123 Динамична джаландхара – помпа с брадичката

Усъвършенствани Йога Практики – урок 139
От: Йогани
Дата: Петък, 12 Март 2004 14:03

ТЕМА: Динамична джаландхара – помпа с брадичката
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.

С медитация и спинално дишане ние правим глобално почистване в нервната система, като в същото това време стимулираме и балансираме божествените енергии в нас. Към тези две чудесни практики добавихме серии от мудри, бандхи и асани, за да се “прицелим” директно в някои определени области от тялото, отдолу и отгоре. С кумбхака (задържане на дишането) при йони мудра значително увеличихме стимулирането на кундалини и притока на прана в спиналния нерв и отвъд него. След това добавихме наули и започнахме целенасочена практика, за да доведем кундалини дори още по-нагоре – от тазовата област, през корема към сърцето.

Сега, екипирани с всичко това, ние сме готови да прицелим енергийните потоци между сърцето и главата. Това е територията на динамичната джаландхара. Вече научихме статичната джаландхара бандха с йони мудра кумбхака. Това беше, като оставяме брадичката да отиде надолу към гръдния кош, докъдето е границата на комфорта. Сега ще използваме джаландхара бандха по по-динамичен начин. Ефектът ще бъде да стимулираме движението на прана между сърцето и главата. Наричам я “помпа с брадичката”, защото с тази практика така се изпомпва прана нагоре и надолу между сърцето и главата, че няма да повярваш. Това е истинска практика за почистване и стимулиране на енергията в горната част на тялото и главата.

Ще добавим нова кумбхака сесия с помпа с брадичката. Повече за логистиката на това – по-късно. Засега това, което ще направим е да се нагласим по начина, по който се нагласяме за йони мудра кумбхака, само че няма да използваме пръстите върху очите и носа. Искаме главата да е свободна, за да може да се движи.

Тук се прилагат същите указания, които бяха дадени и за йони мудра кумбхака относно това да имаме овладени и стабилизирани предварителните практики, както и да нямаме здравни проблеми, които биха могли да се влошат от задържането на дишането. Трябва да си стабилен във всички аспекти на йони мудра кумбхака, преди да опиташ помпата с брадичката. Една допълнителна предпазливост при помпата с брадичката е, че не трябва да имаш никакви заболявания на шията или главата, които биха могли да се влошат от движенето на главата.

И така, седим в сидхасана. Правим стандартно вдишване с придвижване на вниманието от корена нагоре в спиналния нерв до точката между веждите и задържаме дишането, затваряйки трахеята в гърлото по обичайния начин, по който задържаме дишането – с използване на епиглотиса. Тогава правим мулабандха, удияна, самбхави, кечари и гледаме с вниманието през третото око, същото както беше в йони мудра кумбхака. При помпата с брадичката ръцете ни почиват отпуснати върху коленете или върху бедрата.

Сега започваме да въртим главата си бавно наляво, след това назад, след това надясно и след това я оставяме “да падне” надолу към гръдния кош с едно по-бързо, внезапно, пикиращо движение, след това “помитаме” с главата отдясно наляво и я издигаме обратно нагоре по лявата страна на кръга, забавяйки скоростта, после продължаваме назад и надясно и отново пада по-бързо, внезапно надолу и т.н. И така – описваме бавен кръг с главата, с изключение на бързото падане/пикиране надолу към гръдния кош с “помитане”, вървящо от дясно на ляво. Продължаваме да правим това кръгово движение с главата и когато сме готови на прекратим нашата кумбхака (задържането на дишането – бел. моя), защото вече сме на границата на комфорта – отиваме обратно надолу по гръбнака в синхрон с издишването. Продължаваме да движим главата и когато вдишваме отново, с внимание отиващо нагоре в спиналния нерв.
А сега когато белите дробове се напълнят с въздух и вниманието е в точката между веждите, отново задържаме дишането с използване на епиглотиса, но обръщаме посоката на въртене на главата, така че главата от ляво надясно пада бързо към гръдния кош и бързо “помита”. Продължаваме с това описване на кръг с главата през цялото време, докато задържаме дишането, издишваме и отново вдишваме. После отново когато сме пълни с въздух и задържим дишането – сменяме посоката на въртене на главата. И така нататък – въртим наляво при пълен кумбхака дъх (задържане, издишване, вдишване – бел. моя) и надясно при следващия пълен кумбхака дъх и т.н., сменяйки посоката на въртене на главата всеки път когато отново сме пълни с въздух. Това е помпата с брадичката.

Нека сега поговорим повече за някои подробности. Когато за пръв път разучаваме тази практика, се ограничаваме до четири дихателни цикъла. По-късно когато достигнем комфорт с нея, можем да използваме часовник и да я правим в продължение на пет и в крайна сметка десет минути, използвайки принципа за самоопределяне на темпото, за да постигнем това. Помпата с брадичката се прави веднага след спинално дишане, точно преди медитацията. Когато добавим помпата с брадичката, преместваме йони мудра кумбхака в края на нашата практика – след медитацията и преди почивката. Няма промяна в практиката на йони мудра кумбхака. Само я преместваме на ново място в нашия утвърден ред от практики. Значи – имаме кумбхака с помпа с брадичката преди медитация и кумбхака с йони мудра след медитация. Има огромна мощ в тази комбинация.

