039 Пранаяма В&О – Управление на времето за практикуване на пранаяма

Усъвършенствани Йога Практики – урок 50
От: Йогани
Дата: Сряда, 17 Декември 2003 14:07

ТЕМА: Пранаяма В&О – Управление на времето за практикуване на пранаяма
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.

В: Обичам моите пранаяма и медитация, но имам толкова малко време. Тръгвам за работа в 7:30 сутринта и не се прибирам в къщи почти до 6:00 вечерта. Изглежда невъзможно. Какво да правя?

О: Казано е: “Където има воля има и начин”. Почти в началото на тези уроци отбелязахме, че желанието е основен компонент. Наистина, то е ключа. Можем да имаме всичкото знание на света, но ако волята да го използваме я няма, то не струва и пукната пара. Това, което избираме да правим всеки ден, то ще определи нашия път и резултати. Ако се окажем в ситуация, че не сме в състояние да действаме в посока към нашите най-съкровени желания, тогава рано или късно ситуацията трябва да бъде променена. С непрестанно желание, т.е. с преданост, страст и обвързаност да действаме, ние ще намерим начин да преодолеем всяко затруднение, всяко препятствие.

Как намираме време да практикуваме два пъти дневно? Има много възможности. Необходима е гъвкавост, за да се възползваме от възможностите, които имаме. Настоящата установена практика е десет минути пранаяма и двадесет минути медитация. Заедно с времето за почивка в края, това прави около тридесет и пет минути, два пъти на ден. С дълъг работен ден като твоя, това може да бъде твърде много. Не е много практика, но може би е твърде много време, особено сутрин. Имаш възможност да го намалиш. Това не е идеалното нещо, но е много по-добре, отколкото никаква практика или пък да се преуморяваш, опитвайки се да направиш твърде много за твърде малко време. Много е важно да правиш “някаква” практика два пъти на ден – сутрин и вечер. Две кратки сесии е много по-добре от една дълга такава. Сутрин времето може да е сред най-желаните от теб награди, докато вечер да имаш повече време, но може би тогава си уморен и не ти се прави нищо, дори медитация.

Реши колко време имаш сутрин, независимо колко малко е то и работи с това време. Може да са двадесет минути или може би само петнадесет минути. Колкото и да е то, работи с това време. Ако това са двадесет минути, прави пет минути пранаяма, десет минути медитация и пет минути почивка. Ако са само петнадесет минути, прави няколко минути пранаяма, десет минути медитация и няколко минути за почивка. Стратегия, която може да работи за теб е да направиш практиката си в леглото, веднага след като се събудиш и преди да си станал. Това поставя твоята практика на първо място в списъка ти сутрин и е малко вероятно да я пропуснеш. Когато се събудиш, просто седни в леглото облегнат и започни пранаяма. След това направи медитацията. Така можеш да направиш практиката си преди да си станал и да скочиш от леглото напълно зареден с чисто блажено съзнание.
Вечер може да имаш по-голяма гъвкавост относно времето. Ако си уморен знай, че пранаяма и медитацията ще те обновят. Това твърдение ще стане съвсем вярно, когато добавим следващите няколко слоя от усъвършенствани йога практики. Създай си навик да отиваш на мястото си за медитация възможно най-скоро след като се прибереш от работа. Ако нямаш време преди вечеря, прави практиката си един или два часа след вечеря, или непосредствено преди сън, ако трябва. Това не е идеалното нещо, но е много по-добре, отколкото никаква практика вечер. Ако можеш, вземи пълните тридесет и пет минути вечер. Но не се опитвай да компенсираш кратката сутрешна сесия с прекалено дълга вечерно време, не и в този начален етап. Това може да създаде известен дискомфорт. По-късно, когото имаш повече опит и нервната ти система е по-пречистена, ще можеш да правиш по-дълги сесии, без да си причиняваш дискомфорт. На този етап, в сегашната ситуация, направи най-доброто, което можеш, за да вземеш възможно най-много от тридесет и петте минути практикуване сутрин и вечер. Ако нямаш времето, състави си собствена по-къса, но два пъти дневно практика. Това е в твоите ръце.

В раздела “Медитация – въпроси и отговори” обсъждахме начини как да медитираме, докато пътуваме или по друг начин сме възпрепятствани и сме далеч от обичайното си място за медитация. Предложените там неща важат също и за пранаяма, добавена към “предния край” на нашата сесия. Пранаяма може да бъде правена дискретно на публични места. Отвън изглежда по същия начин, както при медитация – човек, който просто седи със затворени очи. Релаксираме се, докато правим пранаяма. Бавното ни дълбоко дишане е едва забележимо за външен наблюдател. Така че, е възможно да правим цялата си практика на публично място. Вероятно няма да седим с кръстосани крака на публично място. Това е добре. Светът не е перфектен.

А когато караме кола? Много от нас прекарват всеки ден час или повече, седящи в трафика, отивайки към и връщайки се от работа. Това е голям отрязък от време за чакане всеки ден. Можем ли да правим нещо полезно през това време? Не и със затворени очи. Това е сигурно. Това изключва възможността за медитация. Но какво да кажем за пранаяма? Най-добре е да правиш пранаяма със затворени очи. Възможно е обаче да се извлече известна полза, правейки пранаяма с отворени очи, защото тя е физическа практика. Да се прави пранаяма, докато шофираш автомобил, е далеч от идеалното, но това може да бъде правено с известна полза. Може да опиташ да правиш бавно и дълбоко дишане в продължение на десет или повече минути, докато шофираш от работата към дома. Можеш също така с отворени очи да проследяваш с вниманието си спиналния нерв нагоре и надолу при издигане и спускане на дъха. Дръж вниманието си върху шофирането. Осъзнавай, че пранаяма е на втори план. Отнасяй се леко с нея. Пранаяма с отворени очи е по-малко разсейваща, отколкото слушането на радио. Основната ти отговорност е да шофираш безопасно. Може и да има малко пранаяма, ставаща на заден план.

Ако правиш пранаяма в колата, не прекалявай с това. Когато се прибереш в къщи, седни и медитирай поне десет минути, за да посееш семето на чистото блажено съзнание в оплодотвореното от пранаяма поле. Не желаем никакви бурени да се вкоренят в твоите красиво култивирани нерви. Ако си отдаден на духовното си преобразяване, твоя отговорност е да си осигуриш две сесии на практикуване всеки ден. Има много начини, за да правиш това. Бъди креативен и винаги бъди подсигурен в това да правиш практиката си.

Разбира се, идеалната ситуация е да имаш всичкото нужно време сутрин и вечер. Хората, които са самонаети или пенсионирани могат да дадат на усъвършенстваните йога практики времето, необходимо за да се култивира максимална полза. Като станат опитни, те също имат възможност постепенно да увеличат времето за практикуване, за да ускорят напредъка си дори още повече. Напредналите практикуващи, които имат редовна работа, също имат възможността за удължена практика през почивните си дни в края на седмицата, по празници, а дори и в ежедневието, преди или след работа. Всички пътища водят към Рим. По-късно ще обсъждаме варианти на разширена практика, които можеш да имаш предвид при твоето напредване по пътя.

Управлението на времето за усъвършенствани йога практики е важна област за обмисляне и обсъждане, както за да въведеш и установиш редовна практика два пъти ежедневно още в самото начало, така и за да разширяваш своята практика, когато навлезеш в по-напредналите етапи на преобразяването. Бъди грижлив за времето, което имаш на разположение в този живот и се опитай да се възползваш от него възможно най-добре.

Гуруто е в теб.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *