169 В&О – Дизайн на мантрата

Усъвършенствани Йога Практики – урок 188
От: Йогани
Дата: Четвъртък, 13 Май 2004 22:24

Тема: В&О – Дизайн на мантрата
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.

В: Ти заяви, че АЙ ЕМ (I AM)може да бъде произнасяна като AYAM; това е много подобно (ако не и същото) на тантричната биджа AYEIM. Тези двете еднакви ли са?
Каква е основата за първото и второто усилване на мантрата АЙ ЕМ? Искам да кажа, че вероятно си написал това на базата на няколко годишен опит с тези мантри, а познание добито чрез опит в много от случаите е извънредно трудно да бъде интелектуално предадено. Все пак, бих искал да зная как стигна до тази мантра – никога не съм я виждал или нещо подобно на нея в никой класически тантра текст върху мантра шастра. Защо мантрата е ШРИИ ОМ ШРИИ ОМ АЙ ЕМ АЙ ЕМ НАМАА, а не нещо като например ШРИИ ОМ АЙ ЕМ АЙ ЕМ НАМАА? Защо има два пъти ШРИ, последвано от ОМ?
И защо ШРИ не завършва с М (ШРИМ), както обикновено се използва при мантрите?

О: Благодаря ти за писането, особено на тази тема. Търсех вдъхновение, за да публикувам урок за дизайна на мантрата. Можем да го наречем “Дизайн на мантрата”. Както при много неща, представени в тези уроци, традиционните подходи се уважават, но не се спазват непременно стриктно, ако прекият опит ни води до по-оптимално решение в йога.

Ако произношението е същото, както при I AM, то тогава AYAM и AYEIM са едно и също нещо от гледна точка на мантрата. Може би има различни значения при различните изписвания на санскрит, но това нас не ни интересува. Вибрацията е това, което използваме. Ако направиш търсене в интернет с изразите “sanskrit ayam” и “sanskrit ayeim” ще намериш и двете изписвания, използвани в различни мантри. Има също и мюсюлманска версия, изписана AYYAM.

Ако AYEIM се произнася AYEEM, тогава това не е едно и също. AM и EEM вървят в противоположни посоки в нервната система. При наличие на някаква екстатична проводимост, това лесно може да бъде усетено от всеки. Това “усещане” е основата на дизайна на всички мантри в уроците. Те не се основават единствено на писанията. Всъщност, изобщо не се претендира за авторитет въз основа на писанията. Разбира се, нищо не е създадено от нищото. Тези срички са познати и са се появявали в уважавани писания, макар че начинът на използване тук може да е малко по-различен.

Сричките на мантрата са като настройващи камертони в нервната система. Всяка вибрация резонира в различни части на нашата вътрешна “електрическа” верига. Това е вярно със или без наличието на предварително събудена екстатична проводимост. Разликата е, че когато нервната система е събудена екстатично, ефектите се превръщат в преживявани и могат да бъдат наблюдавани в тялото. Ефектите се преживяват чрез вътрешните сетива и имат екстатичен обертон. Резониращият ефект на сричката дълбоко в тишината на ума разхлабва запушванията по специфичен, по особен начин, който е уникален за дадената сричка. Чрез тази базирана на преживяване обратна връзка и чрез знаенето на най-ефективния и безопасен начин за събуждане на нервната система, особено на спиналния нерв, мантрите могат да бъдат сглобени подходящо. Нека станем по-конкретни.

Какъвто и да е нейният правопис, АЙ ЕМ резонира в цялата дължина на спиналния нерв от третото око до корена.

Това не беше казано преди в уроците. Беше само намекнато. Не беше споменато, защото не искам да насърчавам никой да мисли мантрата в някое конкретно място в тялото. Мантрата резонира по естествен начин в конкретната част на нервната система, към която е настроена. Не е необходимо да й помагаме, като я насочваме тук или там. Всъщност, ако правим така, можем да попречим на естествения резонанс. Така че, не локализирай мантрата, нали? Просто я подхвани лесно и без усилие, където и да е тя, както винаги, и я остави да се пречиства. Ако АЙ ЕМ идва от ходилата или от където и да било другаде, тя ще резонира от третото око до корена. Точно както настройващият камертон ще направи съответната струна на инструмента да вибрира, ако е поставен където и да било наблизо.

