Усъвършенствани Йога Практики – урок 59
От: Йогани
Дата: Вторник, 30 Декември 2003 14:22
ТЕМА: В&О – Някои подробности за мантрата
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.
В: Имам някои въпроси за мантрата АЙ ЕМ. Какво да правя, ако за медитация ми е дадена мантра от някой друг? Има ли АЙ ЕМ същия ефект като ОМ? Мога ли да правя песнопение с АЙ ЕМ? Мога ли да я използвам през деня докато съм на работа? Мога ли да я използвам, когато вечер отивам да спя? Ти каза да не използваме АЙ ЕМ по време на пранаяма. А какво ще кажеш за използването на мантрата Со-Хам с дъха по време на пранаяма? Освен сутрин и вечер, мога ли да медитирам също и в средата на деня, използвайки АЙ ЕМ?
О: Ако следваш друго учение или традиция и то върви добре, придържай се към него. Това важи също така и за всяка друга мантра, която ти е била дадена. В този случай просто гледай на тези уроци като на “храна за размишление”. Тук нямаме желание да се намесваме и да пречим на съществуващи системи на практика. Тези уроци са предназначени да покажат, да представят една отворена система от обединени в едно цяло духовни практики, която може да бъде използвана от всеки до желаната от него степен. Начинаещите могат да започнат от нулата в началото и да извървят целия път с тези уроци. Опитните практикуващи могат да се включат където желаят и да се ориентират в уроците. Нещо такова.
Ако сте решили да използвате тези уроци като основни за вашата практика, тогава бихте направили най-добре да прекратите всяка друга припокриваща се практика и да следвате уроците прецизно. Има само твърде много неща, които човек да направи наведнъж. Можеш да видиш, че тук има много практики за усвояване. Яху желаещи, ще има още много пристигащи тук усъвършенствани йога практики. Дръж го просто и прави стъпките една по една, една след друга. Ако това е твоят основен източник, ще имаш повече от достатъчно за правене. Няма да оставим нито един камък необърнат.
Мантрата АЙ ЕМ е подобна на ОМ, но не абсолютно същата, така че ефектите са до известна степен различни. АЙ ЕМ съдържа в себе си както линейни, така и циркулярни качества, докато ОМ е само циркулярна, кръгова. АЙ е линейното качество в АЙ ЕМ. ЕM е циркулярното качество в АЙ ЕМ. Виждаш, че АЙ ЕМ има нещо допълнително. Кое е това допълнително нещо? Това е полярността. ОМ е добре известна като звукът от движението на кундалини през тялото, нервната система се оживява, тъй като сексуалните есенции циркулират нагоре и се появява нова биология. Мнозина могат да го чуят. Ом е звукът на Майката Природа в нас, а тя е екстатично блаженство. Аххх…
Ом е майката. Но къде е бащата? Ставайки просветлени, божествена романтика се случва в нас, присъединяване, сливане. В мантрата АЙ ЕМ бащината вибрация е АЙ, майчината вибрация е ЕМ. Спомни си, че йога означава да свържеш в едно, да съединиш. Това се случва на много нива и по много начини. В медитация ние правим по-изтънчени и усъвършенствани вибрациите на мантрата ежедневно – до покой, до тишина, до чисто блажено съзнание, отново и отново. Използвайки АЙ ЕМ за мантра, ние култивираме чисто блажено съзнание напълно чрез нервната система, насищайки естествената полярност, която съществува вътре в нас. Ние оживяваме едновременно както божественото мъжко, така и божественото женско качество в нас. Това има пряко отношение към динамиките в спиналния нерв и към динамиката на кундалини. Повече за това – по-късно. Нещото, което трябва да се разбере тук е, че АЙ ЕМ има някои специални характеристики. Това може да звучи теоретично, но става истински преживявано след време. Когато опитът ти нарасне, ще откриеш, че вибрационните качества на мантрата пряко съответстват на вътрешните екстатични преживявания, които представляват консумация на полярностите, случващи се в нервната система. Това е сложен, но автоматичен процес, който ние стимулираме с ежедневната си практика.
