РЕСУРС L1-2: Техниката “Работата ” – от Байрон Кейти
Original source: https://livingunbound.net
BG translation: https://watchtogetheronline.com
Много проста, но мощна техника за себеизследване е наречена “Работата” и е преподавана от Байрон Кейти.
Тази техника е наистина ефективна за изоставяне историите на ума.
Обикновено преминаваш през живота, като искаш почти всичко, което се случва, да е под някаква форма или по начин, различен от текущия. Това може да бъде видът работа, която имаш или нямаш, видът отношения, които имаш или нямаш, начинът, по който хората се отнасят към теб, ти си толкова много онеправдаван/а, никой не те разбира, ти даваш, но не получаваш това, което заслужаваш и т.н. … списъкът е безкраен.
Книгата на Байрон Кейти “Обичам това, което е” представя една техника, наречена “Работата”, която по прост начин задава четири въпроса и оправя околната ситуация, която те прави нещастен/нещастна. Техниката тии показва как да приемаш това, което е.
Цитатът от Кейти, “Когато спориш с действителността, винаги губиш – но само 100% от времето”, е може би най-полезният цитат за запомняне в живота ти. Сто процента от твоето страдание идва от спора ти с реалността. Всеки път, когато има дискомфорт, нещастие, тъга … полезно е да наблюдаваш какво се случва в ума ти, има нещо, което желаеш и е различно от това, което се е случило, следователно не приемаш реалността на момента, което води до дискомфорт.
“Единственият път, когато страдаш е – когато вярваш на мисъл, която спори с това, което е. Когато умът е съвършено чист, това, което е – е това, което искаш.”, Байрон Кейти.
Прекарваш цял живот, опитвайки се да промениш света около теб, за да бъдеш щастлив/а.
“Децата ми трябва да се отнасят с уважение към мен”, “Партньорът ми трябва да ми обърне повече внимание”, “Трябва да бъда обичан/а от семейството си така, както аз съм дефинирал/а любовта” и т.н.
Когато настояваш за подобни неща, причиняваш много нараняване, гняв и нещастие на самия/самата себе си и навсякъде около теб, чрез опитите ти да промениш всеки около теб. Техниката на Кейти “Работата”, дава прост начин да видиш каква е реалността и как да я приемеш, за да бъдем щастлив/а или поне в спокойствие.
И любимият ми цитат от Кейти…. “Бихте предпочели да сте прави, или бихте предпочели да сте свободни?” Този цитат всъщност ти помага да се откажеш от умствените истории.
Твоят ум винаги иска да бъде прав…
“Аз заслужавам вниманието, което искам, но не го получавам!”, “Имам право да очаквам децата ми да се грижат за мен, когато остарея!”, “Това е, което родителите правят, те се грижат за своите внуци, аз имам пълното право да очаквам моите родители да ми помогнат с децата ми!”, “Как можеш да ми кажеш да се обърна и да направя всичко това моя вина, те трябва да се променят, за да бъда щастлив/а!”
Би предпочел/а да си прав/а… или би предпочел/а да си щастлив/а? Освободи се от желанието да бъдеш прав/а… и си позволи да видиш реалността на случващото се (и да приемеш реалността на случващото се – бел. моя). Ти можеш да се освободиш от страдание.
По-долу можеш да получиш подробностите за това, как да правиш “Работата”:
СТЪПКА 1 – попълни въпросника “Осъди своя ближен“:
– Можеш да получиш копие от въпросника тук – https://thework.com/instruction-the-work-byron-katie/#2
– Запиши всичко, което те притеснява.
– Ако си успял/а да идентифицираш своите истории от ума, можеш да ги запишеш в този лист.
СТЪПКА 2 – приложи 4 въпроса към всяко едно от нещата, които си записал/а:
– Въпрос 1 – Вярно ли е?
– Отговорът е само “да” или “не”.
– Ако отговорът ти е “не”, продължи към въпрос 3.
– Въпрос 2 – Можеш ли абсолютно да си уверен/а, че това е вярно?
