Други медитационни техники – няколко други техники за медитация, които можете да опитате, ако желаете

ТЕХНИКА L1-4: Други медитационни техники – няколко други техники за медитация, които можете да опитате, ако желаете

Original source: https://livingunbound.net
BG translation: https://watchtogetheronline.com

  1. Медитации с дишането.

 

Някои хора намират мантрата за медитация за много интензивна по отношение на енергийните преживявания и ефекти, както по време на самата медитация, така и след нея. Не е нещо, за което да се притесняваш – по-голямата част от хората изобщо не изпитват мантра медитацията като твърде интензивна или дори като интензивна.

 

Обаче, ако след практикуване на мантра медитация забележиш някакви специфични видове дискомфорт, било то в тялото или в ума,  добра идея е да намалиш количеството време, прекарано (да речем от 20 минути – до 10 минути на сесия) и/или да опиташ някои други техники.

 

За хората, които намират мантра медитацията за твърде интензивна, медитацията с дъха може да бъде много ефективна.

 

 

  1. Инструкции за медитацията с дишане.

 

Седни със затворени очи в удобна позиция. Нека дъха ти влиза и излиза непринудено, по естествен начин. Не е необходимо да забавяш дъха или да го ускоряваш или да дишаш по-дълбоко, отколкото обичайно. Привлечи вниманието си към дъха, който просто се влива в тялото и изтича отново навън. Можеш да осъзнаваш дъха или в ноздрите, или по-дълбоко в тялото, докато той изпълва белите дробове, или можеш просто да осъзнаваш цялостния процес на дишане. Човек е склонен да намери своето собствено естествено предпочитание. Ако умът блуждае и се отдалечи от дъха, тогава спокойно забележи, че умът блуждае и го върни обратно към дишането. Всеки път, когато се скита, нежно го връщай отново. Понякога ще има естествена пауза между вдишването и издишването или между издишването и вдишването. Когато това се случи, просто осъзнавай, че дишането е спряло или вътре в тялото, или извън него.

 

 

  1. Инструкции за медитацията за дишане със сърце.

 

Друга медитационна техника чрез дишане предполага да поддържаш своето осъзнаване центрирано в областта на сърцето –  зоната, която е приблизително в центъра на гърдите и която се разширява, когато вдишваш. Двете основни цели във вариантите на тази медитация са:

– да запазиш своето осъзнаване в приблизително едно и също място, докато дъхът тече навътре и навън;

– да запазиш осъзнаването си за мястото на паузата между края на вдишването и началото на издишването и обратно.

Вдишваш, с осъзнаване в сърцето; издишваш, с осъзнаване в сърцето; дишането е по естествен начин, както при първата медитация с дишане, описана по-горе.

 

 

  1. Водена медитация.

 

На някои хора им е много трудно да мълчат.

 

За тях добър начин да започнат медитация може да бъде практикуването на водена медитация. Въпреки, че това не се препоръчва в дългосрочен план, защото винаги е по-добре да навлизаш навътре без помощ от външни средства – но това може да е добро въведение в медитацията. Осъзнаването как пребиваването в тишина за няколко минути на ден може да помогне за възстановяване на хармонията, ще ти помогне да започнеш да медитираш по-сериозно. Затова бихме препоръчали да изпробваш медитация с водач, за да започнеш, но бавно да преминеш към някоя форма на медитация, която ще ти помогне да се придвижиш навътре без помощ от външни средства. В интернет има много безплатни файлове за изтегляне на добре ръководени медитации.

 

Ето един пример: Обикновена релаксация – водена медитация – https://www.youtube.com/watch?v=OoM57Z8dRUY

Ако знаеш препратка към добра водена медитация, която искаш да споделиш, моля, изпрати ни имейл за евентуално допълнение към раздела “Ресурси” на сайта.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *