Усъвършенствани Йога Практики – урок 183
От: Йогани
Дата: Събота, 8 Май 2004 8:10
ТЕМА: В&О – Движения и автоматична йога
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.
В: Започнах да правя йони мудра кумбхака и динамична джаландхара заедно със спинално дишане и медитация. По време на медитация откривам внезапни потрепвания в някои части на тялото ми – например моята ръка се движи неволно, а често горната част на тялото ми се движи към пода. Понякога тези движения са разсейващи. Просто искам да знам дали това е нормално или правя нещо неправилно.
О: Да, потрепванията са нещо нормално. Това е енергията, проправяща си, отваряща вътрешни пътища. Движенията ще намалеят, щом пътищата се отворят и съпротивата през тях намалее.
Понякога движенията се насочват към позиции на “автоматична йога”. Например, ако не удържаш главата и тялото си да отиват надолу към постелката на пода, докато седиш – това е сушумна (спиналният нерв), който иска да се разтегне, за да се пречисти повече. Ако направиш малко маха мудра като част от твоите асани преди пранаяма и медитация, това може да помогне да предотвратиш тази тенденция по време на седящите практики. Базисната версия на тази мудра е седнал, като хванеш пръстите на изпънатите си крака, а главата е наведена към коленете с брадичка, наведена към гърдите. Или, ако главата ти и тялото неустоимо искат да отидат надолу по време на седящите практики, тогава позволи им това за няколко минути. Или можеш да пуснеш себе си това да се случи в края на седящите ти практики – за толкова дълго, колкото е необходимо. Това е естествена проява на свързаността на йога крайниците чрез твоята нервна система.
Очевидно не бихме желали да прекъсваме практиките си твърде често със спонтанните йога позиции, но понякога тези неща се случват, така че им позволяваме, ако поривът стане достатъчно силен. Най-добрият начин да минимизираме спонтанните движения в пранаяма и медитация е с добър набор от асани, преди да започнем. И ако движенията станат твърде много, правим това, което винаги правим когато симптомите на пречистване станат прекомерни. Използваме самоопределяне на темпото в нашите практики и се отдръпваме назад за известно време, докато намерим стабилност в рутината ни и тогава продължаваме оттам, от тази стабилна позиция. Когато ударим в няколко дупки по пътя, намаляваме скоростта, докато пътят се изглади отново.
Случайните потрепвания от време на време са често срещани в определени етапи от развитието и са знак за протичащо пречистване. Етапи по пътя към просветление!
Гуруто е в теб.