– Въпрос 3 – Как реагираш, какво се случва, когато повярваш на тази мисъл? (понякога хората намират подвъпросите по-долу за полезни.)
– Как се чувстваш, когато вярваш на тази мисъл? (депресирано, тревожно и т.н.)
– Внася ли тази мисъл покой или внася стрес в живота ти?
– Какви образи виждаш, когато вярваш на тази мисъл относно миналото или бъдещето?
– Опиши физическите усещания, които се случват, когато повярваш на тази мисъл.
– Как се отнасяш към този човек и към другите, когато вярваш на тази мисъл?
– Как се отнасяш към себе си, когато вярваш на тази мисъл?
– Какви зависимости/мании започват да се проявяват, когато повярваш на тази мисъл? (алкохол, кредитни карти, храна, дистанционно за телевизора?)
– Къде и на каква възраст за първи път ти хрумна тази мисъл?
– В чия работа се намесваш, когато вярваш на тази мисъл?
– Какво получаваш, ако се придържаш към тази вяра?
– Какво се страхуваш, че ще се случи, ако не повярваш на тази мисъл? (По-късно вземи този списък със страхове за изследване.)
– Какво не можеш да направиш, когато вярваш на тази мисъл? (Вземи този списък за изследване.)
– Въпрос 4 – Кой ще си, ако си без тази мисъл?
– Затвори очи и се освободи, остави историята си само за момент – забележи кой/коя си без тази мисъл? Кой/коя си без твоята история?
СТЪПКА 3 – обърни представата, идеята която поставяш под въпрос и не забравяй да намериш три истински, конкретни примера за всяко от обръщанията.
– Обърни мисълта.
– Изявленията могат да бъдат обърнати към противоположното – както тези, отправени към себе си, така и тези към другия, а понякога има и други вариации. Когато се занимаваш с един обект, можеш да замениш обекта с “моето мислене” или “моите мисли”. Намери минимум три конкретни, истински примера за това как всяко обръщане е също така толкова вярно, колкото и, или дори и по-истинско от, оригиналното ти твърдение.
– Примери за обрати – ето още няколко примера за обрати:
“Той трябва да ме разбере” се обръща в:
– Не е необходимо той да ме разбира. (това е и реалността)
– Аз трябва да го разбера.
– Аз трябва да разбера себе си.
“Имам нужда той да бъде добър с мен” се обръща в:
– Нямам нужда той да бъде мил с мен.
– Имам нужда да бъда мила с него. (мога ли да го доживея?)
– Имам нужда да бъда добра към себе си.
– Приемане на реалността:
След като обърнеш осъжданията в отговори номер 1 до 5 в работния лист (питайки дали те са толкова верни или още по-верни), обърни номер 6 наопаки, като използваш “Аз съм готов/а …” и “Очаквам с нетърпение …”
Например “Никога не искам да преживявам спор с Пол” се превръща в “Готова съм да преживявам спор с Пол” и “Очаквам с нетърпение да преживея спор с Пол”. Защо би го очаквала с нетърпение?
Отговор номер 6 е, за да приемеш напълно всичко в ума и в живота без страх и да бъдеш отворена за реалността. Ако отново преживееш спор с Пол, добре. Ако те заболи, можеш да запишеш своите мисли на хартия и да ги проучиш. Неудобните чувства са само напомняния, че си привързана към нещо, което може да не е истинско за теб. Те те уведомяват, че е време да свършиш “Работата”.
Докато не видиш врага като приятел, твоята “Работа” не е свършена. Това не означава, че трябва да поканиш врага си на вечеря. Приятелството е вътрешно преживяване. Може никога повече да не го видиш, може дори да се разведеш с Пол, но докато мислиш за него, стрес ли чувстваш или покой?
Според моя опит е необходим само един човек, за да имаш успешна връзка. Харесва ми да казвам, че имам перфектния брак и не мога да знам в действителност какъв брак има моят съпруг (въпреки, че той ми казва, че също е щастлив).
Ресурси:
– Работата: http://www.thework.com/index.asp
– Полезна книга: “Да обичаш това, което е” от Байрон Кейти.