129 В&О – Подредба на асани, пранаяма и медитация

Усъвършенствани Йога Практики – урок 147
От: Йогани
Дата: Понеделник, 22 Март 2004 16:31

ТЕМА: В&О – Подредба на асани, пранаяма и медитация
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.

В: Комбинирам някои укрепващи упражнения като лицеви опори, клякания и други заедно с йога. Някои от тези упражнения консумират много енергия. И така когато след тези упражнения практикувам пранаяма и медитация чувствам, че “свежестта” на медитацията се намалява поради другите активности. Така че, добре ли е, ако първо правя медитацията и след това правя други йога упражнения и след това пранаяма? Би ми харесало твоето предложение как да реша проблема. Много благодаря за твоето продължаващо ръководство.

О: Благодаря за написаното и за споделянето.

Както сам разбра, най-добре е упражнения (такива, които са динамични – бел. моя) да се правят след медитация, а не преди това. С медитацията ние системно довеждаме ума и тялото до тишина. Тази тишина е най-важния източник на целия духовен прогрес.

Асаните и пранаяма са част от този процес на преминаване в тишина. С лесни навеждания и разтягания ние започваме да успокояваме нервите и да приготвяме спиналния нерв за пранаяма. По-нататък, с пранаяма започваме да успокояваме цялата нервна система и я култивираме по начин, който я подготвя за дълбока медитация. Това е традиционната последователност за най-добри резултати в установения ред от практики – асани, пранаяма и медитация. И тя наистина върши работа.

Предлагам ти да поставиш в началото твоите асани, състоящи се от лесни навеждания и разтягания, след това да правиш пранаяма, а след това медитация, така че да извлечеш пълната полза от гореспоменатата последователност. След медитация и след достатъчното време на почивка за излизане от медитация – това е доброто време, за да правиш по-енергични физически упражнения.

И така – първо правим тези неща в най-добрия възможен ред, за да ни отведат в тихото блажено съзнание и след това излизаме освежени и готови да бъдем активни в света. Енергична активност след медитация не е проблем, след като сме взели достатъчно време, за да излезем напълно от медитацията. Активността помага да стабилизираме блаженството и екстаза в нашата нервна система. Ето така, по този начин се преобразяваме, за да се превърнем в “крачещи просветлени” вместо в “крачещи нанякъде”, каквито и да сме били преди.

Гуруто е в теб.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *