138 В&О – Муладхара/корена и интегриране на практиките

Усъвършенствани Йога Практики – урок 156
От: Йогани
Дата: Вторник, 6 Април 2004 13:00

ТЕМА: В&О – Муладхара/корена и интегриране на практиките
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.

В: Много съм заинтересуван от физическото стимулиране на муладхара (коренната чакра). Това е основният фокус на моята йога. Можеш ли да ми кажеш как практиките ще направят това?

О: Стимулирането на муладхара/корена в перинеума е важно, но не за сметка на изключването на всичко друго. Целта е да се активира корена, като едновременно го обвържем с духовното пробуждане на цялата нервна система.

В уроците използваме два основни физически метода за физическо стимулиране на корена – мулабандха/асвини (присвиване на аналния сфинктер) и сидхасана (седене върху петата). Но има много повече начини за стимулиране на корена, различни от физическо действие.

Много важен метод е този, който свързва енергийно муладхара нагоре с цялата нервна система – спиналното дишане, което е дишане с внимание, движещо се между третото око и корена. Дълбоката медитация също прави обединяване в едно цяло на всичко, “глобално” в нервната система, като довежда ума и тялото до божествена тишина.

Също така, в самяма може да има някои подскачания, докато използвате техниката за “лекотата”. Това идва отвътре, самяма е чисто ментална техника, а коренът се друса, натиска спонтанно – по време на спонтанно подскачане. Но фокусирането върху муладхара въобще не се има предвид, докато подскачането се случва, тъй като цялото тяло се пълни със светлина и желание да се издигне.

Поставянето на твърде много внимание върху муладхара може да бъде разсейване – тя е част от едно много по-голямо цяло и ние не трябва да се фиксираме твърде много върху нея. Предлагам ти да оставиш муладхара да се впише по естествен начин като част от цялостната ти практика. Позволи си да отидеш отвъд муладхара, по-високо, чрез методите на тялото, ума и дишането. Известно изоставяне на по-ниските центрове няма да навреди. Тогава ще бъдеш свободен да вършиш повече работа по-нагоре в тялото. Например, опита ли “помпата с брадичката”? Това е физически метод, който е много задълбочен и е разгледан тук в уроците. Прави се високо в тялото и свързва муладхара/корена с осветляването на сърцето, гърлото и главата.

Нека добавя, че е възможно да се адресира, да се достигне до почти всичко физически необходимо в муладхара, като седиш в сидхасана по време на практиките, докато вниманието отива по-високо чрез всички други методи. В този смисъл използването на сидхасана за стимулиране на муладхара е “безмозъчно”, т.е. не се изисква мозъчно усилие. След като сидхасана е усвоена, тогава всичко (спинално дишане, медитация, мулабандха, самбхави, кечари, наули, помпата с брадичката, кумбхака, самяма и т.н.) може да бъде правено без вниманието ти да бъде разсейвано. Усвояване означава способност да стоиш в сидхасана с постоянно стимулиране и с внимание, което не е залепено за муладхара, а е свободно да прави всички други практики. Не е трудно да се разработи навика, тъй като сидхасана не изисква мозъчно усилие да стоиш в нея, след като веднъж си я овладял. Това е най-добрата ситуация – стимулиране на муладхара с напълно свободно внимание, за да правиш всичките други практики, които отварят цялата нервна система.

Муладхара е същественото начало при пробуждането на кундалини, но тя не е края. Също както мазето е същественото начало на високата сграда, но най-добрите гледки определено са по-нагоре. Обикновен здрав разум, нали?

Точно в съчетаването и обединяването в едно цяло на редица практики, обхващащи цялата нервна система е мястото, където е скрита огромна сила в йога. Осемте клона на Патанджали поддържат това мнение. Това не е най-ефективната йога – когато която и да е една или две практики се правят за сметка на другите. Предлагам ти да избегнеш капана да заседнеш в един или два аспекта на твоята нервна система. Необходими са интегрирани практики, за да придумаш нежно нервната система да се пречисти и отвори напълно. Ако това не беше така, днес щяхме да виждаме много повече просветлени хора в света. Време е за промяна към практикуване на по-интегрирани системи на практики, което означава балансирано съобразяване с нашата нервна система и с методите, чрез които я стимулираме да се пречиства и отваря.

Гуруто е в теб.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *