179 Насочена бастрика – лазер за кармично очистване

Усъвършенствани Йога Практики – урок 198
От: Йогани
Дата: Понеделник, 24 Май 2004 13:05

ТЕМА: Насочена бастрика – лазер за кармично очистване
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.

Назад, в урок 171, въведохме мощната практика спинална бастрика. Преди да продължиш с настоящия урок, се препоръчва да прегледаш отново урок 171.

Сега ще разгледаме допълнителната употреба на бастрика като предпазливо използван според преценката ти прицелен инструмент. Защо?

Понякога можем да срещнем наистина упорити запушвания някъде в тялото, а с насочена бастрика можем да приложим голям натиск в локализирана област и буквално да изгорим кармата. Подобно е на използването на лазерна хирургия в малка част от тялото. Това е много по-различно от “глобалните методи” на медитация и спинално дишане, които използваме като наши основни практики.

Преди да добавим насочена бастрика е важно да сме запознати с практикуването на йога и със здравните изисквания за безопасно използване на спинална бастрика. Тя не бива да бъде прекалено използвана, насочената бастрика не е пряк път до просветлението. Всъщност може да ни стовари сериозен дискомфорт, ако е приложена преждевременно. Ако сме нови в йога и опитаме насочена бастрика без предварително необходимото ни глобално пречистване, осигурено ни от медитация и спинално дишане, бихме могли да създадем неприятен енергиен дисбаланс в своята нервна система.

И така, имай предвид, че насочената бастрика е за почистване на упорити остатъчни карми (запушвания, блокажи – бел. моя). Тя не е, за да навлезем с нея за пръв път в дадена област, мислейки, че насочената бастрика е всичкото, от което се нуждаем за добро почистване. Не става по този начин.

Насочената бастрика е близък роднина на спиналната бастрика. С насочената бастрика все още работим в спиналния нерв. Разликата е, че ограничаваме, намаляваме обхвата на вниманието – района, в който то се движи нагоре и надолу в спиналния нерв заедно с нашето бързо бастрика пъхтене.

Например, да кажем, че вече няколко месеца сме правили медитация, спинално дишане, свързаните с тях мудри и бандхи, както и спинална бастрика. Всичко върви доста гладко. Преживяваме някаква екстатична проводимост, която се разпознава по приятната реакция, идваща от корена, когато правим самбхави. Все пак, все още усещаме известна съпротива в областта на третото ни око – между центъра на главата и точката между веждите. Това вероятно е добър кандидат за малко насочена бастрика. Казвам “вероятно”, защото ще разберем едва след като опитаме. Ако направим опит и намерим там запушване, което е твърде много, за да бъде премахнато с комфорт чрез насочена бастрика – ще трябва да отстъпим назад и още известно време да разчитаме на по-малко интензивно насочени средства, т.е. на медитация, спинално дишане, самбхави, йони мудра кумбхака и др.

Когато използваме насочена бастрика, правим това в края на седящите ни практики – след медитация, самяма и кумбхака с йони мудра (виж уроци 139 и 150 – бел. моя), но преди почивката.
Нагласяме се точно като за спинална бастрика (включително свързаните с нея мудри и бандхи), но по време на бързото дишане ограничаваме вниманието да циркулира в областта, в която го прицелваме. Така че, ако се целим в областта от центъра на главата до точката между веждите, оставяме нашето внимание да циркулира бързо там по време на бастрика. Вниманието отива в същата посока, както при спинално дишане и спинална бастрика – нагоре при вдишване и надолу при издишване.

Когато първоначално учим насочена бастрика, правим я само две минути, а след това правим обичайната почивка в края на рутината ни от седящи практики – за предпочитане легнали, поне 5-10 минути. След това наблюдаваме как се чувстваме по време на ежедневните ни дейности. Ако няма прекалена грапавост, тогава знаем, че с насочената бастрика вероятно нещата са добре. Но няма да знаем със сигурност, докато не минат още няколко сесии, така че по-дълго време внимавайте насочената бастрика да не се разбеснее, чак докато се убедите, че сте стабилни с нея. След като знаем, че сме стабилни и все още желаем да се съсредоточаваме върху конкретната област, тогава неусетно, много бавно можем да увеличим времето до 3 минути, а след това до 5 минути, наблюдавайки за стабилност в ежедневната активност при всяка стъпка по пътя.

Също като спиналната бастрика, насочената бастрика може да бъде много приятна и трябва да внимаваме да не прекаляваме, ако изпаднем в захлас с нея. Може да се случи. Когато това се случи, можем да се открием в положението да имаме екстатични седящи практики, а раздразнителност и свадливост по време на ежедневните активности – това не е нещото, което искаме да се случва продължително време, защото това не е стабилност. По-добре е и трябва да имаме приятни седящи практики и приятна ежедневна активност. Това е равновесието, което търсим. Нашите приятели и любими също ще оценят това.

Насочената бастрика е най-изискващата благоразумие и предпазливост от всички практики, които сме обхванали досега. Тя е за тези, които са добре установени в тяхната ежедневна рутина от практики и които имат ясно разпознаване на тяхната вътрешна тишина и екстатична проводимост по отношение на разположените на определени места запушвания в нервната система.

Трябва да се развие някаква способност за “вътрешно виждане”, преди да се използва насочената бастрика. Без някаква вътрешна сетивна способност, използването на насочена бастрика е подобно на използването на лазерна хирургия без лупата, която е необходима, за да се вижда и да се насочва лазера точно. Тогава кой знае какво ще бъде изгорено с лъча? Вътрешното виждане идва с екстатичната проводимост. Тогава ще знаеш къде са запушванията и можеш прецизно да се прицелваш в тях с вниманието, което се люлее, вибрира в спиналния нерв, комбинирано с мощта на бастрика. Дори и тогава може да има твърде голям катаклизъм, разместване на пластовете и често тези с вътрешно зрение също трябва да отстъпят.

Светът вътре не е съвършен, не и докато не разхлабим и извлечем всички запушвания. Това е, за което са тези усъвършенствани йога практики, работещи на много нива в нашата нервна система.

Кои са някои от областите, в които насочената бастрика може да бъде използвана?

Споменахме областта на третото око (аджна). Това е много важна област, тъй като пречистването на цялата нервна система в крайна сметка зависи от този район, който става напълно функциониращ като “команден контролен център” на нашето изгряващо просветление.

Други области, където насочената бастрика може да бъде използвана в съответствие с нашето вътрешно зрение са гърлото, сърцето, корема и тазовата област. При усъвършенстваните йога практики, включващи пранаяма, винаги е най-добре да стоим в спиналния нерв. Така ще работим в спиналния нерв на което и ниво в тялото да открием необходимост от насочено пречистване. Спиналният нерв е основата за цялото духовно пречистване и отваряне на нервната система. Докато работим в спиналния нерв, ще бъдем в сътрудничество с естествения процес на еволюция, протичащ в нас и ето по този начин продължаваме своето пътешествие на духовно преобразяване както с напредване, така и гладко.

Друга област, където може да се използва насочената бастрика по преценка, е короната – сахасрара. Това е съвсем различна ситуация от която и да е друга част от нашата духовна невроанатомия и ще бъде разгледана в следващия урок. Има огромни последици от правенето на практики в короната, така че моля те не започвай да правиш насочена бастрика в короната, докато не прегледаш следващия урок и не разбереш деликатната динамика, която е вплетена там.

Винаги предпочитай предпазливостта, когато обмисляш използването на насочена бастрика където и да било в тялото – и винаги я използвай в спиналния нерв. Това е мощна практика, която ще бъде ефективна само когато са изпълнени всички необходими предпоставки. След като правилните условия са налице, насочената бастрика може да бъде използвана с добра ефективност и това доста ще увеличи твоето постоянно нарастващо преживяване на екстатично блаженство.

Гуруто е в теб.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *