130 В&О – Защо да практикуваме два пъти на ден?

Усъвършенствани Йога Практики – урок 148
От: Йогани
Дата: Вторник, 23 Март 2004 16:49

ТЕМА: В&О – Защо да практикуваме два пъти на ден?
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.

В: Защо е важно да практикуваме два пъти дневно?

О: Щом практикуваме, ние убеждаваме нервната си система да функционира по различен начин – да подкрепя дълбоката тишина (чистото блажено съзнание). А в по-късните етапи когато кундалини стане активна – да подкрепя екстатичното блаженство.

За да стабилизираме всичко това, ние излизаме навън в света и сме активни там всеки ден. Има фадинг ефект (утихване, избледняване – бел. моя) в по-висшето функциониране на нервната ни система, докато сме активни в ежедневния живот. Фадинг ефектът се случва след 5-10 часа. Тогава можем отново да направим практиките си и пак да възстановим по-висшия си начин на функциониране, за да може той да избледнее след това отново в ежедневната ни дейност.

Един цикъл от тези практики може да бъде правен два пъти дневно – чрез правене на практиките сутрин и в ранна вечер. Това осигурява възможно най-много пречистване и растеж през часовете на бодърстване за хора с активен начин на живот.

Правенето на практиките веднъж дневно е силно забавяне на прогреса – това е само един дневен цикъл на култивиране и фадинг, вместо два такива цикъла. И това е прекалено много затихване, преди следващия ден отново да подсилим висшия начин на функциониране. Практика два пъти дневно означава резултатност и продуктивност. С времето, чрез ежедневна практика два пъти дневно, затихването на екстатичното блаженство по време на нашата активност става все по-малко и по-малко, а висшият начин по който функционира нервната ни система става устойчив и непоклатим 24 часа в денонощието. Това е плодът на този процес – просветление в ежедневната активност, а също така и през цялата нощ. Продължаващият цикъл от практики и активност след тях е онова, което произвежда този резултат.

При уединявания, където ежедневните задължения са прекратени, може да се правят дневно повече от два цикъла практики, редувани с хранене, лека активност и сатсанг (духовни събирания). В такъв вид заобикаляща ни среда могат да се правят три или четири цикъла на практикуване дневно. Може би и повече за “умиращите трудно” – упоритите йоги и йогини. Въпрос е така да се саморегулира темпото, че да има и комфорт, и резултатност. Тогава практикуващият може да навлезе много дълбоко в оттегляне, уединение за период от дни, седмици или месеци. Съществува и един друг цикъл между уединенията, който продължава много по-дълъг период от време (седмици или месеци). Този цикъл е основан върху практики два пъти дневно, с които ние продължаваме в нашия обичаен живот, когато отново се завърнем в света. Извършвани по този начин, уединенията ускоряват напредъка ни. Но уединенията не са заместител на дългосрочната ежедневна два пъти дневно практика в къщи. Това, което правим ежедневно през един дълъг период от време е това, което ще ни направи по-различни в края.

Всичко това е проектирано за максимален прогрес, да използва най-добре естествените способности на нервната ни система за просветление и в същото време да имаме възможността да си вършим заниманията, ежедневните дейности.

Ти си отговорника за своето пътуване. Това са изпробвани и истински принципи за разгръщане, които можеш да използваш както сметнеш за добре, за да пътуваш към дома, към просветление.

Гуруто е в теб.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *