Въведение в медитацията – първи стъпки

ТЕХНИКА L1-1: Въведение в медитацията – първи стъпки

Original source: https://livingunbound.net
BG translation: https://watchtogetheronline.com

Като част от цялостния процес на Живот без окови, ще обсъждаме начини да помогнем да създадеш поток от естествена хармония в живота си. Един от крайъгълните камъни на този процес е да внесеш малко тишина в живота си, като насочиш вниманието си навътре.

1. Естествен баланс.

Живот без окови – включва баланс и равномерен поток от осъзнаване между твоя вътрешен свят, съзнанието и осъзнаването на всички външни аспекти и дейности на живота. Това може да е чужда идея за много от нас, когато за първи път сме изложени на нея.

Прекара и прекарваш почти всеки буден момент от живота си, фокусиран/а върху различни страни на света извън теб или върху многото мисли и чувства, случващи се в теб. Дори собствените ти мисли и чувства почти винаги са фокусирани навън, върху различни аспекти на света извън теб, включително собственото ти място и участието ти в него (“Трябваше ли да кажа това?”; “Може би е време да си потърся друга работа”, “Трябва да запомня да …” и т.н.).

Сега е време да внесем малко осъзнатост в самите себе си. Един от начините да направим това е медитация или, ако предпочиташ – “седенето в тишина”.

Според нашия опит, отглеждането на малко тишина в живота ни е най-добрият начин да пътешестваме. Дори няколко минути седене в тишина всеки ден, има много положителен ефект върху живота ни. Подобно на физическите упражнения, дори къса серия от упражнения, извършвани всеки ден, може да повлияе положително на почти всичко останало в живота ни. Когато сте по-балансирани и центрирани и се чувствате по-добре отвътре … ще откриете, че животът и светът изглеждат по-балансирани и центрирани и всичко това се чувства като по-добро.

Малко спокойствие изминава дълъг път и е много по-мощно, отколкото първоначално може да изглежда. Всъщност съзнателното преживяване на тишина е един от основните ключове за Живот без окови, също така е и по-лесно и много по-естествено, отколкото може да изглежда, когато започваш.

Има най-различни начини за култивиране на тишина. Не сме тук, за да преподаваме всички нови техники в тази област. Добрите, високоефективни начини за култивиране на тишина съществуват от хилядолетия и винаги са били част от всяка култура, по един или друг начин. Ние не сме тук, за да изобретим отново колелото, а по-скоро сме тук, за да помогнем да намериш и използваш “колелата”, които най-добре ти подхождат, и да ти помогнем да ги вземеш.

Една техника, която постоянно и многократно се е доказала, е “дълбоката медитация”, както е описано в уроците за усъвършенствани йога практики.

Това е процес, при който седиш удобно, затваряш очи и мълчаливо (мислено) напяваш мантрата АЙ ЕМ в ума си за 20 минути, два пъти на ден. Ако по някаква причина I AM не се приема добре от теб, можеш да напяваш “AYAM” (но това звучи по същия начин – бел. моя), всъщност става въпрос за звука или вибрацията на тези срички заедно, а не за значението на думите.

Моля да прочетеш урока, публикуван от Йогани (основателят на Advanced Yoga Practices или AYP, както е по-популярно) на сайта на AYP или българския превод от https://watchtogetheronline.com/ – това е урок 13 “Медитация – пробуждане на тихото семе” (техниката, описана по-долу е цитирана от този урок, но моля прочети и целия урок):

Намери тихо и удобно място, където можеш да седнеш, за предпочитане с опора за гърба. Искаме да премахнем ненужните разсейващи фактори. Просто седни и се отпусни – някъде, където можеш да затвориш очи за двадесет минути без да те прекъсва нещо или някой.

След като се настаниш удобно, бавно затвори очи. Ще забележиш мисли, потоци от мисли. Това е добре. Просто ги наблюдавай, без да се свързваш и занимаваш с тях. След около минута внимателно въведи мисълта АЙ ЕМ и започни да я повтаряш лесно и без усилия в ума си. Ако умът ти заскита в други мисли, в крайна сметка ще осъзнаеш, че това се е случило. Не се притеснявай от това, то е естествено. Когато осъзнаеш, че не повтаряш мантрата, внимателно се върни към нея. Това е всичко, което трябва да правиш. Лесно, без усилия повтаряй мантрата безмълвно вътре. Когато осъзнаеш, че не я мислиш, тогава с леснина се върни към нейното мислене. Целта не е да стоиш с мантрата. Целта е да следваш простата процедура да мислиш мантрата, да я загубиш и да се върнеш към нея, когато установиш, че си я загубил. Не се съпротивлявай, ако мантрата прояви тенденцията да става по-малко доловима/отчетлива. Мисленето на мантрата не трябва да бъде с ясно произношение. Звукът АЙ ЕМ може да бъде преживян на много нива в твоя ум и нервна система. Когато се върнеш към него, върни се на ниво, което е комфортно, без да се напрягаш нито за ясно, нито за размито произношение.

Прави тази процедура в продължение на двадесет минути и след това със затворени очи отдели няколко минути за почивка, преди да станеш.

Ние просто повтаряме мантрата, без да се фокусираме върху значението, скоростта или яснотата на произнасяне на думите. Когато осъзнаем, че сме изгубили мантрата, бавно връщаме своята осъзнатост обратно към мантрата.

Това е много проста техника и изключително ефективен начин да използваш 40 минути от своя ден (2 сесии по 20 минути всяка), за да влезеш в контакт с вътрешния си свят, твоето истинско Аз. Останалите 1400 минути от деня можеш да насочиш своето внимание към света извън теб. Това всъщност се препоръчва.

“Правете каквото искате и медитирайте”, както е казвал уважаваният духовен учител Свами Лакшманджу.

Освен 20-те минути, два пъти на ден, прекарани в медитация, прекарвай останалото си време, живеейки своя живот.

Най-често срещаният проблем, който повечето от нас имат, е да намерят време за това. Е, първото нещо сутрин, дори преди да станеш от леглото – просто се подпри с няколко възглавници и прекарай 10 до 20 минути, седейки безмълвно и повтаряйки думите АЙ ЕМ.

Ако 20 минути звучат много, започни с 10 минути, два пъти на ден, но моля да се увериш, че го правиш всеки ден. Точно както при физическите упражнения, за да изпиташ предимствата на тази практика, трябва да я превърнеш в част от своето ежедневие … като миенето на зъбите. Не обмисляме твърде много миенето на зъбите си, просто го правим и повечето от нас не биха си позволили да го пропуснат дори и за един ден. По същия начин можеш да развиеш навика да седиш в тишина за 10-20 минути, два пъти на ден, култивирайки тишина чрез използване на горната процедура, като част от ежедневната ти рутина от практики, всеки един ден.

Не очаквай да преживееш тишина през 20-те минути, в които правиш практиката (въпреки че това ще се случи и то във все по-големи количества, щом продължаваш с тази практика). 20-те минути наистина са процесът за “сготвянето” на тишина – след готвенето можеш да се насладиш на храната (тишината).

Има причина да седиш в тишина всеки ден, като два пъти е идеално – има натрупващ се ефект, точно както при физическите упражнения. Когато правиш редовните си рутинни упражнения… не изпитваш предимствата от упражненията, докато тренираш, а през останалата част от деня си. По същия начин ще усетиш облагите на тишината в ежедневието си – през останалата част от своя ден, а не през краткото време, в което седиш в тишина.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *