113 Наули – издигане на кундалини с твоите коремни мускули

Усъвършенствани Йога Практики – урок 129
От: Йогани
Дата: Неделя, 29 Февруари 2004 16:53

ТЕМА: Наули – издигане на кундалини с твоите коремни мускули
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.

В урока за йони мудра кумбхака въведохме маневра, наречена удияна, която е повдигане на корема с използване на диафрагмата. Понякога удияна се нарича “коремен лифт”. Спомни си, че удияна означава “да полетиш нагоре”. Удияна е малко по-трудна, по-сложна за правене, докато задържаме дишането, защото диафрагмата не се издига толкова нагоре, когато дробовете ни са пълни с въздух. Поради това беше предложено да практикуваме удияна и отделно от йони мудра кумбхака. Правим това, като стоим с ходила, отдалечени едно от друго малко повече от ширината на раменете и с леко свити колена, навеждайки се достатъчно напред, така че да отпуснем длани върху коленете си. В тази позиция приличаме на стопер в бейзбола, наведен напред с длани върху раздалечените си колене, напрегнато очакващ батера (играч с бухалка – бел. моя) да удари топката. Може би понякога и в крикета застават по този начин?

В йога (не при бейзбола!), след като сме заели тази “стопер позиция”, изгонваме всичкия въздух от белите си дробове и след това повдигаме диафрагмата. Ако правиш това с оголен корем, ще видиш, че коремната област хлътва, тъй като диафрагмата отива нагоре в гръдната кухина. Повечето йога школи преподават тази стояща удияна като част от редовната утвърдена практика от пози и това е добро време да я практикуваш – по време на асаните, преди пранаяма и медитация. Удияна има добри здравни ползи. Тя също така издърпва нагоре енергия от тазовата област, и точно затова е част от йони мудра кумбхака, заедно с другите мудри и бандхи, които правим, всички насочени към пробуждане и преместване нагоре през нервната система на кундалини енергия.

При удияна използваме корема по доста статичен начин, без да правим нищо динамично с коремните мускули. Просто повдигаме диафрагмата нагоре и това придърпва корема навътре. Можем да направим удияна динамична, като движим диафрагмата нагоре и надолу. Бихме искали да оживим нещата дори още повече и да сложим повече стимулиране на кундалини енергията в тазовия район. Правейки това, ние също така поставяме подиума за една обединена мрежа от цялотелесни микродвижения, които се появяват, тъй като в нервната ни система екстатичната проводимост нараства и добива зрялост. Част от това обединяване е автоматичното свързване между движенията в корема и движенията в тазовия район, в крайна сметка давайки ни екстатични микродвижения от корена и вътре в гръдния кош нагоре по целия път.

Разбира се, нищо от това не започва като “микродвижения”. Трябва да започнем с “макродвижения”, което са всъщност мудрите и бандхите, когато ги учим за първи път. Ако се учим да свирим на цигулка, ние трябва да овладеем майсторски дългите прости монотонни махове, преди да можем да се отдадем на кратките сложни мултитонове. По подобен начин мудрите и бандхите обичайно започват като ясно изразени, подчертани и видими, но след това, с времето, по естествен начин се усъвършенстват до фини невидими автоматични манипулации дълбоко вътре в нашата нарастващо все по-екстатична нервна система. И тогава – движението на екстатичната кундалини енергия в нервната ни система е това, което извършва микродвиженията по цялото ни тяло, а ние ставаме свидетели на безкрайна великолепна проява на сияйната невробиология, случваща се вътре в нас.

Динамичната техника, която ни отвежда отвъд удияна се нарича “наули”, което означава “да разбъркваш” или “да завъртиш”. Започваме в стоящата “стопер позиция”, описана по-горе. Тогава правим удияна – изпъждайки всичкия въздух издърпваме диафрагмата нагоре, което хлътва корема навътре. И така, вече сме в удияна. Сега ще направим някои други неща, за да усъвършенстваме наули. Нека го направим стъпка по стъпка.