В началото ще се чувстваме несръчни в помпата с брадичката. Знаеш, че “това е положението”, нали? Отнема известно време, за да свикнеш. Усилието си заслужава. Не насилваме нищо и никога не отиваме отвъд зоната на комфорт, когато движим шията си. И го правим бавно, грижейки се да няма напрягане и пресилване. С практикуването границите в които движим главата си постепенно ще се увеличат. С времето брадичката може да се доближи много до или дори да докосва горната част на гръдния кош, когато оставяме главата да пикира надолу. Но не бързай с това. Можем никога да не достигнем толкова далече надолу и това е напълно добре. Както е с всички йога практики, никога не отиваме отвъд границата на комфорта. Винаги започвай с движение на главата с по-малка амплитуда и позволи амплитудата на движението да се увеличава естествено и постепенно по време на сесията, като достига, но не преминава границата на комфорта. Помпата с брадичката ще работи оптимално за теб точно на тази граница. Може да забележиш някакъв шум или усещане в гръдния кош, докато правиш помпата с брадичката. Това е нормално. Може да звучи като туптене или да се чувства като хрускане зад гръдната кост. Вратът ти също може да хрущи малко, което също е нормално. Дискомфортът обаче не е нормален, така че ако имаш такъв – веднага отстъпи назад (намали или спри практиката – бел. моя). Не прекалявай с помпата с брадичката. Ще ти отнеме известно време, за да надградиш до тази практика. Бъди много внимателен и не забравяй да използваш самоопределяне на темпото, добре стоейки в границите на комфорт на движението. Не забравяй, че продължаваме да използваме всички други посочени мудри и бандхи по време на кумбхака с помпа с брадичката. И разбира се, ти си в сидхасана по време на цялата практика, стига да ти е комфортен този седеж.

Какво можем да преживеем в резултат на динамичната джаландхара – помпа с брадичката? Ако имаш някаква активна кундалини в тялото си, малко прана, движеща се в нервната система, помпата с брадичката ще направи две неща. Първо, енергично ще доведе прана надолу в сърдечната област, където тя се смесва с праната, издигаща се през корема от тазовата област. Това са два различни вида прана, с естество, определено от енергийните полярности в тялото. Второ, помпата с брадичката ще отведе комбинираните прани от сърцето обратно нагоре към главата в големи количества. Ако кундалини е активна в тялото, главата ще я почувстваш сякаш е напомпана докрай с жизнени есенции и светлина. Всяка кухина в главата ще засияе. Дори в синусите може да има такива усещания. Може да бъде малко странно, но скоро усещането за странност отминава. Ако кундалини все още не е много активна в тялото, помпата с брадичката ще улесни нейното събуждане, заедно с всичките други прилагани средства. Всичко е свързано. Само въпрос на време е – щом стимулираме толкова много аспекти на нервната система.

В началото може да има някои странични ефекти от помпата с брадичката. Не би трябвало те да продължават дълго. Може да се случи известно виене на свят. Може би леко главоболие. Може би енергийни потоци, които преди не са били изпитвани в горната част на тялото и в главата. Това е мощна практика и ние я предлагаме, за да пробием до по-високо ниво на функциониране на нервната ни система, така че може да има няколко неравности по пътя. По тази причина може да пожелаеш да започнеш първото си практикуване на помпата с брадичката през уикенда, когато задълженията ще са по-малко. Подхождай методично и не се пресилвай. Ако някои от симптомите станат некомфортни, незабавно се откажи от практиката, спри я и си дай време, за да се възстановиш. По-късно можеш да се върнеш към нея и да я пробваш отново, бавно. Уважавай своя предел и използвай самоопределяне на темпото. Самоопределянето на темпото е извънредно важно при помпата с брадичката. С тази практика движим много енергия нагоре по канали, в които енергията не е била в такива големи количества преди. Освен това си имаме работа с деликатни съставни части на нашата анатомия – шията и главата. Ако искаме просветление, трябва да натиснем, за да отворим вратите, така че духовните енергии, вълнуващи се вътре в нас, да могат да намерят своето естествено невробиологично функциониране. Помпата с брадичката е мощен начин да отворим вратите между сърцето и главата.

С времето, като продължаваме да правим помпата с брадичката ежедневно, ще забележим укрепване, усилване на гръдния кош, шията и главата. Това е духовно укрепване, тъй като прана тече през нас по доминиращи нови пътища. Сърцето ни се изпълва с мощна и осезаема любов. Духовното ни зрение ще се усили. Третото око е пряк получател на увеличения поток енергия, а също така и короната. Усещането е много приятно, когато имаш енергия, движеща се по здравословни начини в по-високите телесни области. Също така има и физическо укрепване, което настъпва с практикуването на помпата с брадичката. Така че, има много ползи и това е практика, която определено си струва усилията да бъде научена и усъвършенствана с времето. Просто започни бавно и изгради умението много постепенно.

Когато приключим сесията си на динамична джаландхара, ще се чувстваме заредени с енергия и може да пожелаем да добавим минута-две почивка, за да се успокоим, преди да започнем медитация. Това е по-скоро енергизиране с прана, а не физическо, макар че и двете могат да се появят след правенето на кумбхака с глава, описваща кръгове в течение на няколко минути. Затова отдели няколко минути, за да се успокоиш преди да влезеш в медитация. Ако чувстваш необходимост, може да забавиш с няколко минути започването на мантрата. Увери се, че започваш мантрата без усилие, съгласно първоначалните инструкции и следвай лесната процедура за медитация, както винаги. Ще вървим от високо зареждане с прана енергия към дълбока тишина. Смесването на тези двете е много мощно и ще бъде различен вид преживяване, ново преживяване в медитацията.

Това е максималното насърчаване на кумбхака помпата с брадичката – тя сключва брак с върховната тишина на дълбоката медитация. Нов вид сияйна пълнота ще се роди в нервната ни система и ще ни следва и навън – в ежедневната ни активност. Така че, ние ще бъдем и тихо блаженство, и екстатично излъчване, случващи се едновременно.

Гуруто е в теб.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *