ТЕХНИКА L1-2: Дишане
Original source: https://livingunbound.net
BG translation: https://watchtogetheronline.com
1. Връзката дишане, ум и тяло.
Друга важна част в намирането на начин да изживееш хармония е твоето дишане.
От деня, в който сме родени, до деня, в който умрем, единственото нещо, което никога не ни напуска, е дъхът ни. И все пак, всъщност много малко хора някога дишат съзнателно. Един от начините да успокоиш ума е да… да дишаш.
Дишането е като мост между тялото и ума. Всички телесни процеси протичат по-ефективно, когато цикълът кислород/въглероден двуокис в тялото е балансиран. Умът е по-спокоен, когато дишането ти е балансирано. Дишането несъмнено играе важна роля за поддържането на тялото и ума ти в хармония с твоето същество.
Ако искаш, има един несложен експеримент, който можеш да опиташ, за да докажеш на себе си тази връзка между ума, дъха и тялото. Следващия път, когато умът ти се тревожи или мислите ти се надбягват, съзнателно забави дишането си. Твоите мисли и ум ще се забавят право пропорционално на забавянето на дишането ти. Въпреки, че има много дихателни техники, преподавани от различни системи, ще обхванем само няколко от тях.
Моля, виж раздела ни за ресурси за допълнителна информация относно дихателните техники за “Живот без окови”. И както винаги, можеш да изпращаш предложения на “Живот без окови” относно други уебсайтове, книги, видеоклипове или друга информация, която може да помогне на общността “Живот без окови”.
2. Пранаямата спинално дишане.
Една много мощна и ефективна дихателна техника, която може да се комбинира с ежедневна медитация, се нарича спинално дишане. Това дишане е описано от Йогани в урок 41 на усъвършенстваните йога практики – “Пранаяма – спинално дишане”:
Седни удобно с опора за гърба и затвори очи точно както правиш, когато медитираш. Сега, като държиш устата си затворена, дишай бавно и дълбоко през носа, но не до крайност. Бъди ненапрегнат/а и с лекота в дишането, дишайки възможно най-бавно и дълбоко, без дискомфорт. Няма нужда да бъдеш героичен/а. Работи с мускулите си, така че всяко вдишване да започва в корема и да те изпълва през гърдите до върха на ключиците и след това да се връща бавно надолу. На следващо място, при всяко вдишване, остави своето внимание да се придвижва нагоре вътре в миниатюрна нишка или тръба, която визуализираш, че започва от перинеума, продължава нагоре през центъра на гръбначния стълб и нагоре през ствола на мозъка, до центъра на главата ти. В центъра на главата миниатюрният нерв прави завой напред до точката между веждите ти. С едно бавно, дълбоко вдишване остави вниманието си да преминава постепенно вътре в нерва от перинеума чак до точката между веждите. Докато издишваш, върни се по същия този път от точката между веждите, обратно до перинеума. След това, при следващото вдишване отново се върни до точката между веждите и надолу към перинеума при следващото издишване и т.н.
Тази практика е много мощна и е важно да я практикуваш, както е описано в урока, в продължение на 10 или 15 минути, точно преди ежедневната ти медитационна сесия. Моля, прочети останалата част от урока за пълни инструкции. Съществуват и различни допълнения, които могат да бъдат включени в тази практика. Те са обяснени подробно в следващите уроци от основната група уроци на усъвършенстваните йога практики.
3. Алтернативно ноздрено дишане.
Втората дихателна техника, която ще обсъдим, се нарича алтернативно ноздрено дишане или Анулом Вилом Пранаяма, известна още като Нади Шодхана Пранаяма. Това е много елементарна, доказана техника и може да бъде практикувана дори от деца:
– седни удобно и затвори очи;
– затвори дясната си ноздра с десния палец;
– вдишай много бавно през лявата си ноздра;
– дишай непринудено, по естествен начин, докато почувстваш, че дробовете ти са пълни, без никакво напрежение;
– сега затвори лявата си ноздра с кутрето и безименния пръст;
– издишай много бавно през дясната ноздра;
– издишвай възможно най-продължително време и изпразни белите дробове, доколкото е възможно, но без никакво напрежение;
– дръж лявата си ноздра затворена;
– вдишай много бавно през дясната си ноздра, докато дробовете ти се напълнят, без никакво напрежение;
– затвори дясната си ноздра с палец;
– издишай много бавно през лявата си ноздра.
Това завършва един цикъл от Алтернативното ноздрено дишане. В началото направи 10-20 цикъла от тази техника и след това постепенно увеличавай времето, прекарано в нейното практикуване, така че да се чувстваш комфортно.
ВАЖНИ УКАЗАНИЯ:
Не задържай своя дъх нарочно по време на която и да е от твоите дихателни практики. След известно време може да се случи естествена пауза в дишането ти – между вдишването и издишването, това е добре. За да получиш най-добри резултати от всяка една дихателна практика, винаги прави медитацията си непосредствено след дихателната практика. Започни с кратки сесии и много постепенно увеличавай времето, прекарано в тази дихателна практика. Не прекарвай повече от 15 минути, два пъти дневно (не повече от 30 минути, общо), правейки дихателна практика. Спомняш ли си хармоничния цикъл на “Живот без окови”? Ние внасяме естествена хармония в живота си и така прекарваме само малко време ежедневно ден в дихателните си практики и медитация, а след това излизаме навън и живеем живота си.
МОЛЯ ОБЪРНЕТЕ ВНИМАНИЕ:
Моля, избери и практикувай някоя техника на дишане и една техника за медитация. Придържай се към тази рутина за известно време, преди да изпробваш други нови техники. “Известно време” означава поне няколко седмици. Както при физическите упражнения, прекаленото “подскачане наоколо” може да размие ползите, които иначе ще изпиташ.
В началото може да изглежда, сякаш нищо особено не се случва. Отнема известно време, за да се приспособиш и улегнеш във всяка една практика, така че дай си малко време, преди да решиш, че практиката не е за теб. Може да искаш да изпробваш различни техники, за да видиш кое работи най-добре за теб, но отново – моля, дай шанс на всяка една практика разумно да я пробваш, поне няколко седмици.
Освен това, ако опиташ усъвършенстваните йога практики спинално дишане и/или дълбока медитация (AYP), има чудесен форум за поддръжка, който може да ти помогне да си отговориш на всички въпроси относно тези практики и/или йога и медитация, общо взето.