След като вече сме в удияна, първото нещо, което правим е да свием коремните мускули, натискайки надолу върху коленете си – равномерно и през двете ръце. Нещо като да седнеш с изправен гръб на стол, от стоящо положение. Но движението на сядане не се случва, защото нашите ръце и длани подпират горната част на тялото върху коленете ни. Ние сме в удияна, докато правим това, така че нашият корем все още е придърпан навътре от повдигнатата ни диафрагма. Сега се случва нещо ново. Въпреки, че дърпаме корема си навътре чрез диафрагмата, ще забележим, че коремните мускули изпъкват, издуват се навън в една линия, нагоре и надолу от центъра на корема (пъпа). Това добавя още много повече всмукване в тазовия район. Опитай да огънеш коремните си мускули няколко пъти, докато си в удияна и виж начина, по който те се появяват по протежение на централната линия на корема.

Виждаш ли колко е лесно? Чувстваш ли допълнителното всмукване как издърпва от тазовата област в посока нагоре? Страхотно! Сега вече можеш това, нали? А сега огъни тези коремни мускули няколко пъти. Започни в ритъм, като правиш огъване на всеки няколко секунди. Намери си ритъм, който ти харесва.

Когато направите всичко това още няколко пъти, може да откриете, че огъването на коремния мускул отговаря на нивото на мулабандха/асвини, до което сте достигнали и на което ниво ви е непринудено. Оставете ги да вървят заедно, ако искате. С времето те ще се съчетаят в едно движение на фино неврологично ниво и няма да сте способни да правите едното, без да сте склонни да направите и другото. Този вид естествена интеграция ще се случи с всички мудри и бандхи в тялото. Но повече за това по-късно.

И така, ти си тук, огъвайки. Може би усещаш някаква приятна енергия да навлиза в корема ти, а може би и отвъд него в гърдите и дори чак до главата ти. Коремните мускули са много мощни за издигане на кундалини по този начин.

Но знаеш ли, това все още не е наули. Все още не сме започнали “въртене” на тези мускули. Ключът към завъртането е да разделиш огъването на твоя ляв коремен мускул от огъването на десния и след това да координираш двете сгъвания в едно общо въртеливо движение. Имаш два дълги коремни мускула. Единият отива нагоре и надолу от дясната страна на корема ти, другият отива нагоре и надолу от лявата страна. Как да ги разделиш? Не е много трудно да се научиш как – благодарение на стопер позицията.

И така, заеми стопер позиция за удияна и наули, както преди. Този път, вместо да свиваш коремните мускули с еднакъв натиск през двете ръце, просто свивай с натиск през едната ръка към едното коляно. Ти си избери през коя ръка. След като си в удияна, просто свивай корема с натиск през едната ръка към съответното коляно. Какво се случва? Видя ли как едната страна на коремните мускули се огъва навън, а другата остава огъната навътре? Ако е така, значи си го направил правилно. Сега премини на другата страна – огъни корема, като целият натиск отива към другото коляно през другата ръка. Коремните мускули от другата страна огънаха ли се? Добре. Сега опитай да огъваш напред и назад със същия ритъм, който използваше, когато работеше с двете страни едновременно. Но този път това ще бъде лява страна, дясна страна, лява страна, дясна страна и така нататък.

Сега ти издърпваш нагоре енергия от тазовия район – и от двете редуващи се страни. Това ще бъде по-стимулиращо за кундалини енергията. Има ли вече готовност да бъде свършена цялата работа? Нека да видим дали можем да завъртим тези мускули.

Да предположим, че имаш коремни мускули, които гладко се движат напред и назад отляво надясно – остава само още една стъпка, за да имаш цялостно наули движение. Вместо да отиваш навътре и навън с мускулите от ляво на дясно, едно по едно, опитай да направиш “замах” от ляво на дясно. Това означава, че докато твоят ляв коремен мускул е огънат навън, изпъкнал, излез напред с десния, още преди напълно да отпуснеш левия, така че и двата остават едновременно огънати в средата за много късо време. След това когато продължиш по-нататък към огъване на десния коремен мускул, левият ще се отпусне. Ефектът е – виждаш едно непрекъснато движение на коремните мускули, минаващо през корема от ляво на дясно, като замах, като помитане. Тогава когато десният мускул се отпуска и отива навътре, левият се стяга и излиза напред. След това обратното, отиваш отново от свита лява страна към свита дясна страна. И отново и отново около себе си, въртене от ляво на дясно, от ляво на дясно, отново и отново. Можеш да усещаш и регулираш въртенето като чувстваш преместването на натиска, който минава през ръцете ти от лявото коляно към дясното коляно, докато огъването на твоите коремни мускули се премества от лявата към дясната страна и след това обратно.

