098 В&О – Кечари: смущения в гърлото при етап 1

Усъвършенствани Йога Практики – урок 114
От: Йогани
Дата: Сряда, 11 Февруари 2004 11:58

ТЕМА: В&О – Кечари: смущения в гърлото при етап 1
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.

В: Един от тези съм, чийто език се обръща назад. Твоят скорошен урок за кечари е прекрасен, наистина отваря очите. Въпросът ми се отнася до известно затруднение, което имам, когато езикът отива назад към тавана на устата. В началото имах рефлекс на гадене, който изглежда намалява. Понякога когато езикът ми е назад по време на медитация, дишането ми временно се блокира. Нормални ли са тези преживявания?

О: Това са преходни преживявания, които могат да се случат в етап 1 на кечари. Причината за тях е нещо, което аз наричам “смущения в гърлото”. Това е временно явление, което може да възникне между етапи 1 и 2.

Тъй като езикът не може да отиде зад тавана на устата при етап 1, колкото по назад отива, толкова повече основата на езика е склонна да се притиска надолу в гърлото. Това може да породи ефект на “задръстване” дълбоко в гърлото, което пък да доведе до рефлекс за гадене и повръщане и/или до известно затваряне на епиглотиса. Епиглотисът е капак, наподобяващ клапан, свързан с корена на езика, който затваря трахеята, когато преглъщаме, а също и когато съзнателно спираме своето дишане по обичайния начин.

Всеки от нас има малко по-различна физическа анатомия от другите хора, така че някои може да изпитват тези преходни преживявания по време на етап 1, а при други може да ги няма. Във всеки случай преживяванията са временни. Тъй като френулумът под езика се разтяга или се срязва постепенно, езикът в крайна сметка ще отиде зад мекото небце в етап 2 на кечари. Когато това се случи, смущенията в гърлото се прекратяват по естествен начин, защото езикът отива нагоре в носния фаринкс и вече няма да натиска долу в гърлото толкова много. Казвам “толкова много”, защото френулумът все още продължава да дърпа езика надолу и затова може да има усещане за задръстване на гърлото в етап 2 на кечари, макар и все по-малко – и е много по-малко вероятно да създаде някакви разсейващи усещания. С отиването на езика нагоре, френулумът продължава да се разтяга или бива все повече подрязван – и тенденцията за смущения в гърлото ще си отиде.

Както споменахме, поради анатомични причини, само някои хора може да преживяват смущенията в гърлото, описани по-горе, докато други изобщо няма да ги имат. Какъвто и да е случаят, явлението е преходно, тъй като кечари еволюира в нас.

Преживяванията на екстатично блаженство, които намираме в етап 2 на кечари далеч превъзхождат неудобствата, с които може да се сблъскаме по пътя.

Не бързай с кечари. Подхождай към него по свой собствен начин. Твоята бхакти ще те отведе нагоре, когато му дойде времето.

Гуруто е в теб.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *