Усъвършенствани Йога Практики – урок 84
От: Йогани
Дата: Вторник, 13 Януари 2004 12:29
ТЕМА: В&О – Изкуството да не правиш нищо
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.
В: Кришнамурти и други интересни хора казват, че е неправилно да се фокусираме върху техниките, защото не съществува техника за медитация. Медитацията е през цялото време, тук и сега. Да повтаряш мантра и да правиш пранаяма е техника. Според мен причината за тази техника е тя да увеличи нивото на моята енергия и да ме настрои така, че да мога да преживявам блаженството и света в неговите най-дълбоки нива. Но защо някои учители казват, че е неправилно да използваш техники и, че те ще те подведат – и след това тези учители не дават друго напътствие, освен това да бъдеш осъзнат, а може би дори не и това. Защо? Вписва ли се това в йога разбирането.
О: Това е само мое мнение, но вероятно хора като Кришнамурти са подобни на успешно изкатерилия се на планина, който е загубил паметта си. Те стоят на върха на планината и казват на всички долу в долината: “Не трябва да правиш нищо. Просто автоматично се събуди на върха на планината, както направих аз. Ти вече си тук.” Те са били родени в просветление или много близко до него и очевидно нямат спомен за всичката работа, която са извършили през предишните си животи, за да създадат текущата си ситуация. Ако не правим нищо, в крайна сметка ще достигнем просветление след милиони милиарди години. Ако правим нещо, ще стане много по-скоро. Има сигурни методи, които са известни с това, че те придвижват напред в процеса на просветление. Това е йога.
Всеки сам избира своя път – да прави или да не прави. Дори пътят съзнателно да не правиш нищо (или да бъдеш осъзнат) също е правене. Медитацията, която правим тук, в буквален смисъл е правене на нищо. Ние просто създаваме състояние в ума, а умът ни прави останалото. Отива в тишина. Ние не правим нищо. Нервната система прави всичко това, след като веднъж сме създали първоначалното състояние в ума. Така че, технически погледнато, съгласен съм, че неправенето е пътя. Но ефективното, резултатното “неправене” е изкуство. Това е изкуството на медитацията. Всичките други йога практики също са изкуство да не правиш нищо. Ние създаваме първоначалните условия, а след това нервната система поема нещата. Йога е изкуството да побутнем нервната система по определени начини и след това да не правим нищо.
Рамакришна е казал, че йогите са като копачи на кладенци и има три вида.
Първият вид намира инструментите, изкопава кладенеца (до просветлението) и след това скача в него, вземайки със себе си всички инструменти. Вторият вид йоги намира инструментите, изкопава кладенеца и скача в него, но оставя инструментите да лежат на земята около кладенеца, където други могат да ги намерят. Третият вид йоги намира инструментите, изкопава кладенеца и се мотае известно време наоколо, показвайки на всеки който идва инструментите и как да ги използва.
Може би има и четвърти вид йоги – този, който е роден просветлен, няма спомен за инструментите, които е използвал в минали животи и казва на всички: “Не ти трябват инструменти. Просто бъди просветлен. Това е лесно. Виждаш ли? Тук е кладенецът. Просто бъди осъзнат, бъди наясно и ще видиш, че вече си в него”. Нещо такова. Кой знае? Едно нещо е сигурно. Макар йоги като Кришнамурти да вдъхновяват, те не могат да предложат много практическа помощ на повечето хора. Може би няколко висши души могат да имат полза от тях. Това е доста недостъпен, ексклузивен клуб. Останалите от нас се нуждаят от по-подробен и изчерпателен подход. Йога! Необходимо е да правим нещо, за да не правим нищо.
Гуруто е в теб.