В този ранен етап на наули, това което правим е трениране, за да усъвършенстваме навик. Ще бъде доста несръчно в началото, без съмнение. Но не се предавай, не го зарязвай. Ще му хванеш цаката. Първо се научи да го правиш в едната посока. Започваме с “въртенето” на мускулите от ляво на дясно. След като постигнеш това, опитай да направиш обратното – от дясно на ляво. При способност да завърташ и в двете посоки, на път си да станеш експерт по наули.

След известно практикуване ще добиеш способност да въртиш коремните си мускули както въже за скачане – с възхитителни ефекти върху енергията в тазовия район. Кундалини няма да е способна да устои да излезе, щом я стимулираш с всичкото това галене.

Не правим това наули макродвижение по време на седящите практики. Правим го преди да седнем в пранаяма и медитация. То може да бъде част от нашите асани и включено, когато правим удияна в нашата рутинна практика (продължение след удияна бандха). Или ако нямаме навика да правим асани, можем да правим само наули, преди да седнем за спинално дишане и медитация. Правенето на наули преди седящите практики събужда нервната система по начини, които много подкрепят пранаяма, йони мудра кумбхака и медитацията.

Опитай да правиш поне двадесет наули завъртания във всяка една от двете посоки и преди всяка сесия на пранаяма и медитация. Ако не ти стига въздух по време на наули, не се напъвай. Просто направи пауза, направи едно-две дълбоки вдишвания, издишай отново и продължи. Когато свикнеш да правиш наули, ще бъдеш също така в състояние да го изпълняваш по по-неформален начин в ситуации, които не включват стопер позата. Например, след като имаш навика за разделен контрол на двата коремни мускула, ще стане лесно да правиш наули, докато лежиш по гръб отпуснато и евентуално когато седиш облегнато с изправен гръб. С времето наули ще се усъвършенства до точката, в която ще бъдеш в състояние да го правиш фино, без видимо движение, почти навсякъде, с прекрасни екстатични ефекти. Този вид наули върви много добре с фини движения на мулабандха/асвини, докато си в кечари. Тези екстатични упражнения могат да бъдат правени и на публично място без никой да знае, че ги правиш, с изключение на сиянието, разбира се.

Ще използваме фина версия на наули, когато преминем към динамична джаландхара (“помпата с брадичката”), която в много по-голяма степен въвлича горната част на тялото в стимулирането на кундалини енергия между сърцето и главата.

Наули е мощна практика с надалеч стигащи ефекти. Не включихме нормалните предупреждения в началото на този урок, защото наули обичайно не е практика, която може незабавно да ни хвърли в неприятности с кундалини енергията. Подразбира се, че ако имате някакви здравословни проблеми, които да се влошат от наули, тогава трябва да се въздържате от нейното правене. Освен това, ако наули се практикува за някакъв период от време, без да се практикуват медитация и спинално дишане, липсата на тези практики за глобално пречистване може да доведе до телесни енергийни дисбаланси.

Полезно е да имаш установени добри общо пречистващи практики, преди да предприемеш каквито и да било практики, насочени към стимулиране на кундалини в специални области от тялото. Това е причината, поради която в началото на уроците започнахме с медитация и спинално дишане и продължаваме да ги наричаме сърцевинни/основни усъвършенствани йога практики – предпоставка за всичко останало, което предприемаме.

Ако искаш, можеш да правиш наули преди да научиш други усъвършенствани йога практики освен медитация и спинално дишане. Но тези двете са препоръчваната минимална предпоставка за наули.

Винаги се уверявай, че имаш гладки практики, преди да започнеш нови. Много е важно да поддържаш една стабилна платформа от практики, с които да можеш да продължиш в дългосрочен план. Щом разпознаеш своята готовност, можеш методично да добавяш нови практики – точно когато твоята бхакти те призове към повече.

Гуруто е в теб.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *