Усъвършенствани Йога Практики – урок 138
От: Йогани
Дата: Четвъртък, 11 Март 2004 12:18
ТЕМА: В&О – Би ли искал да се рекондиционираш?
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.
В: В урок 35 “Медитация В&О – Етапи в просветлението”, твоята триада от тишина, блаженство и хармония, в дискусията ти за основните етапи, тази триада същото ли е или поне близо ли е до описанието на Брахман като Съществуване-Съзнание-Блаженство (Сат-Чит-Ананда)? Дали процесът на пречистване на тяло-ум е друго название на рекондиционирането или декондиционирането?
О: Сатчитананда (съществуване-съзнание-блаженство) е това, с което контактуваме по време на дълбока медитация и това е нещото, което се надига в нас като тишина, наричана също “състоянието на свидетел”. Стабилизирането на тази съвършена, надвишаваща всички реалност като себеусещане през цялото време, 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата е първия етап на просветлението. Изразът “чисто блажено съзнание”, често използван в уроците, е синоним на сатчитананда, вътрешна тишина и Свидетел. Блаженство е ключовата дума тук. Неотменимият, неизменният вътрешен свидетел е блажен, а такива ставаме и ние, когато станем Свидетел – и още много неща ще последват след това.
Екстаз е ключовата дума във втория етап на просветлението, предизвикан от движението на прана (кундалини) в нервната система. С усъвършенстването на вътрешните сетивни преживявания нараства предаността (бхакти) и ние ускоряваме своето невробиологично преобразяване, водещо до постоянно преживяване на божественото. Технически погледнато, движението на прана/кундалини е движение на сатчитананда, тъй като всичко съществуващо е сатчитананда. Но ние правим разграничение между блаженството (на чистото съзнание) и екстаза (на тялото) в името на приближаващият се съюз между тези два аспекта на нашата природа в третото състояние, единството – и това е мястото, където се появява и думата “хармония”, а също и възходът на изливащата се навън от нас безусловна божествена любов. Тогава ние вече сме канал, проводник на божественото на Земята и обичаме през всяка минута в това състояние.
Уроци 85 и 113 преразглеждат етапите на просветление от различни перспективи. Също така, тези етапи на просветлението се разглеждат в много други уроци от различни нива на преживяване.
Нищо от това не би било дори споменато, ако не бяха преживяванията, които се появяват заедно с практиките – тогава ни е нужна рамка от разбиране (и основни етапи), така че поради тази причина това се обсъжда. Иначе – кой се нуждае от всичките тези “омотаващи”, смущаващи обяснения? С появата на преживяванията обаче, умствена носеща конструкция/рамка и метафори (Шива, Шакти и т.н.), описващи какво се случва вътре, са полезни, за да ни вдъхновят за продължаване на практиките.
“Рекондициониране” (възстановяване – бел. моя) или “декондициониране” (безусловност – бел. моя) са малко неясно описание на това какво се случва. Предпочитам употребата на пречистване и почистване. След като е почистена/пречистена, нервната система се превръща в очевидна двупосочна врата към безкрая вътре в нас. Наистина, това е семантика. Каквито и думи да работят за теб, те са добри, стига това да ти помага да разбираш преживяванията си ясно, със свои собствени фрази и да не интерпретираш погрешно ставащото. Неправилното тълкуване и страхът, когато преживяванията ти започнат да излизат навън, може да доведе до загуба на мотив за практикуване, затова да имаш разбиране за ставащото е важно. Винаги най-главното нещо е – да сме мотивирани да правим нашите практики и да се “възстановим” (пречистим – бел. моя)! 🙂
Гуруто е в теб.