009 Медитация В&О – Заспал ли бях по време на медитация?

Усъвършенствани Йога Практики – урок 17
От: Йогани
Дата: Вторник, 25 Ноември 2003 12:12

ТЕМА: Медитация В&О – Заспал ли бях по време на медитация?
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.

В: Мисля, че заспах по време на медитацията макар да не мисля, че загубих съзнание. Изглеждаше ми, че съм буден, но нямах представа за време или за каквото и да е друго. След това осъзнах, че моята глава беше на гърдите ми и си погледнах часовника. Бяха изминали 30 минути. Чувствах се без сили. Почувствах се доста нестабилен, не беше добре направо да стана, затова полежах малко. След това бях ОК. Заспал ли бях всъщност?

О: Без сетивно преживяване, без мантра, без мисли, но все пак съзнаващ отвътре – бил ли си заспал? Вероятно не. Медитацията понякога създава съноподобно състояние като това, което описваш, но физиологичните параметри са различни. Метаболизмът се забавя много повече отколкото при сън. Сърдечният ритъм и дишането са много по-бавни отколкото при спане, почти спират. Тялото и умът отиват в състояние на пълна тишина, докато ние сме напълно будни вътрешно. Нивото на почивка на тялото и ума е много по-дълбоко при медитация, отколкото при сън. Това е различен вид почивка, който премахва нечистотиите, запушванията-пречки за съзнанието, които спането не може да достигне. Медитацията обаче не е заместител на съня, който си има собствена динамика в ежедневния цикъл на подмладяване.

Хората, които са медитирали от години, могат да имат по-малка нужда от сън поради постигнатата чистота на нервната им система. Не, че медитацията замества сънят. Просто тя постепенно с времето пречиства тялото и ума и затова тялото се нуждае от по-малко пречистване по време на всекидневния си сън, т.е. от по-малко сън. Именно чистотата, получена в резултат на дългосрочно медитиране и на други усъвършенствани йога практики е тази, която намалява нуждата от сън. С времето съзнанието остава активно двадесет и четири часа в денонощието. Тогава дневните активности, сънуването и дълбокият сън минават като филм на екрана, на фона на нашата тиха, блажена осъзнатост. В това състояние ние никога вече не спим. Това е вид свобода и щастие, които всички ние сме способни да постигнем по естествен начин – това е наше неотменимо рождено право.

Добре си направил, че си полежал в края на сесията, докато си станал способен да се изправиш, чувствайки се пречистен и балансиран. Това е друг случай, в който е необходима допълнителна почивка след медитиране. Много пречистване е имало по време на медитирането. Най-различни преживявания могат да се случат по време на медитация – от възвишени до нелепи. Всичко това е част от същия този процес на мислене на мантрата без напрежение, без усилие и оставянето й да потъне. Тъкмо тогава се случва очистването. Ние му позволяваме да се случи. След това когато се осъзнаем, се връщаме към мантрата и позволяваме, оставяме умът да се гмурне отново. Този процес, правен два пъти дневно за по двадесет минути, постепенно ще превърне твоя живот в блаженство. Не забравяй да разглеждаш всички преживявания докато не мислиш мантрата, като част от времето за медитация. Всичко е наред, че си започнал да осъзнаваш времето отново чак след тридесет минути. Това е било едно естествено събитие в медитацията ти. Всеки път когато се случи нещо подобно и надвишиш времето, отредено за медитация, не забравяй да преминеш през подходящо дълъг период на почивка като край на сесията. Ако поддържаш медитацията си в баланс с подходящото количество време за покой в нейния край, винаги ще се изправяш след медитиране освежен и готов за активност.

Гуруто е в теб.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *