Усъвършенствани Йога Практики – урок 73
От: Йогани
Дата: Четвъртък, 8 Януари 2004 12:46
ТЕМА: В&О – Повече за чакрите
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.
В: Като лечител винаги съм разбирал, че чакрите трябва да бъдат в баланс и, че йога е един начин, който помага да се предизвика баланс в тези енергийни центрове. Наскоро обаче попаднах на предположението, че само коренната чакра муладхара, сакралната чакра свадхистхана и чакрата на слънчевия сплит манипура трябва да са отворени, а чакрите на сърцето анахат, на гърлото вишудхи, на третото око аджна и на короната сахасрара трябва да са затворени. Това ми се вижда твърде странно и ще се радвам на някакъв отзив по тази тема.
О: Ако отидеш на урок №47 “Пранаяма В&О – Чакри?” ще намериш преглед на подхода, възприет в тези уроци по отношение на чакрите. Той не се състои в пряк надзор на чакрите, а в това, че им позволява да влязат в действие по един естествен начин с появата на чисто блажено съзнание и екстатични преживявания в практиките, особено в медитация и в спинално дишане.
След като казах това, всички практики действат на чакрите директно или глобално, но без да трябва да насочваш вниманието си към вътрешната механика на това действие. Тъй като подходът тук е ориентиран към практиките, а не към надзора на чакрите, няма много обсъждане на това коя чакра трябва да бъде отворена и коя затворена. Едно изключение е направено за коронната чакра сахасрара, тъй като тя може да доведе до проблеми, ако се отвори преждевременно, както обсъдихме в неотдавнашния урок 69 “Кундалини симптоми, дисбаланси и лекарства”. Има много неприятни разкази за това. Един такъв пример е в книгата на Гопи Кришна “Кундалини – еволюционна енергия в човека”, издадена преди много години. Тя е хубава книга за това как да станеш просветлен по трудния начин. И така, короната е тази, която ние не искаме да отваряме толкова скоро.
Предположението, което спомена – за отваряне на долните чакри, а не на горните, не изглежда да е в съответствие с балансирането на женските и мъжки енергии в тялото и затова не благоприятства просветлението, ако то е целта. Такова предположение със сигурност изключва както медитацията, така и спиналното дишане, тъй като и двете имат глобален ефект върху всички чакри и сушумна (спиналния нерв) в частност, който се простира от корена до третото око. То също така изключва и самбхави в третото око, а и целия пакет от допълнителни мерки, който ще обхванем тук, когато работим в горната част на тялото и главата.
Гореспоменатото предположение означава стимулиране само на долната половина на сушумна и чакрите като разчита енергията сама да си намери пътя нагоре и няма осигурен поток надолу, който да се свърже с възходящия поток енергия. Това прилича на едностранен (Шакти-само) подход. Такъв подход със сигурност ще избегне проблемите в короната, споменати по-горе. Но той също така избягва или поне значително забавя активирането на целия сушумна нерв. Това прилича на едностранчив подход. Освен това той изглежда работи за някои хора, иначе защо ще бъде написан? Освен разбира се, ако не е само теория. Преживяването е окончателния арбитър за всички теории.
Може би говорим за две различни неща тук. Тези уроци са за улесняване процеса на просветление в човека и има много проактивни методи, представени тук за използване във всяко кътче на тялото, ума и сърцето. “Балансирането на чакрите” и различните подходи за постигането на това може би са загрижени главно за възстановяване на здравето, а не толкова за просветлението, което е много по-амбициозна задача. И в единия, и в другия случай балансирането на женските и мъжките енергии е от съществено значение, да не говорим за възпитаването и отглеждането на чисто блажено съзнание навсякъде отвътре чрез медитацията, което е предпоставка както за добро здраве, така и за просветление.
Целта на тези уроци е да отбягват теоретичните подходи към йога колкото се може повече. Подходът им е основан на преживяването, на опита и поради това, да се надяваме, е практически. В този смисъл това, което виждаш тук е това, което получаваш. Това е научния подход, или поне най-близкия до него подход, който можем да постигнем, когато се занимаваме със собствената ни субективна страна.
При лечение ти без съмнение се справяш също така и с помощта на натрупан опит, което вероятно е причината да се чудиш на предположението за отваряне само на трите ниски чакри. Изглежда, в това няма много смисъл и според мен, и според теб.
Гуруто е в теб.