Усъвършенствани Йога Практики – урок 91
От: Йогани
Дата: Понеделник, 19 Януари 2004 16:57
ТЕМА: Йони мудра кумбхака – пречистване на третото око и много повече
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.
Сега когато вече всички ние сме предпазливи с прякото стимулиране и събуждане на своята кундалини енергия, ще се потопим направо в прадядото на всички кундалини стимулатори – кумбхака (задържане на дишането), заедно с пълен набор от бандхи и мудри. Защо не? Когато сте готови, няма да ви се налага да тръгнете на лов за тази практика. Ще си бъде тук. Дотогава, вярвам, че ще бъдете разумни, за да не се пресилвате излишно с практиките си.
Ще подходим към кумбхака под покровителството на практика, наречена “йони мудра”, което означава “печатът на богинята”. Можеш да замениш названието “богинята” с името на което и да е женско божество, което искаш за богиня. Ние всички знаем коя е тя, дори и да носи различни имена.
Преди да навлезем в йони мудра, нека напомним да прилагате и тук всичките тези предпазни мерки, които бяха изброени в началото на скорошния урок по сидхасана. Трябва да бъдете достатъчно стабилни във всички свои практики и да не преживявате нестабилност на вътрешната енергия в ежедневната си активност. Ще откриете, че много от нещата които вече правихме, са част от разширения стил на йони мудра, която ще дискутираме тук. Ще свържем група от практики в едно цяло, което е повече от сбора на неговите части. Това ще даде на нашата нервна система възможността да се развива по-бързо до по-широк и по-интегриран стил на естествено функциониране, свързан с потока на чистото блажено съзнание и божествения екстаз вътре в нас.
Първо, има една допълнителна предпазливост, която трябва да споменем. Тук ще задържаме дишането си, добавяйки малко нежно насочено вътрешно налягане в тялото. Нищо крайно не се препоръчва – със сигурност, нищо повече от еквивалента на доброволното задържане на дишането за кратко време при скачане в плувен басейн. Ако имаш сърдечно заболяване, дихателни проблеми, високо кръвно налягане и/или което и да е друго състояние, което може да се влоши от задържането на дишането, тогава или пропусни тази напреднала йога практика, или получи разрешение от своя лекар, преди да се заемеш с нея. С други думи, ако знаеш, че твоят лекар не би одобрил да задържаш дъха си и да плуваш под вода в басейн, тогава трябва да стоиш далеч от йони мудра. Безопасността на първо място.
Практиката на йони мудра, която ще обсъждаме тук е оптимизирана по такъв начин, че да покрие целия сушумна чрез въвеждане на няколко други практики, които се правят едновременно с нея.
Извършва се в края на спиналното дишане и преди медитацията. Точно между тези две добре усвоени, до нивото на удобство при изпълнението им, практики.
Да започнем със седеж, както правим в пранаяма. Това означава да седиш в избраната от теб версия на сидхасана. Когато започваме правенето на йони мудра кумбхака, се намираме след края на спиналното дишане, т.е. след като за определеното от нас време вниманието ни се е движело нагоре и надолу по спиналния нерв при вдишване и при издишване.
Сега, за да преминем във фазата на йони мудра, започваме с поставяне върховете на двата ни показалеца близо до външните ъгли на нашите затворени очи, като допираме долните клепачи. След това леко, нежно избутваме очите нагоре и към средата, в посока към точката между веждите. Това не трябва да се прави с никакво напрежение или дискомфорт. Просто нежно побутване на очите по посока на точката между двете вежди. Ако имаш дълги нокти на показалците си, може да се наложи да ги отрежеш, за да изпълняваш тази част от йони мудра.
А сега със затворени очи, продължаващи да са в режим “изтласкани към третото око”, вдишваме и с нашето внимание отиваме нагоре вътре в спиналния нерв – от перинеума до точката между веждите. Когато белите ни дробове се напълнят с въздух и вниманието ни е на върха на спиналния нерв, в точката между веждите, затваряме и двете си ноздри, като двата средни пръста натиснат ноздрите отвън (носът остава между двата пръста, притиснат и от двете страни – бел. моя). В същото време запазваме показалците да са на описаното място, като продължават нежно да притискат очите нагоре и навътре, в посока към точката между веждите. Също така, в същото това време повдигаме езика към небцето, към тавана на устната кухина, запечатвайки устата отвътре така, че никакъв въздух да не може да излезе оттам (устата може да е отворена, но в джаландхара по-удобно е тя да се държи затворена – бел. моя). Сега задържаме дишането. Но не го задържаме с епиглотиса в гърлото, както нормално бихме направили. Вместо това позволяваме налягането на въздуха от напълнените ни дробове да навлезе свободно в носните проходи и синуси. Не създаваме голямо налягане, само малко. Не се напъваме твърде много там горе. Просто пускаме естественото налягане на напълнените ни с въздух дробове да отиде и там горе (липсата на налягане в областта на тъпанчетата означава, че епиглотисът не е отворен – бел. моя). Средните ни пръсти и езикът блокират носа ни и устата ни така, че въздух не може да излезе.
Опитай го и виж как работи. Доста е лесно, нали?
Сега това, което правим, е да задържаме дишането си докато ни е комфортно – нито твърде дълго, нито твърде кратко. В зависимост от твоя капацитет, това време може да бъде тридесет секунди, минута или може би повече. Ако си професионален гмуркач, може да бъде и няколко минути. Няма значение точно колко време задържаме дишането. Това, което има значение е да задържаме дъха си вътре известно време, като едновременно е и комфортно, и отива малко към ръба на нашите възможности – но не до точката на възникване на неприятно напрягане. Не до точката, в която ще имаме силен недостиг на въздух и, когато приключим със задържането, ще започнем жадно да поглъщаме въздух и да дишаме учестено. Когато приключим и сме готови да издишаме, отместваме средните си пръсти от ноздрите, но не и показалците от очите и не и повдигнатия език. Трябва да ни е останала достатъчна способност да направим лесно и приятно гладко издишване през носа, отивайки с вниманието си обратно надолу по спиналния нерв до перинеума. Докато издишваме, не трябва да се нуждаем отчайващо от ново вдишване. Както при вдишване, така и при издишване можем да дишаме малко по-бързо, отколкото при нормалното спинално дишане, но ако спешно искаме въздух, значи сме задържали дишането си прекалено дълго време. Намерете баланс. Ще бъдете малко несръчни първоначално, както и при всичките тези усъвършенствани йога практики. Но това бързо ще се изглади до комфортна практика. Идеята е да прекараш комфортно времето, през което си със спряно дишане. Не трябва да бъде упражняване в героизъм.
В началото ще правим само три от тези йони мудра кумбхака между пранаяма и медитация. Така че, това са само няколко минути, добавени в средата на нашата практика на пранаяма и медитация. Но към йони мудра кумбхака има повече от споменатото дотук. Има някои други неща, които искаме да бъдат правени по време на нашата кумбхака, за да породим най-положителните резултати. Така че, нека навлезем в повече подробности.
Когато току-що сме излезли от спиналното дишане, вече ще сме правили мулабандха и самбхави, както и сидхасана седеж. При йони мудра кумбхака продължаваме с мулабандха. Самбхави се променя при йони мудра, тъй като ние с показалците побутваме очите в посока към точката между веждите. Тъй като показалците правят това, не извършваме втората част на самбхави – повдигане и центриране на очите. Но продължаваме, правейки първата част на самбхави – набръчкваме челото, нежно събирайки веждите една към друга в посока към междувеждието. Така че, самбхави в йони мудра е комбинация от нежно събиране на веждите с мускулите, намиращи се в главата и повдигане и центриране на очите с показалците. Също така, в йони мудра кумбхака нашето внимание е доведено в точката между очите за целия период на задържане на дишането, докато не тръгнем надолу по спиналния нерв при издишване. Всъщност можем да открием, че вниманието ни е издърпано навън, пред точката между очите по време на йони мудра кумбхака. Това е естествено. Тъй като спиналният нерв започва да има някаква екстатична проводимост, става доста приятно да се прави самбхави. Натискането на очите с показалците в посока към точката между веждите, докато придърпваме двете вежди една към друга в йони мудра кумбхака, може да изпълни цялото тяло с удоволствие, тъй като екстатичната проводимост на спиналния нерв нараства. “Ако окото ти стане едно, тялото ти ще се изпълни със светлина”. Удоволствието нараства по естествен начин, тъй като вниманието излиза навън, отвъд точката между веждите. Има нещо извън тялото, което ни призовава с екстаз. Откриваме, че сушумна продължава и е добре да отидем там, тъй като сме привлечени по естествен начин. Какво ще открием там? О…, ще разберем. Всичко там е хубаво. Ако се случва това удължаване на сушумна, също така е хубаво да пуснем нашето внимание да изминава цялото разстояние, включително навън отпред (пред междувеждието – бел. моя), по време на нормалното ни спинално дишане. Това е една естествена еволюция на сушумна и спиналното дишане. Тя се стимулира по време на йони мудра и е само една от многото ползи на тази усъвършенствана йога практика.
Маньовърът с език, отиващ към тавана на устата е началния етап на една усъвършенствана йога практика, наречена “кечари мудра”. Езикът има да играе много важна роля с напредване на нашата практика. Засега просто искаме по комфортен начин да запечатаме въздуха да не избяга от устата по време на йони мудра. Това може би означава, че върхът на езика се поставя зад предните зъби. Или може би още по-назад. Ако можем с комфорт, ненапрегнато да достигнем точката, където твърдото и мекото небце се срещат на тавана на устата, това е едно добро място да паркираме върха на езика. Не е нужно обаче да е там. Където и да е най-комфортното ни за паркиране място, то е, което искаме. Ще има много повече относно кечари в бъдещите уроци.
Има други два компонента, които бихме желали да добавим към йони мудра. Първият е нещо, наречено “джаландхара бандха”, което означава “заключване на брадичката”. Ще приемем по-малко строг подход към този ключ от подхода, който обичайно се използва към него. Всичко, което ще правим по време на задържането на дъха в йони мудра кумбхака, е да оставим главата да се спусне толкова надолу към гръдния кош, колкото е комфортно. По време на вдишване и на издишване ние отново повдигаме главата нагоре. Това е всичко. Просто оставяме главата да виси надолу по време на задържането на дишането и оставяме пръстите си, поставени на очите и носа, да останат на място, докато главата е слязла надолу.
Ако брадичката отиде без усилие, комфортно, наполовина до кухината на гърлото, това е добре. Ако брадичката измине целия път до кухината на гърлото (опре в гръдния кош – бел. моя), това е пълно заключване на брадичката. По който и от двата начина да го правиш, все е добре. Джаландхара разтяга спиналния нерв в горната част на тялото от точката между веждите надолу. Лесно е да се усети разтягането. Но не се напрягаме да разтягаме. Ако има някаква екстатична проводимост в спиналния нерв, ние можем да усетим обхвата на разтягането по целия път чак до перинеума. Удивително е как работи. С джаландхара ние разтягаме сушумна от третото око до корена. Това разтягане значително засилва ефекта на йони мудра кумбхака и стимулира нарастването на екстатичната проводимост в спиналния нерв. По-късно ще работим още с джаландхара, използвайки нейна динамична версия, за да стимулираме огромни количества прана нагоре и в сърцето, гърлото и главата. Джаландхара е много важна усъвършенствана йога практика. Тук, в йони мудра кумбхака, ние въвеждаме само началото й, като просто оставяме главата да отиде надолу, докато дишането е задържано. След това повдигаме главата, за времето през което вдишваме и издишваме. Запазваме правенето на това да е без усилие, без напрежение, но с комфорт.
Другият компонент, който ще добавим е удияна. Тя също има няколко версии, които ще проучим изцяло, с придвижването ни по пътя. На този етап въвеждаме основната й версия за йони мудра. Когато сме задържали дишането по време на йони мудра, леко повдигаме диафрагмата и издърпваме корема си навътре. Това се свързва с мулабандха, идваща нагоре от аналния сфинктер през таза. Удияна прави чудеса, тъй като ние също така седим и в сидхасана. Удияна, което означава “да летиш нагоре”, е свързана с активността в таза и занася всичко това нагоре, много по-високо. Тъй като сме пълни с въздух при йони мудра кумбхака, ние няма да придърпваме нагоре диафрагмата много. Само малко.
Ще усетите налягането, идващо нагоре през тялото от удияна. Не прекалявайте с него. Ако сте учили йога пози (силно се препоръчва да направите това), без съмнение сте научили да правите удияна, докато стоите изправени, а всичкият ви въздух е изгонен от дробовете. Това е добър начин да се запознаеш с удияна. Има много неща, които ще правим с диафрагмата и коремните мускули. В това ще навлезем по-късно. Засега просто издърпваме малко нагоре диафрагмата по време на йони мудра кумбхака. Отпускаме диафрагмата при издишване и вдишване – между задържанията на дишането.
И така, в йони мудра се правят много неща. Повечето са физически навици, които лесно могат да бъдат възпитани. След време, след като преминем през стадия на несръчност, всички тези неща ще се съберат заедно в един цялостен рефлекс на тялото, който се случва автоматично, щом дъхът бъде спрян. Тогава, с повишаването на екстатичната проводимост, тези маньоври ще се усъвършенстват във фини координирани вътрешни движения, отзоваващи се, реагиращи на естествения поток на божествен екстаз вътре в нас. Всичко това, което обсъждахме тук, е представяне на, запознаване с един нов и естествен стил на функциониране на тялото. В напредналата си форма всички тези компоненти на практиката, които обсъждахме по-горе, ще се проявят като интимно свързани, автоматични “микродвижения” в тялото, случващи се невидимо, докато енергията се движи вътре в нас денонощно. Всички тези физически процедури, на които се учим сега, са свързани пряко с биологията на екстатичното преживяване, надигащо се в тялото. Макар точно в този момент да сме много непохватни с тези неща, ще се изумиш колко фини, гладки и естествено свързани помежду си стават те. Ежедневната йони мудра кумбхака, заедно с пълния набор от постепенно добавени бандхи и мудри, ни преобразява в екстатичен еквивалент на фино регулирано Ферари. Може сега да не изглежда така, но това е, което се случва. Йони мудра кумбхака е напреднала духовна тренировка за нашата биология.
Ще предприемем много постепенен подход към йони мудра кумбхака, като започнем бавно и леко с три повторения между пранаяма и медитацията, както вече беше обсъдено. Тези, които намират тяхната йони мудра кумбхака за добра и гладка, могат да увеличават с бебешки стъпчици. Не прекалявайте с йони мудра. Кумбхака е най-мощният от всички преки стимулатори на кундалини. Ако три повторения са добре, тогава може би след месец опитай четири. След още няколко месеца бихте могли да обмислите да опитате с пет повторения. Нещо такова. Не започвай с пет или десет повторения направо от вратата. Много бавното увеличаване е пътят, който трябва да извървиш и то само, ако се чувстваш гладко и добре, както във всички практики, така и в ежедневната си активност.
Говорихме за това, как да правим йони мудра кумбхака, но не и много за това, какво йони мудра кумбхака прави вътре в нас. По-просто казано, тя работи, за да отвори всяко скрито кътче и местенце в нервната система и в същото време издърпва кундалини (сексуалната енергия) нагоре. Причинява огромно пречистване в организма. Освен това, кумбхака възпитава фините навици за вътрешното екстатично биологично функциониране.
Многостранното въздействие, което прилагаме върху третото око дава ефект на пречистване в горния край на сушумна и през цялата глава. Така че, йони мудра със сигурност е средство за пречистване на третото око. Целият спинален нерв е разтегнат и проникнат с прана, идваща от тазовата област. Също така, кумбхака, чрез създаване на допълнително търсене на жизнена сила от тялото, издърпва голямо количество сексуална енергия (кундалини) нагоре от огромния склад прана, разположен в таза. Сидхасана, мулабандха и удияна стимулират това издърпване, ставащо в долната част на тялото.
Това е общ преглед на случващото се. Много други неща се развиват в биологията и нервната система като резултат от йони мудра кумбхака. Много повече, отколкото може да бъде обсъдено в тези няколко абзаца. Ще запълним детайлите в бъдещите уроци, когато се появят преживявания.
И накрая, трябва да се отбележи, че това е оптимизирана версия на йони мудра, насочена към стимулиране на широка област от отваряния на нервната система. Официалната йони мудра включва използването на повече пръсти за запечатване на ушите (палците) и устата (безименния и малкия пръст) и по-малко от бандхите и мудрите, дадени тук. Това, което научаваш тук, е хибридна практика в името на ефективността. С няколко допълнителни минути по време на нашите два пъти дневно сядане за практикуване, можеш да добавиш голямо усилване към всички твои практики и към твоето преживяване на изгрева на чисто блажено усещане/съзнание и божествен екстаз в живота ти. Ето точно за това е йони мудра кумбхака.
Гуруто е в теб.