Продължи да бъдеш релаксиран и непринуден в своите медитации. Цялата тази теория е нищо в сравнение с простия процес на медитация. Забрави значенията, когато медитираш. Ако значение се появи в ума ти при медитиране, отнасяй се към него както към всички други мисли. Без усилие, с леснина се върни към мантрата. Просто медитирай всеки ден и всичко ще дойде по естествен начин. С времето ще преживееш, ще изпиташ вътре това, за което бе споменато тук.
Песнопението на АЙ ЕМ в ежедневието не се препоръчва, ако използваш тази мантра в медитацията си. Причината е, че използваме мантрата за да отиваме навътре към тишината на ума и тялото. Песнопението е външна активност. Искаме навикът с мантрата да бъде отиване навътре. След време ще си помислиш мантрата веднъж и веднага ще се озовеш в чистото блажено съзнание. Нервната ти система ще бъде привикната да се потапя в медитативно състояние мигновено, моментално – прекрасна способност в този трескаво забързан свят. Ако обичаш песнопенията намери нещо друго, което да използваш. Песнопението има свои собствени ползи и е прекрасно, особено в групи. Придържай се към използване на мантрата АЙ ЕМ, за да влизаш навътре с опростената, но мощна процедура на медитация. Ако харесваш да използваш АЙ ЕМ преди лягане, това е добре, но я дръж вътре. Помни, че за някои хора тя може да бъде много стимулираща, особено, когато по-нататък събудим кундалини.
Това може да те държи буден. Разбира се, спокойно можеш да използваш АЙ ЕМ в обикновен разговор. Това е обичайната употреба и е на ниво значение. Медитацията отива отвъд словесното значение, на нивата на вътрешно усъвършенстване, изтънченост, финес на мисловната вибрация, където има много повече мощ.
Мисленето на мантрата през деня, по време на активност, не се препоръчва. Когато си в света, бъди в света. Когато си в медитация, бъди в медитация. Твоята активност ще стабилизира чистото блажено съзнание в нервната ти система. Това ще се случи по естествен начин, ако медитираш два пъти ежедневно. Въобще, дръж медитацията и активността си отделени. Всяка от двете има своето собствено предназначение. По същия начин, не използваме преднамерено мантрата докато правим пранаяма и обратното.
Причината да не използваме мантрата по време на пранаяма е, че там вече изграждаме много други навици, отнасящи се до спиналното дишане. Спиналното дишане е висша практика и става още по-усъвършенствана с добавянето и на другите неща, които правим в пранаяма. Има дихателни мантри, като Со-Хам, които хората използват по време на пранаяма. Това е добро за начална практика, когато вниманието не се движи нагоре и надолу по спиналния нерв и също така за изграждане на другите навици, необходими за усъвършенстваните йога практики. Тъй като започваме със спинално дишане в тези уроци, ние изпускаме началната практика на дихателната мантра. Вместо това първо правим пранаяма и след това медитация. В тези уроци не правим едновременно и двете.
Два пъти дневно е формулата за медитация. Ако сутрин и ранният следобед са най-подходящи за теб, вместо сутрин и рано вечер, прави го тогава. Почини си добре след като приключиш с медитацията, за да се върнеш отново навън и активността ти в ежедневието да бъде гладка. Медитиране три пъти на ден може да те направи зловещ – разнебитен, опак, раздразнителен и нестабилен. Ако имаш уикенд или празници и си със снети отговорности, можеш да опиташ три медитации на ден, за ден или два. Но имай предвид, че използваш мощна практика, която освобождава запушвания в твоята нервна система. Ако те започнат да излизат твърде бързо, може да стане некомфортно. Ето защо си почиваме след медитация, а след това тръгваме и сме активни, за да стабилизираме чистото блажено съзнание в нервната си система. Намери стабилния си модел и го направи редовна и шаблонна практика. Редовността в практикуването е начинът да напреднем. Кратка интензивна практика едни ден тук, един ден там, няма да предизвика някаква разлика. Именно това, което правиш всеки ден в продължение на месеци и години е от значение, ежедневното практикуване ще предизвика напредък. Тогава тишината на чистото блажено съзнание ще настъпи и проникне във всяка част от твоя живот.
Гуруто е в теб.