Усъвършенствани Йога Практики – урок 204
От: Йогани
Дата: Сряда, 2 Юни 2004 23:30
ТЕМА: Кратко изложение на принципите, способностите и практиките
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.
Обхванахме голямо количество информация през изминалите шест месеца и сега стигнахме до точката, в която всички най-важни усъвършенствани йога практики са споделени в интернет. Означава ли това, че няма нищо друго за добавяне в практиките? Не мисля, че някога бихме могли да стигнем до такъв етап, защото йога е необятна тема с безброй подробности, които бихме могли да обсъждаме до безкрай. Има много поддържащи и случайни практики, в които можем да навлезем. И може би ще го направим, с продължаването на дискусията. Но главните практики вече са обхванати тук, в основните уроци и в тантра групата. Използвайки усъвършенстваните йога практики, дадени досега, можем да постигнем толкова много пречистване и отваряне дълбоко в нервната система, че всичко друго, което е необходимо за просветлението, ще дойде автоматично чрез взаимосвързаността на йога.
Това е целта на тези уроци – да осигурят най-важните средства, които стимулират нервната система да се самопречисти и да отвори сама себе си, което тя е много склонна да направи, когато й бъде дадена възможност. Веднъж след като топката започне да се търкаля, много аспекти на нашата естествена склонност към човешко духовно преобразяване ще се проявят. Целта тук е да ви бъде помогнато по този начин да станете себедостатъчни в йога.
Още в началото на уроците ние говорихме за естествените способности, съдържащи се във всеки от нас, които просто се нуждаят от някакво стимулиране, за да ни преместят в посока към съзнателно вътрешно отваряне за безкрайното. Тези способности се коренят в няколко основни принципа, които са присъщи на нервната ни система. Всички ние сме проектирани и създадени, за да преживяваме несвършващо божествено екстатично блаженство!
В този урок ще разгледаме основните принципи, естествените способности, които произлизат от тях и практиките, които бяха дадени, за да стимулират тези естествени способности. Същността на науката йога е в откриването и прилагането на най-простите и най-мощни средства за постигане на естествените способности за ускоряване на нашето духовно преобразяване, които ние имаме. Това е, които тези уроци имат за цел.
Основните принципи на човешкото духовно преобразяване са достатъчно елементарни и в уроците ние често се докосвахме до тях, обсъждахме ги от много различни ъгли. Има пет основни принципа.
ПЕТТЕ ОСНОВНИ ПРИНЦИПА
1. Привличане – към истината и/или Бог, проявява се като желание, това е Любов.
2. Пречистване и отваряне – процес, през който всяка човешка нервна система е естествено склонна да премине.
3. Вътрешна тишина – чисто блажено съзнание, нашето естествено състояние, което сияе през нервната ни система, когато настъпва пречистване и отваряне.
4. Екстаз – преживяван, когато нашата нервна система е стимулирана от събуждането на вътрешната ни жизнена сила (кундалини – бел. моя).
5. Сливане (съюз) – нашето превръщане в постоянно състояние на състрадателно единство, плодът от сливането на вътрешната ни тишина и екстаз – това е Любов.
Тези основни принципи на просветлението започват с Любов (бхакти, желание – бел. моя) и завършват с Любов (излъчване на божествена Любов – бел. моя). Любовта е тази, която ни води през човешкото духовно преобразяване, включващо пречистване и отваряне на нервната ни система, което пък разбулва принципите на вътрешна тишина, на екстатична проводимост и на тяхното сливане. За да постигне това, любовта използва методите на йога, които пък се възползват от естествените способности, които всички ние имаме, които способности са свързани с петте основни принципа. Нека сега да изброим нашите естествени способности.
ЕСТЕСТВЕНИТЕ НИ СПОСОБНОСТИ
1. Способността желанието, прилагано постоянно към една цел да премести нашите вътрешни и външни прояви на енергията (жизнената сила) по начин, който коренно променя преживяването ни на живота.
2. Способността на ума по естествен начин да се движи към тишина/неподвижност. Това е осъзнатост без наличието на никакви обекти в нея – наричана още и вътрешна тишина или чисто блажено съзнание.
