега.

Второто усилване е допълнително разширяване на мантрата. То е:
ШРИИ ОМ ШРИИ ОМ АЙ ЕМ АЙ ЕМ НАМАА
(SHREE OM SHREE OM I AM I AM NAMAH)

Тази мантра се използва със същата процедура на медитация, която научихме в началото.

Забележка: както бе обсъждано няколко пъти в минали уроци, компонентът АЙ ЕМ на мантрата може да бъде изписван също и AYAM, с точно същото произношение.

Можеш да видиш, че това е доста дълга мантра, с много повече срички в сравнение с простата АЙ ЕМ мантра, с която започнахме. Много важно е да се разбере, че това не е начална мантра и, че никой няма да има полза, ако я използва като такава. Ако сте нови медитиращи или сте използвали първото усилване на мантрата само за кратко време, започването на тази нова мантра няма да бъде във ваш интерес. Така може да затънете и да забавите своя напредък, също както превключването на по-висока предавка в колата може, ако е направено твърде рано, да направи двигателя да заглъхне и угасне.

Как ще разберем дали ни е време да преминем на по-усилена мантра? Първо, ние ще бъдем гладки и стабилни в медитацията с използване на предишната мантра, поне в продължение на няколко месеца, с някакво количество стабилна тишина, преживявана както при медитация, така и в ежедневната ни активност. Второ, нашата бхакти (духовно желание) неудържимо ще ни зове да отидем напред. За да направим превключването, са ни нужни както стабилност и гладкост, така и бхакти.

С настоящата ни мантра, ако имаме много мисли и усещания, случващи се по време на медитация, без много тишина – това също е много добре и означава, че правим много пречистване и много запушвания излизат. Това обаче не е подходящото време да превключим скоростите към по-усилена мантра. Представи си, че караш колата нагоре по стръмен хълм и твоят двигател се справя добре на настоящата скорост, но няма достатъчно резервна мощност. Би ли превключил скоростите тогава? Разбира се, че не. Същото е и с медитацията. Ако разтоварваме много запушвания с настоящата ни мантра, тогава това не е времето да превключваме на по-висока мантра (предавка). Просто продължаваме с настоящата мантра и в един момент ще видим известно изчистване в нашия процес на медитация – идва повече тишина и се освобождават по-малко запушвания. След като сме известно време в тази ситуация, поне няколко месеца – чак тогава можем да превключим, ако искаме. Ако не искаме – това също е добре. Цялото пътуване може да бъде направено с АЙ ЕМ или с първото усилване на мантрата, ако това е нашето предпочитание.

Ако твърде рано сме превключили на усилена мантра, доста скоро ще го разберем. Ще се чувстваме, сякаш тежко бъхтим през кал. Ще бъде затъване и няма да имаме добри резултати в ежедневната активност. Това не е краят на света. Ако открием себе си в тази ситуация и тя продължава, решението е просто. Превключваме обратно на предишната ни мантра и продължаваме с нея още няколко месеца или колкото е необходимо, за да достигнем точката, когато сме готови да превключим предавките нагоре. Самоопределяне на темпото, нали си спомняш?

Може да се случи фалстарт с усилването на мантрата, но трябва да го избягваме, ако можем. Причината за това е, че отнема време една нова мантра да улегне. Ако сме превключили твърде рано и се опитваме да улегнем с новата мантра, а след това решим да се върнем на предишната, ще отнеме време отново да се промени моделът на мантрата дълбоко в ума. По тази причина не променяме често нагоре или надолу мантрите. Искаме да отидем дълбоко с нашата мантра на едно място. Тези усилвания на мантрата са, за да улесним този процес. Освен тези основни превключвания, не превключваме мантрата непрекъснато. Нито пробваме и използваме множество мантри, не и с подхода в тези уроци. Искаме да развием способността да отиваме дълбоко с всяко сядане. За да направим това, най-добре е да използваме едно превозно средство, нашата мантра.

Така че, нека не бързаме, а да правим всичко възможно, за да постигнем добър напредък и същевременно да поддържаме стабилност и комфорт в нашата рутина.

По отношение на това второ усилване на мантрата, без съмнение ще има някои въпроси относно нейните компоненти. Защо точно тази мантра?

За начало, както преди вече бе обсъдено, мантрата не се използва със значение или с определен език. Мантрата на всеки етап е, за да създаде стабилно и прогресиращо вибрационно качество дълбоко в нервната система. Качеството на вибрацията е, за да има максимално пречистване с комфорт – и това може да бъде ясно възприето с различните срички на мантрата от всички хора, които имат надигаща се екстатична проводимост в нервната система.

Ето затова започваме с АЙ ЕМ като начална мантра, вместо с нещо друго. АЙ ЕМ е много балансирана, стабилна и напредваща дълбоко в нервната система. Ако бяхме започнали с ОМ за дълбока медитация, също бихме имали напредваща начална мантра, но не така балансирана и стабилна дълбоко в нервната система. Всъщност ОМ може да причини хаос дълбоко в нервната система, ако необходимото предварително почистване на дома не е направено. Точно по тази причина ОМ не е добра начална мантра. Както с тъй много неща в духовния живот, това е парадокс, защото Ом може да бъде видян и чут навсякъде. Дори е написан по стените на метрото! И все пак – ОМ не е добър избор като начална мантра за дълбока медитация. ОМ не е също толкова добър и за първо усилване на мантрата, където ние искаме да разширим АЙ ЕМ, започвайки да развиваме друго измерение на вътрешната полярност в нашата нервна система. Правим това с ШРИИ, която също е напредваща и стабилна, като също отива в желаната нова посока. След като сме поставили всичко това, най-накрая сме готови за ОМ.

Забележка: Няма проблем ОМ да се използва за традиционното припяване и киртани (предано пеене), които не отиват толкова дълбоко в нервната система, както правим ние по време на седящата ни медитация. Така че, не приемай сякаш този урок означава, че ОМ не трябва да се използва по традиционните начини.

Някой може би си мисли: “Какво пък толкова? Наистина ли изграждането на мантрата е толкова деликатно?” Да, толкова е деликатно. Като улесняваме процеса на ума да отива в тишина, ние навлизаме в тихото ниво на най-великата сила вътре в нас. Спомни си, че това също така е и мястото, откъдето произхождат самяма и сидхите (силите). Ако сме преждевременни, прибързани в нашата развиваща се практика от гледна точка вибрацията на мантрата, това може да доведе до много катаклизъм, разместване на пластовете при освобождаване за запушванията или твърде бързо, или в неправилния ред. При справяне с вътрешната работа, извършвана дълбоко в нервната система, има лесни начини за почистване на къщата, а има и трудни начини. Винаги ще избираме лесните начини, когато можем да ги намерим. Ще навлезем в повече подробности за дизайна на мантрата в друг урок.

Сега имате второто усилване на мантрата, за да го използвате, когато сте готови. Не се нахвърляйте преждевременно на него. То ще си бъде тук, когато се нуждаете от него и зная, че ще намерите голяма вътрешна радост, използвайки го тогава.

Гуруто е в теб.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *