Асани, йога и живот без окови – защо йога е повече от само асани

ТЕМА L1-8: Асани, йога и живот без окови – защо йога е повече от само асани

Original source: https://livingunbound.net
BG translation: https://watchtogetheronline.com

В наши дни, когато някой каже думата “йога”, повечето хора си мислят за асани (йога пози). Те си мислят за учебни часове по йога, в които се разтяга тялото, увеличава се физическата гъвкавост, помага се на хората да отслабнат и да влязат в по-добро цялостно физическо състояние. Но има ли в йога нещо повече от тези асани? Асаните ли са цялата йога?

С една дума, не. Асаните са само един от осемте крайника на йога, изложени от индийския мъдрец Патанджали, автор на “Йога сутрите”. Така че да, те имат дял в йога като цяло, но със сигурност не са цялата йога.

Напоследък в западното общество йога става все по-популярна, милиони хора в западните общества ходят на уроци по йога всяка седмица, а статистиката показва, че има още милиони, които имат желание да се занимават с йога, но тепърва ще стъпят в такова студио. Но колкото по-популярна става йога, толкова повече хора започват да осъзнават, че това, което може би са търсили в йога, те не получават от повечето йога уроци. Разбира се, ако целта ти е повишена гъвкавост, известна загуба на тегло и по-добро физическо състояние, да, може би получаваш това, което търсиш, от твоя курс с асани… но ако търсиш практики, насочени към духа, ако търсиш да сложиш край на личните страдания, ако търсиш начини да се придвижиш към живот без окови, тогава не са много добри шансовете да намериш това, което търсиш от твоя курс по йога асани.

Тялото и умът не са две отделни неща. Умът-тяло е единно нещо. Ако умът е замърсен, то и тялото ще бъде. Тялото е отражение на ума. Така че, опитите да усъвършенстваш телесната си форма постигат много малко, ако пълниш ума си с боклук. Няма основания да се очаква, че ако можеш да се научиш да контролираш тялото си, то тогава автоматично ще можеш да контролираш и ума … а именно умът е източника на всяко страдание. В живота нещата преминават от фини към груби, а не от груби към фини. Светът е физически изграден от миниатюрни атоми и молекули, така че не е логично да очакваш, че ще решиш всичките си проблеми, като работиш върху това, което атомите са изградили. Трябва да работиш върху корена на проблема и нагоре…. трябва да работиш върху атомите, преди да започнеш да работиш върху онова, което те създават. Да се върви по другия път е загубена кауза.

Традиционно асаните се правят, за да може тялото да се чувства удобно, когато седи за пранаяма (дихателни упражнения) и медитация, които са два от осемте йога крайника. Дори още нещо – санскритската дума “асана” означава “седалище”. От векове е добре известно, че основната практика на “йога” е медитацията, а не асаните. Причината за това е, защото практикуването на медитация е това, което ще те освободи от страданията в този свят… асаните сами по себе си не могат. Добре е да поддържаш тялото здраво и в добро състояние, тъй като то е съдът, чрез който Божественото в теб се проявява, показва, разкрива. Но простото поддържане на тялото в добро състояние няма да те отведе чак до освобождение, до просветление – до живот без окови. За да се освободиш от страданието, трябва да работиш върху корена на проблема, който е неправилното отъждествяване… мислейки (и вярвайки на мисълта), че си нещо, което всъщност не си. Ти не си твоето тяло. Ти не си твоите мисли. Ти не си твоите убеждения, вярвания, идеи, професия или личност. Ти си чисто съзнание, проявяващо се като форма. Правенето само на асани като духовна практика няма да ти помогне да развалиш навика на ума да се оприличаваш неправилно с външната “реалност”.

Това, което ще направят йога позите е, че ще помогнат за създаването на по-пречистен съд, което улеснява достъпа ти до Божественото вътре в теб. Те ще ти помогнат да коригираш физическите енергийни блокажи, като създадат отворени канали за плавното протичане на прана (жизнена сила), преминаваща през нервната ти система и ще ти позволят по-голям комфорт във физическия ти живот. Ти не си твоето тяло (съзнанието не изчезва след смъртта на физическото тяло), но човешката нервна система е превозното средство, което всеки един от нас използва за достъп до божественото в себе си. Така че, важно е да се отнасяш към своето тяло като към храма, който то е и да го поддържаш в добро състояние. Без това тяло не бихме имали възможността да осъзнаем себе си, своето Аз като Божествено.

Ако си склонен/склонна да включиш практики на асани в ежедневната си йога рутина всичко, което е необходимо е 5 до 10 минути асана практики, преди да седнеш за пранаяма и медитация. Добре е, ако удължиш това до 30 минути, стига бхакти (желанието) да е налице, но ако е много повече от това време и фокусът има тенденцията да се отклони от седящите практики към манипулациите с тялото, то ще престане да има баланс. Ще има твърде много внимание/фокусиране навън и недостатъчно навлизане навътре. Затова 30 минути асана практики е приблизително максималното, което всеки от нас трябва да прави, преди да седне за пранаяма и медитация.

Като се има предвид всичко това, къде се вписват асаните в пълната йога практика? Колко асана упражнения са ти необходими? Е, асаните не са необходими, за да стигнеш до място в живота, където страданието вече не съществува. Асаните не са необходими, за да стигнеш до живот в неоковано осъзнаване. Необходима е единствено медитационна практика, която култивира вътрешна тишина. Но, да кажем, ако си склонен/склонна да правиш асани като част от твоите духовни практики, то колко асани е подходящо, къде трябва да се впишат те в твоята ежедневна рутина от практики и какви асани трябва да правиш?

Усъвършенстваните йога практики (AYP) създадоха основна рутина от асани преди пранаяма и медитация, която може да ти служи като добра отправна точка и която също така може да служи като цялостна (макар и лека) асана рутина, преди началото на твоите седящи практики. За подробности относно тази рутина от асани, както и за съпътстваща информация относно всяка асана (поза) и нейните предимства, моля да разгледаш следващата техника.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *