Знанието е Единство, Единството е Сила

ТЕМА L2-2: Знанието е Единство, Единството е Сила

Original source: https://livingunbound.net
BG translation: https://watchtogetheronline.com

Някои от най-мощните учения, техники и ресурси във всички традиции на мъдрост подчертават важността на нивото на знание. Нивото на знание е мощта на Единството, което е резултат от истинското познание, от възприемане чрез ума, което е избистрено, пречистено и неагитирано и по този начин неизопачено. Това Единство е безпроблемното обединяване в едно цяло на формите в съзнанието с безформеното осъзнаване, което е истинското Аз – неограничавано осъзнаване, предшестващо това, което си бил/а принуден/а да мислиш като ум.

Има три фундаментални компонента на съзнанието в преживяването (трите нива на живота без окови – Живот, Знание и Осъзнаване), които могат да се разглеждат като части от един пъзел.

Осъзнаването е нещо единично и неоформено. Животът е многообразен и оформен.

Знанието е мостът, хибридът на оформеното с неоформеното, на действителния потенциал; на двата аспекта на реалността, която е реализирано съзнание, непрекъснато протичащо през нея; обективност в субективността и субективност в обективността; форма в пустотата и пустота във форма.

Частта от пъзела, която представлява нивото на осведоменост и частта, която представлява нивото на живот, не могат да се съединят директно една с друга. Те се нуждаят от свързваща част, мост. И тук идва Знанието. Единството на познанието свързва неограничаваното Осъзнаване с хармонията на Живота.

Повечето от нас, преди да заживеят неоковано, са запознати единствено с нивото на живот, което смятаме, че е едновременно ниво на живот и на познание. Казано простичко: условните рефлекси в мисленето те карат да смяташ, че мислите, чувствата, чувството за себе си и т.н. са част от действителната субективност. Но тези форми всъщност са само форми в осъзнаването – обекти на осъзнаването. Това става очевидно, след като веднъж видиш, че ако можеш да мислиш дадена мисъл или да чувстваш дадено чувство, тогава очевидно ти не си тази мисъл или чувство. Виждането и преживяването на това става много по-лесно, след като се развие (или по-точно – разкрие) значителна степен на вътрешна тишина. Мъдреците от всички религии и мъдри традиции говорят за важността на установяването на тази вътрешна тишина:
“Бъди неподвижен/а и знай, че аз съм Бог.” – Псалми
“Йога [Единство] е липсата на възбуда на ума.” – Йога сутри от Патанджали
“Дао, за което може да се говори, не е Дао.” – Тао Те Чинг
“Наложил/а си несъществуващи ограничения върху себе си или ограничения върху истинската си същност на чисто, безкрайно същество. Сега си недоволен/недоволна, защото вярваш, че си ограничено същество или естество; и ти започна да правиш духовни практики, за да надхвърлиш тези несъществуващи ограничения. Ако обаче твоят ум и практика предполагат съществуването на тези измислени окови, как изобщо можеш да ги надхвърлиш? ” – Шри Рамана Махарши

Има една отлична статия за “Познаване на непознаваемото” от уебсайта Donmeh West, от Реб Яков Лейб Хакохайн, от гледна точка на множество религии и мъдри традиции (включително съвременната психология; Карл Юнг е цитиран в статията).

В йога традициите нивото на знание е известно като Шакти, Сила или Способност в санскрит.

Нивото на знание е неописуемо просто, но не винаги лесно – включва опознаване на хибридната природа на ума, срещата както с форменото, така и с безформеното, за да познаеш единството на себе си с обективното преживяване. Познанието е ясното, неагитираното осъзнаване с пречистен ум, преживяване на естествената хармония на живота.

За повечето от нас, преди на ниво познание да преживеят Единството, действителното знание е скрито от символичното облачно покритие от мисли и чувства, възникващи в ума, които се бъркат с действителността, биват погрешно приемани за действителност.

Ето защо сутрите на Шива започват нивото на осъзнатост със следните две сутри:
“Истинското Аз е Освободено Осъзнаване” – Шива сутри 1.1
“Знанието е робство” – Шива сутри 1.2

Как можеш да преживееш Единството на познанието? Две техники, които да ти помогнат да започнеш, са Гап техниката и Стоп техниката.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *