ТЕХНИКА L1-11: Асани, йога и живот без окови – рутина от асани
Original source: https://livingunbound.net
BG translation: https://watchtogetheronline.com
Асаните се практикуват най-добре в началото на твоята йога рутина (каквато и да е тя), тъй като те спомагат за разхлабване на физическото тяло, поради което то седи по-удобно в статично положение, докато правиш своите дихателни упражнения и медитационни практики. Асаните също помагат за разхлабване на нервите и отваряне на енергийните пътища на тялото, за да можеш да получиш всички облаги от твоите седящи практики. Ето защо най-добрата последователност за йога практиките ти е да правиш 5 до 30 минути асана практики, в зависимост от твоята бхакти, последвано от 15 минути пранаяма и след това 20 минути медитация. Това е основната “пълна” йога рутина.
Какви асани са най-подходящи, за да се подготвиш за твоите практики? Обикновено това си зависи от практикуващия и от неговите лични предпочитания, но като цяло е добре да включиш навеждане напред, навеждане назад, обърната поза, гръбначно усукване и период на почивка в края. Използването на рутина, която съдържа всеки от тези елементи, ще бъде най-ефективно.
Ето една основна рутина, препоръчана от Йогани в уебсайта http://www.aypsite.org/asana.html. Това е последователност, която аз лично преподавам във всички мои уроци по йога за начинаещи, последователност, за която имах страхотни отзиви и която мога да препоръчам и от личен опит, също така.
СНИМКА 1: Усъвършенствани йога практики, Стартов комплект от асани – Пози 1-5
Последователността от AYP асани започва със загрявка, при която масажираш тялото и насочваш кръвния поток от всеки крайник обратно в торса (виж фигури 1а, 1б, 1в, 2а, 2б).
След това стигаш до седеж върху петите (фигура 3), където отделяш време, за да постигнеш удобен дихателен ритъм… ритъм, който се опитваш да поддържаш през останалата част от асана рутината.
Това е последвано от Джану Сиршасана или “седеж с глава до едното коляно” (фиг. 4а). Тази поза помага за разтягане на гръбначния стълб, раменете, подколенните сухожилия и слабините. Тя помага за стимулиране на черния дроб и бъбреците, помага за подобряване на храносмилането и е полезна при високо кръвно налягане, безсъние и синузит. Тя енергийно стимулира праната да се премести в гръбначния нерв, “сушумна нади”.
Следващата поза е Пашимотанасана или “седеж, наведен напред” (фиг. 4b). Физически тази поза помага за облекчаване на храносмилателни проблеми като констипация и помага при проблеми като ишиас. Енергийно тази поза стимулира чакрата Манипура (слънчев сплит).
Пашимотанасана е последвана от Саламба Сарвангасана или “раменен стоеж, свещ” (фиг. 5). Това е обърната поза, която подобрява притока на кръв към мозъка, подобрява секрецията на панкреаса, помага за предпазване от хернии и нарушения на уринирането и стимулира щитовидната жлеза, като същевременно укрепва мускулите на ръцете, раменете, врата и бедрата. Енергийно тази поза стимулира чакрата Вишудха (гърлото).
СНИМКА 2: Усъвършенствани йога практики, Стартов комплект от асани – Пози 6-14
След това преминаваш от раменната стойка направо в Халасана или “рало” (фиг. 6). Тази поза помага да се увеличи гъвкавостта на гръбначния стълб, тъй като отваря всеки гръбначен диск и разтяга всеки прешлен, което прави позата чудесна за хора с артрит или скованост на врата/гърба. Също така активира черния дроб, далака и щитовидната жлеза, стимулира коремните органи и е чудесна за тези, които изпитват главоболие, безсъние или високо кръвно налягане. Енергийно тази поза издърпва енергия от чакрата Муладхара (корен) до чакрата Вишудха (гърлото) и стимулира всяка от чакрите по пътя нагоре.
Следващата поза в последователността на AYP е Йога Мудра или “печатът на йога” (фиг. 7). Позата насочва кръвния поток нагоре, масажирайки долните бронхи на белите дробове. Тя е много добра за всеки, който има някаква форма на белодробен проблем, а също така помага при стомашни проблеми, тъй като помага за укрепване на храносмилателната система. Енергийно тази поза помага за отваряне на чакрата Анахата (сърце) и също така стимулира чакрата Аджна (трето око), тъй като насочва праната нагоре по сушумна нади (гръбначния нерв).
След това преминаваш към Буджангасана или “поза кобра” (фиг. 8). Тази поза помага за укрепване на мускулите на долната част на гърба, както и основните мускули, по-специално напречните коремни мускули. Тя стимулира надбъбречните жлези, помага за нормализиране на нередовните менструални цикли и също така помага при проблеми с газове или констипация. Енергийно тази поза стимулира както чакрата Свадхистхана (пъпа), така и чакрата Манипура (слънчевия сплит).
От Буджангасана преминаваш към Салабхасана или “поза скакалец” (фиг. 9). Тази поза е една от най-добрите пози за всеки, който има проблеми със синдрома на карпалния тунел или някой с тендинит на лактите. Позата ограничава притока на кръв към долната част на ръцете и след това позволява на кръвта да се втурне обратно, когато приключиш с позата. Това помага да се стимулира правилната циркулация в китките и лактите. Тази поза също помага за укрепване, компресиране и отваряне на гръбначния стълб.
След това преминаваш в Матсиендрасана “гръбначно усукване” (фиг. 10). Тази поза стимулира панкреаса, черния дроб, далака, бъбреците, стомаха, а също така както възходящото, така и низходящото дебело черво. Също така помага за подреждане и пренастройка на гръбначния стълб. Енергийно позата помага за спиралното изкачване на праната нагоре от корена през всички чакри, но е особено стимулираща за чакрата Манипура (слънчев сплит).
Сега идваш до изправен стоеж за Удияна Бандха или “повдигане на корема” (фиг. 11). Това не е непременно “асана” и по-скоро попада в категорията “бандха”, което означава “заключване”. Тази поза е най-вече, за да стимулира възходящия поток на енергията кундалини от чакрата Муладхара (корен), тъй като има всмукващ ефект върху праната, намираща се там.
Оттук преминаваш в Анувитасана или “огъване назад с разтягане” (фиг. 12). Тази поза помага за разтягане на коремните мускули, укрепване на гърба/гръбначния стълб и стимулира белите дробове. Енергийно позата помага за отваряне на чакрата Анахата (сърце).
След това, на това огъване назад противодействаш с навеждане напред … Утанасана или “навеждане напред с докосване на пръстите” (фиг. 13). Тази поза увеличава гъвкавостта в долната част на гърба, подколенните сухожилия и прасците, намалява умората, стимулира храносмилането, създава пространство между прешлените и помага при астма, високо кръвно налягане и остеопороза. Тя също така е лесна за изпълнение обърната поза, тъй като главата е по-ниско от сърцето и това увеличава притока на кръв към мозъка.
И накрая завършваш асана рутината със шавасана или “поза на труп” (фиг. 14). Тази поза позволява на тялото да си почине и да се освободи от всяко напрежение и позволява на енергийните запушвания в нервната система, които са били разхлабени от практикуването на асани, да се освободят/стопят, преди да преминеш към твоите седящи практики.
Така че, имайки предвид всичко това тук, продължи да правиш практиката си от асани, към която си предразположен/а, за да продължиш да поддържаш физическото тяло здраво и в добро състояние. Но не забравяй, че ако целта на твоите духовни практики е да се освободиш от страданието, ако целта на твоите духовни практики е да станеш просветлен/а, то практикуването единствено на асани няма да те отведе до края. Асаните ще помогнат по много начини, но пълната гама от йога практики е необходима, за да осъществиш себе си като Аз.