3. Способността на ума без усилие да пречиства и усъвършенства мисълта за звук, като по естествен начин довежда отново и отново ума до тишина. Някои звуци резонират с определени страни на нашата нервна система. Тези звуци могат да бъдат избирателно използвани, за да стимулират нервната система към подредено (а не хаотично – бел. моя) преобразяване.
4. Способността за връзка между тялото и ума – тази връзка позволява естествено култивираната тишина/неподвижност на ума да предизвика неподвижност и в нашите тяло, метаболизъм и дишане. Това е взаимосвързаността на йога, преживявана по много начини чрез нашата отваряща се нервна система.
5. Способността на нервната система по естествен начин да поддържа качеството неподвижност, мълчаливото ни блажено вътрешно осъзнаване/съзнание – дори и когато то не се култивира (в момента – бел. моя). Това се нарича състояние на “мълчаливо свидетелстване”.
6. Способността за сдържане/ограничаване и регулиране на дишането, за да се повлияе потока на жизнената сила в нервната система, предизвиквайки усещане за релаксация и в крайна сметка чувства на екстаз в тялото.
7. Способността за сдържане/ограничаване и регулиране на дишането, за да бъде “събуден” огромният склад от жизнена сила, разположен в тазовата област – сексуална енергия, която бива изтегляна нагоре в нервната ни система, за да компенсира намаления прием на кислород, когато нежно, леко ограничаваме дишането.
8. Способността на вниманието да влияе върху потока на жизнената сила в тялото, особено когато това е комбинирано с ограничаване и регулиране на дишането.
9. Способността на вътрешната тишина и потока на жизнената сила в тялото да премахват запушванията, заседнали дълбоко в нашата нервна система, постепенно пречиствайки и отваряйки съзнанието ни до едно разширяващо се преживяване на вътрешен покой, съзидателна енергия, щастие и любов.
10. Способността на определени нерви и нервни сплетения да бъдат стимулирани физически, за да се усилва и насочва потока на жизнената сила в тялото.
11. Способността на невробиологията в центъра и предната част на главата (третото око) да се свързва и да насочва (контролира) невробиологията, която е близо до основата на гръбначния стълб и огромния склад от жизнена сила (сексуална енергия) в тази област.
12. Способността на нерва в центъра на гръбнака да провежда жизнена сила и екстатична енергия между тазовата област и третото око. Той се нарича спинален нерв.
13. Способността на спиналния нерв да излъчва жизнена сила и екстатична енергия през цялото тяло, оживявайки всяка страна на по-висшата невробиология в нас по гладък и подреден начин. Това е възходът на постоянната екстатична проводимост.
14. Способността на нервната система да увеличава силата на мисълта, когато мисълта започне/бъде заведена дълбоко във вътрешната тишина, което произвежда чудесни пречистващи ефекти в тялото и в околната среда.
15. Способността на вътрешната тишина и екстатичната енергия да се слеят и да бъдат поддържани като едно самоосъзнато присъствие в нашата нервна система. Това се преживява като екстатично блаженство. Това ние познаваме като проява, като израз на нашия Аз.
16. Способността на екстатичното блаженство да изтича от нас към нашите обкръжения като божествена любов. Тогава откриваме своето Аз под формата на всичко, срещано от нас. Това е естествен разцвет на божествената любов в служене на всички същества.
Всички тези способности съществуват в нас и се нуждаят само от малко побутване, за да започнат да се проявяват/изявяват промените в начина, по който функционира нервната ни система. С пълния набор от усъвършенствани йога практики можем да направим много побутване, стимулирайки всяка естествена способност, която имаме и която може да ни премества напред по пътя на човешкото духовно преобразяване.
Всеки човек реагира по различен начин на процеса на стимулиране чрез йога практики – поради разликите, които всеки от нас има в структурата на своите вътрешни запушвания, които трябва да бъдат разтваряни постоянно и безопасно. Ние всички можем да направим пътешествието за преобразяване чрез йога. Въпрос е само на това, да управляваме провеждането на своите практики. Това, което наричаме самоопределяне на темпото.
Изградихме интегрирана система от практики, която стимулира активирането на изброените по-горе способности, довеждайки ни до съзнателно преживяване на осъществяването на петте основни принципа.
Нека сега да направим преглед и да изброим практиките.
ПРАКТИКИ
1. Култивиране на желанието за практикуване – бхакти (любов към истината или Бог в сърцето).
Бхакти/желанието е двигателят, който движи цялата йога практика. Постигаме го, като предпочитаме избран висш идеал (ишта) при всяко наше желание и емоция – независимо дали е позитивно или негативно. По този начин се създава огромна инерция вътре и около нас, която ни движи към просветлението. Тогава всичко от което се нуждаем, за да напредваме в нашето пътуване бива притегляно към нас като с магнит – включително силата на волята да се заемем ежедневно с усъвършенствани йога практики, толкова дълго, колкото е необходимо, за да довършим пътешествието.
2. Дълбока медитация с мантрата АЙ ЕМ (плюс две усилвания на мантрата по пътя).
Медитацията е свързана с лесно/без напрягане предпочитане на мантрата, за да довеждаме ума (и тялото) до неподвижност отново и отново, два пъти дневно, стимулирайки дълбоко пречистване в нашата нервна система и пораждайки постоянна вътрешна, изпълнена с блаженство тишина.
3. Спинално дишане.
Основната практика за събуждане и балансиране на жизнената сила в спиналния нерв между третото око и корена. Жизнената сила също се нарича и кундалини.
4. Усилвания на спиналното дишане.
Тези усилвания увеличават стимулирането на жизнената сила в спиналния нерв:
– отваряне на гърлото по време на вдишване и ограничаване чрез притваряне с епиглотиса по време на издишване
– проследяване на възходящите хладни токове при вдишване и низходящите топли токове в спиналния нерв по време на издишване
5. Мулабандха/Асвини – манипулации с използване мускула на аналния сфинктер, за да се събуди жизнената сила (кундалини) в корена.
6. Самбхави – средство за създаване на пряко физическо стимулиране на неврологичните механизми на третото око в главата.
Състои се в повдигане и центриране на очите към точката между веждите и лекото набръчкване на челото. По този начин се постига контролирано и стабилно стимулиране на кундалини в корена и по цялата нервна система.
7. Асани (пози) – систематично огъване и разтягане на тялото.
Това огъване и разтягане е едно естествено допълнение към пранаямата спинално дишане и към дълбоката медитация. Асаните помагат в култивирането и пречистването на нервната система.
8. Сидхасана – мощен начин на седене по време на практиките за пробуждане на кундалини в корена.
Петата е поставена плътно в перинеума и така се постига постоянно стимулиране на сексуалната енергия. С времето цялата нервна система е озарена от тази процедура, изпълнявана без усилие по време на всички седящи усъвършенствани йога практики.
9. Йони мудра кумбхака.
Практика, която помага за отваряне на третото око чрез създаване на въздушно налягане в носните проходи и синуси и събужда жизнената сила кундалини в цялата нервна система чрез кумбхака (задържане на дишането) и свързаните с него мудри и бандхи.
10. Метод на задържането (тантрични сексуални отношения).
Подобен по динамика на сидхасана и използван по време на сексуални връзки със или без партньор. Тантричният секс е мощен начин за оживяване и разпределяне на жизнената сила (кундалини) по тялото.
11. Кечари мудра (четири етапа).
– повдигане на езика нагоре до тавана на устата в етап 1
– повдигане на езика над мекото небце към духовно ерогенния ръб на носната преграда в етап 2
– повдигане на езика до върха на кухината на носния фаринкс в етап 3
– повдигане на езика към точката между веждите през духовно чувствителните носни проходи в етап 4
Влизането в етап 2 на кечари е един от най-драматичните преходи в усъвършенстваните йога практики. Тази мудра е основен стимулатор на кундалини, а също и основна причина за възникването на постоянна екстатична проводимост в нервната система.
12. Удияна бандха и наули.
Тези две техники стимулират възходящото движение на кундалини чрез използване на диафрагмата и на коремните мускули. Удияна се прави чрез диафрагмата. Наули се състои във въртене на коремните мускули и силно стимулира кундалини.
13. Динамична джаландхара (помпа с брадичката) – със или без кумбхака (задържане на дишането).
Това е въртене на главата, докато систематично я пускаме да пада към гърдите при всяко завъртане, което стимулира екстатичните енергии между сърцето и главата, а и по цялото тяло.
14. Самяма.
Това е процес на пораждане и освобождаване на конкретни мисли (сутри) дълбоко в нашата вътрешна тишина, което създава мощни пречистващи ефекти по цялата нервна система. Ефектите могат да се манифестират/проявяват като така наречените свръхестествени сили, които се наричат сидхи. Самяма се прави за духовно пречистване.
15. Спинална бастрика – учестено дишане в спиналния нерв между третото око и корена, което драматично ускорява пречистването на спиналния нерв и на цялата нервна система.
16. Насочена бастрика – за третото око, гърлото, сърцето, корема или областта на таза/корена. Този метод на учестено/бързо дишане е за фокусиране върху и изчистване на упоритите кармични запушвания, заседнали в определени, конкретни области на нашата духовна анатомия – според нуждите.
17. Бастрика от короната до корена.
Това е също учестено, бързо дишане в спиналния нерв, движещо се между цветната чашка на короната и корена. Най-добре е да бъде предприето едва след като е постигнато широко пречистване на нервната система чрез спинално дишане от третото око до корена, дълбока медитация и други методи, които пречистват нервната система от кармични запушвания по гладък и прогресивен начин. Преждевременното отваряне на короната може да доведе до много трудности, дискомфорт и разсейване по пътя, затова тази усъвършенствана йога практика е най-добре да се предприема само след като са проведени успешни тестове за стабилност в короната
18. Любящо служене на другите.
Това е съзнателна практика и естествен резултат от нарастването на отправения навън поток божествена любов, последица от пречистването и отварянето на нервната система, направено от усъвършенстваните йога практики. Това е нашето естествено състояние на съществуване – неспирно преливащо екстатично блаженство и божествена любов. Нищо на тази земя или отвъд нея не е по-реално и по-могъщо от тази велика истина, която е присъща на всеки от нас. Реалността на божествената любов е върховната, окончателната истина в нас. С напредването ни в йога, това става кристално ясно. Някои знаят това още от най-първото сядане в дълбока медитация.
Този урок е, за да обобщи всичко, което сме разгледали досега, включително основните принципи на човешкото духовно преобразуване, естествените способности, които имаме в себе си, за да осъществим нашата промяна, както и ключовите усъвършенствани йога практики, които стимулират към действие нашите естествени способности.
С два пъти дневно рутина от практики, поставяме себе си върху “бърз път” към просветлението. Този път потенциално е толкова бърз, че е от съществено значение да развием умението да регулираме практиките си, които правим всеки ден, измервайки с часовник продължителността на всяка практика. Нагласяме времето за всяка практика както е необходимо, за да поддържаме гладък и постоянен прогрес, без да нахлува прекомерен дискомфорт поради освобождаване на твърде много запушвания в нашата нервна система.
Това регулиране на практиките е наречено “самоопределяне на темпото” и то също е вид практика – една от най-важните практики. Защото без добро самоопределяне на темпото няма вероятност да отидем много далеч по пътя към просветлението.
Друг аспект на усъвършенстваните йога практики е разумното отношение към преживяванията, независимо дали те са светски или крайни. Това е път на удоволствие и ние имаме правото да се насладим на “пейзажа”, който неочаквано срещаме по пътя ни към просветление. Но пейзажът не е това, което ще ни помогне да напредваме по пътя, нашите практики са тези, които ни движат напред. Така че, след възхитен поглед към преминаващия пейзаж, без значение колко е красив или грабващ вниманието, ние лесно, без напрягане се връщаме към практиката, която правим. Ако духовните преживявания дойдат, докато сме в ежедневните ни дейности, което те със сигурност ще направят, тогава можем да се насладим на преживяванията или да се върнем към каквото и да правим в момента.
Винаги имаме избор. Духовният живот не е нещо, което трябва да ни отвлече от обикновения живот. Ако това е така, вероятно сме въвлечени в някакъв вид прекаляване в миналото и стабилната рутина от практики може да коригира това. Духовният живот е нещо, което може да бъде култивирано по такъв начин, че да изпълняваме своите дейности в ежедневието, каквито и да са те. Свободни сме да изживеем нашите нарастващи духовни преживявания по начин, който е съвместим с ежедневните ни нужди. Това е нашият живот, нашето пътуване и нашето просветление. Ние няма в какво друго да се превърнем, освен в своето собствено Аз.
Наслаждавай се!
Гуруто е в теб.