Като казах всичко това, ако желаеш, сега можеш да направиш експеримент и да наблюдаваш. Ако мислиш звука АЙ, може би ще почувстваш фината неврология в главата, протягаща се навън от и през междувеждието. Ако не почувстваш – няма значение. Точно там е мястото, където АЙ вибрира по естествен начин. Няма нужда да помагаш за това или да чувстваш това вибриране. Мястото е там, където е. Сега, ако мислиш звука ЕМ, може би ще го почувстваш да отива естествено надолу през центъра на тялото. Ако не почувстваш – добре, няма значение. Когато се появи екстатична проводимост, ще започнеш да го чувстваш. Чувстването на звука няма отношение към ефективността на мантрата. Да го чувстваш е само симптом за степента на пречистване, която имаме в нервната система и за степента на екстатична проводимост (кундалини), която идва. Чувстването ще се появи във всеки от нас, щом продължаваме да практикуваме ежедневно. Когато усетим мантрата по този екстатичен начин и забележим, че вниманието ни се отплесва в мисли за усещане на мантрата, за нейното локализиране в тялото и т.н., отнасяме се към това така, както към всяко друго преживяване, което се появява при медитация и лесно, без усилия отново се връщаме към мантрата. Нищо не се променя в процедурата на медитация. Само преживяванията се променят, за да станат по-екстатични и божествени, така че трябва да внимаваме да не се занимаваме с тях по време на медитация и другите ни практики.

Както беше казано в предишни уроци, АЙ ЕМ е “двуполюсна” мантра. Причината за това е как тя резонира в спиналния нерв. АЙ е Шива компонента, ЕМ е Шакти компонента. С тази мантра ние довеждаме ума до неподвижност по такъв начин, че да пречистим пълната дължина на спиналния нерв. Чрез използване на мантра, която резонира между третото око и корена, ние следваме най-безопасния и балансиран път на пробуждане, точно както правим и при пранаямата спинално дишане. Двете практики са паралелни методи, като и двете работят на съответните им нива в нервната система, за да пречистват спиналния нерв. И двете практики, правени последователно (спинално дишане и след това медитация), събуждат и стабилизират нашите екстатични енергии и вътрешната тишина. Заедно, те по естествен начин произлизат от спиналния нерв.

При първото усилване на мантрата (ШРИИ ШРИИ АЙ ЕМ АЙ ЕМ) ние правим две нови неща. Първо, увеличаваме броя на сричките в мантрата. Това разширява нашия размах, загребването ни през подсъзнателното, пречиствайки по-широк път през нервната система. Това също така забавя нашето спускане в чистото блажено съзнание и изважда повече от него с нас, когато се върнем обратно навън. Така че, повече срички правят повече почистване и стабилизират повече вътрешна тишина в нервната система. Защо не едно ШРИ или три ШРИ? Можехме да изграждаме по-бавно, започвайки с едно ШРИ и по-късно след това да добавим още едно. По този начин бихме имали две усилвания, вместо едно. Не мислех, че е необходимо да се направят стъпките толкова малки. Ще отидем ли на три ШРИ? Не се очаква понастоящем. При това второ усилване, с добавянето на двете ШРИ мантрата вече става достатъчно добра и дълга. Повече от достатъчно, за да свърши работата.

Причината за самата сричка ШРИ е, за да поемем нова посока в пречистването на нервната ни система, за пръв път разширявайки нашата мантра отвъд познатия ни резонанс в спиналния нерв от третото око до корена. Разширяване накъде? Към короната. ШРИ ни отвежда право нагоре по спиналния нерв към короната. В центъра на главата спиналният нерв (сушумна) се разклонява. От там отива в две посоки. Първата от тях е към третото око в точката между веждите. Втората посока е към короната, право нагоре в средата на корона радиата, над епифизата и мозъчните стомахчета (вентрикулите). Нагоре и направо там. Чрез резонанса на ШРИ в короната ние започваме да пречистваме тази област, която е във връзка с целия спинален нерв. ШРИИ е фонетично записване на ШРИ (SHRI), така че не е същото като ШРИИМ (SHREEM) в твоя въпрос.

Това е първото усилване на мантрата.

Забележка относно короната: доста назад, когато за първи път започнахме да обсъждаме Кундалини, беше споменато, че преждевременното отиване в короната може да създаде всички видове проблеми в нервната система – беше дадено за пример добре документираното кошмарно пътуване на Гопи Кришна към просветлението. Отварянето на спиналния нерв от третото око до корена е най-безопасния и най-приятния начин да започнеш пречистване и отваряне на нервната система, а също така е и бърз. Това се признава в някои традиции и не се признава достатъчно добре в други. Като мъдри пътешественици ние изминаваме пътя от третото око до корена – както при спиналното дишане, така и при медитацията. И за повечето от нас това е много напредващо и гладко. Като отваряме спиналния нерв от третото око до корена, ние също така засягаме и короната. Това е неизбежно, защото те двете са свързани помежду си в средата на мозъка. Всеки, който преживява възхода на екстатична проводимост в пътя към третото око, ще преживее също така и екстатично отваряне на короната. Разликата е, че когато води третото око, процесът няма да излезе извън контрол в прекомерни кундалини симптоми, както може да се случи, когато короната води. Тъй че, вървим по този път – отваряме третото око в удоволствие, оставяйки короната да го последва без опасности. Тогава, в един момент, короната е достатъчно пречистена “чрез осмоза” (просмукване) от отварянето на третото око, така че да можем да предприемем по-директен подход към нея. Ето защо добавяме ШРИ сричките (а също и ОМ сричките) в нашата мантра и също така ще предприемем по-пряк подход към короната и чрез пранаяма, по-нататък след още няколко урока. Така че, както виждаш, придвижваме се към короната по наш собствен начин и в подходящото за нас време, благоразумно избягвайки дълготрайното опустошение и поразии, които преждевременното отваряне на короната може да донесе.

Третото око е наш прозорец към божественото и ние можем да постигнем много, като навлизаме и излизаме оттам. Това става контролирано (аджна означава “контрол”), безопасно, много екстатично и този прозорец трябва да бъде отворен. Короната, сахасрара (хилядолистният лотос) е като наш покрив и след като я отворим, лесно се разтваряме в божественото. Способни сме да контролираме в известна степен нейното отваряне, но този контрол въобще не се и доближава до контрола, който имаме, когато работим през третото око. По времето когато сме пречистили короната, както непряко през третото око, така и пряко по-късно, когато отидем право нагоре – ние сме готови да се предадем върху олтара на короната и тогава откриваме себе си, че сме отишли в екстатично блаженство. Когато се завърнем, ние повече не работим за себе си. Тогава работим за Аза във всички – ние сме се превърнали в Това. Този преход не е внезапен. Той се случва в продължение на години, дори десетилетия. Това е духовна трансформация на човека. И така, исках да изясня, че ние никога не сме възнамерявали вечно да избягваме короната – а само докато настъпи подходящия момент. В сърцето си ти ще знаеш кога е настъпил твоят момент и тези практики са проектирани така, че да ти дадат някои насоки по въпроса, а също и инструментите.

Второто усилване на мантрата ШРИИ ОМ ШРИИ ОМ АЙ ЕМ АЙ ЕМ НАМАА (SHREE OM SHREE OM I AM I AM NAMAH) добавя още срички по същата причина, както преди (по-голямо загребване в подсъзнанието) и въвежда мощния ОМ компонент. ОМ резонира по естествен начин в продълговатия мозък (ствола на мозъка) и оттам се разпространява навсякъде в нервната система и отвъд нея. Моля да имаш предвид, че не се опитваме да локализираме мантрата в никоя физическа част на тялото! Ефектът на настройващия камертон ще работи най-добре, ако ние сме лесни, ненапрегнати с мантрата, следвайки процедурата на медитация според първоначалните инструкции в най-ранните уроци. Нервната система вече знае как да реагира на мантрата по подходящия начин. Всичко което трябва да направим, е да използваме мантрата правилно и всичко ще бъде наред.

ОМ заслужава репутацията си на “майката на всички мантри”. Той е дълбоко екстатичния първичен звук на това, което сме, проявяван от чистото блажено съзнание. Както е обяснено в урока за второто усилване, ние трябва да се подготвим за ОМ, преди да го използваме в дълбока медитация. Иначе може да причини поразии. В най-добрия случай ОМ е “опустошителен екстаз” при дълбока медитация, особено след като се появи екстатична проводимост. Ще бъде твърде много за всеки, който отиде на второто усилване преждевременно, така че не бързайте с него. Ще разберете когато сте готови. За да решите кога да “превключите скоростите”, използвайте указанията, дадени в уроците.

ОМ е поставен в двойка с ШРИ преднамерено, на второ място също е поставен преднамерено. В двойка е, за да се поддържа полярността между короната (ШРИ) и останалата част на нервната система, резонираща с ОМ. Това е друго измерение на балансирана Шива-Шакти връзка, в този случай между короната и продълговатия мозък. Това е по-динамична и по-всеобхватна проява на двойката Шива-Шакти, отколкото е двойката АЙ ЕМ (която също остава).

ОМ е поставен след ШРИ, за по-продължително присъствие на ОМ в цялата вибрация. ШРИ ОМ влиза в тялото, а ОМ ШРИ напуска тялото. Това е отличителна черта – забележима положителна разлика в ефекта, когато е наблюдаван през вътрешните сетива на екстатичната проводимост.

И накрая е добавен звука НАМА заради неговите срички и като традиционен преход в повторенията на мантрата. НАМА резонира екстатично в сърцето, като култивира бхакти и има пречистващ ефект в цялата нервна система.

Осъзнавам, че всички ние трябва да приемем мантрите си на доверие от други, които се предполага, че са знаещи, а те ги получават от писанията. Разбираш, мисля, че това ще се промени с появата на екстатична проводимост във все повече и повече хора в тази изгряваща нова ера. В тази група вече имаме някои хора с пробудена кундалини, които несъмнено могат да преценят за себе си как резонират сричките на мантрата в тяхната нервна система. С други думи, ако сега приемаш на доверие думите ми (или думите на някой друг) за това, то няма да ти се налага да го правиш в бъдеще. Всичко което се изисква, е събуждането на екстатична проводимост чрез практиките. Всеки, който я има, ще “види” ефектите на мантрите вътре и ще знае за себе си. Тогава доказателството ще бъде намерено, точно там, “в пудинга” и повече няма да ти се налага да приемаш на доверие думите на някой друг.

Е, това е доста информация. Искрено се надявам, че тя няма да разсее никого от простата процедура по предпочитане на мантрата и оставянето на това да се случва по естествен начин по време на медитация. Нищо от написаното тук не е необходимо, за да се прави правилна медитация и дори нещо повече – може да бъде наистина разсейващо. Така, че постави всичко това в папката “Храна за бхакти” и продължи да се наслаждаваш на пътуването си към твоя дом на просветлението, като използваш лесната, ненапрегната практиката на дълбока медитация.

ЗАБЕЛЕЖКА: Възможно е и трето усилване на мантрата – ШРИИ ОМ ШРИИ ОМ АЙ ЕМ АЙ ЕМ НАМАА НАМАА (SHREE OM SHREE OM I AM I AM NAMAH NAMAH)

Гуруто е в теб.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *