Усъвършенствани Йога Практики – урок 144
От: Йогани
Дата: Сряда, 17 Март 2004 22:09
ТЕМА: В&О – Олекотена помпа с брадичката (без кумбхака)
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.
В: Имам проблем със задържането на дишането и е много клаустрофобийно за мен да правя кумбхака. Не знам, може би съм бил задушен до смърт във въглищна мина в предишния ми живот или нещо такова. Мога ли да правя помпа с брадичката, без да задържам дишането си? А йони мудра? По време на спинално дишане се чувствам добре, стига да не започна да дишам прекалено бавно.
О: Да, с помпата с брадичката можеш. Ако задържането на дишането е трудно за теб, дори и по лесния начин, даден в инструкциите – тогава не прави кумбхака.
Напоследък този въпрос възникна няколко пъти от различни ъгли и е време да го разгледаме. Понякога кумбхака е не само некомфортна, но може да стимулира поява на прекомерна кундалини. И в двата случая инструкцията е да се отдръпнем и да се върнем на комфортна платформа от практики, практики в които сме стабилни – докато станем готови да направим поредната следваща стъпка.
Ако се чувстваме комфортно в спиналното дишане, бандхите, мудрите и сидхасана, които използваме по време на спинално дишане, лесно можем да правим помпа с брадичката в последните няколко минути на нашата сесия на спинално дишане. Ако правим спинално дишане, да речем десет минути, тогава в последните три до пет минути можем да правим помпа с брадичката едновременно със спиналното дишане. Това е същата процедура, както когато използваме кумбхака, обаче не задържаме дишането си. Посоката на въртене на главата се променя в същата точка на дихателния цикъл, както когато използваме кумбхака – т.е. след като сме завършили с вдишването. Можеш да наричаш този подход без кумбхака “олекотена помпа с брадичката”.
Това е подходящ момент да споменем, че спиналното дишане и всички пранаяма методи са форми на кумбхака, в смисъл, че са “ограничаване на дишането” (това е и значението на думата пранаяма) – всички пранаяма методи леко възразяват срещу снабдяването на тялото с кислород. И точно това ограничаване издърпва прана нагоре в нервната система от огромния склад с прана, намиращ се в тазовата област. Така че, независимо дали правим спинално дишане или кумбхака, ние ограничаваме дъха. Въпрос е само на степен, в която ще ограничим. Колкото повече ограничаваме, толкова повече кундалини тече нагоре. Ето защо е добре да правим помпа с брадичката по време на спинално дишане. Ще има добри ефекти, само че не движим толкова много прана, както когато използваме кумбхака. Това е добре, движим това, което е в нашите възможности – без да предизвикваме прекомерни потоци. На което и ниво да сме, когато правим това, ние винаги ще пречистваме нервната си система към повече. Това е цялата игра – да поддържаме напредък, без да изпадаме в объркани енергийни потоци, които ще ни принудят да спрем практиките.
Разбира се, ежедневното практикуване на глобална дълбока медитация е много важно в този процес на пречистване. С тишината на чистото блажено съзнание медитацията нежно пречиства под всичко протичащо в нервната система, а това помага на всички останали практики да работят много по-гладко и по-бързо.
В бъдещите уроци ще изследваме друга форма на пранаяма, наречена бастрика. С нея по един начин ще наситим тялото с кислород, а по друг начин ще поставим ограничение в снабдяването на тялото с кислород – и двете неща едновременно, с мощни пречистващи ефекти.
Както винаги, използваме самоопределяне на темпото в практиките ни, включително при спинално дишане и кумбхака. Ако открием, че помпата с брадичката или пък олекотената помпа с брадичката произвеждат прекомерни енергийни потоци от кундалини, отстъпваме назад към комфортно ниво на практики.
Що се отнася до йони мудра, това е друга история. Кумбхака е централен елемент в йони мудра, защото използваме леко, умерено въздушно налягане, издигащо се от белите дробове нагоре, за да почистим синусите и да стимулираме третото око. Така че, без кумбхака йони мудра се ограничава само до лек натиск, с който пръстите насочват очите към точката между веждите. Това е добре, но вероятно е още по-добре просто да оставим йони мудра, ако не ни е комфортно да спираме дишането – и да се придържаме към сесия на спинално дишане, която сесия да завършва с помпа с брадичката, ако ни е комфортно да я правим. Ако правим хубаво самбхави по време на спинално дишане, това също е толкова добро, колкото и умерения натиск върху очите с пръстите. Така че, ако кумбхака не иска да е тук, просто забрави за йони мудра и прави другите практики, както обсъдихме.
Има известно предимство относно продължителността на времето, необходимо за практикуване, когато правиш олекотена помпа с брадичката. Необходимо е по-малко време – при едновременно правене спиналното дишане и помпата с брадичката се припокриват във времето. За заетите хора това може да е привлекателно. Ако можеш да правиш пранаяма (с олекотена помпа с брадичката) и медитация за 30 минути, вместо за 35 или 40 минути с кумбхака, това може да ти помогне да не съкращаваш времето за практикуване в ден като този, когато графикът ти е претрупан. Орязването на практики не е най-първостепенната препоръка, давана тук, но както беше обсъдено в по-ранни уроци, кратка практика е по-добре отколкото никаква практика. И така когато времето е малко, ние намираме начини да подредим по важност и да оптимизираме практиките си. Така се получава, че олекотената помпа с брадичката, правена по време на спинално дишане е в тази препоръчвана посока.
Очевидно когато напреднем и станем стабилни в практиките си, на каквото и ниво да сме в този момент, ние търсим следващото си отваряне, за да вървим нагоре. Пречистване и растеж на вътрешното божествено присъствие се случват винаги, на всяко ниво на практикуване.
След време, понеже твоята нервна система се пречиства, тъй като запушвания от старите карми се разтварят/разтопяват отвътре, ще имаш по-малко затруднения със задържането на дишането. Всъщност ще откриеш, че все повече и повече дишането е склонно да спира от само себе си по време на лесната практика на пранаяма и медитация, без да има нито намерение, нито напрежение от твоя страна. Сякаш на моменти сме захранвани изцяло само от праната, извираща в нас отвътре. Тогава кумбхака престава да бъде “мечтаната сделка”, престава да бъде проблем. Спирането на дишането просто се случва, понякога за изненадващо дълги периоди. В този етап това вече не е “ограничаване на дъха”. Това е естествено преустановяване на дишането. Тогава можем да дишаме въздух отвън или пък прана отвътре. И по двата начина е добре. Няма суетене, няма напрежение.
Божествената светлина изгрява и прелива в нас, а ние се предаваме в любящите ръце на Бог.
Гуруто е в теб.