Привличане на вниманието навътре

ТЕМА L1-2: Привличане на вниманието навътре

Original source: https://livingunbound.net
BG translation: https://watchtogetheronline.com

Случвало ли ти се е въобще да се изгубиш за момент? Да се изгубиш в красотата на залеза? В музика, която те докосва отвътре? В невинността на бебе, което спи? В очите на любимия? Колко пъти сме се опитвали да възпроизведем този момент? Това не се случва, когато се опитваме, нали? Това се случва, когато най-малко го очакваме.

Знаеш ли защо? Ами… защото… ние не го очакваме.

Дори и да не го осъзнавате, това изживяване е преживяно, защото в този момент сте били хванати неподготвени, умът не е очаквал красотата и не е знаел как да коментира този момент. Знаете ли защо сте се отърсили бързо от момента? Отърсихте се бързо от онзи момент, когато умът ви нахълта, за да ви каже: “Уау ! Този залез, спящо дете, музика, любимият ти е толкова красив!”

Твоите шансове да се насладиш на някой от тези моменти отново по абсолютно същия начин са съвсем малки. Това е така, защото умът вече обясни и разясни преживяването ти и го прибра в паметта за бъдеща употреба… и така, почти е невъзможно да се наслаждаваш отново на тези неща по същия начин, по който правеше това, когато опитът беше спонтанен, без умът да ти казва какво да очакваш и как да се насладиш.

И така, трябва ли да живееш в милостта на ума и да се надяваш по случайност да извадиш късмет да се наслаждаваш на тези моменти на тишина-неподвижност? Ами ако ти кажа, че можеш да получиш достъп до тази тишина по всяко време? Ако можеш да успокоиш своя ум, всъщност ще имаш способността да изживяваш тези моменти на пълна радост, покой и свързаност много често в живота си, дори когато умът не може да намери причина.

Всичко, от което се нуждаеш, са няколко минути ежедневно, за да се свързваш със своята тишина. Това се нарича медитация.

Има причина да седиш в мълчание всеки ден, като два пъти дневно е идеалният вариант; има натрупващ се, нарастващ ефект, точно както при физическите упражнения. Когато влезеш в редовна рутинна тренировка, ти не изпитваш ползите от упражненията, докато тренираш, но през останалата част от деня си. По същия начин ще преживяваш ползите на вътрешната тишина по-скоро в ежедневието си, през останалата част от твоя ден, отколкото през краткото време, в което седиш мълчаливо.

Може би познаваш хора, които медитират като част от техния духовен път. Думата духовност означава различни неща за различните хора. Хората използват много различни пътища и дейности като духовни пътеки, вариращи от религия до практикуване на различни техники, като йога, алтернативно лечение или дори бойни изкуства. Някои хора имат духовни преживявания, докато употребяват психоделични наркотици, или когато слушат определена музика, или когато се любуват на произведение на изкуството.

Знаете ли кой е общият знаменател, общото, което хората преживяват, използвайки всички тези различни методи? Тишина. По-точно, умствената тишина – мислещият ум всъщност става тих, когато бъде въвлечен в някоя от тези дейности. Да. Всички ефективни духовни практики в крайна сметка са предназначени да успокоят ума, така че да можеш да изпиташ тишина, умствена тишина. Точно в тази умствена тишина се случват всички моменти на чиста връзка – с красива песен, с твоя любим, с детето ти, с твоя домашен любимец; с любимата ти картина или любимо място сред природата. Това може да звучи като прекалено опростяване, обаче без значение какво друго могат да постигнат хората, следвайки различен път, ключовото нещо, което един успешен път ще те научи, е да преживяваш умствена тишина.

Погледни тук за няколко техники за медитация. Разгледай и ресурсите, за да получиш повече ресурси за медитационни техники, както и за други практики и дейности, които могат да ти помогнат да преживяваш умствена тишина.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *