Усъвършенствани Йога Практики – урок 121
От: Йогани
Дата: Сряда, 18 Февруари 2004 20:56
ТЕМА: В&О – Пратияхара: разширяване на сетивата навътре
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.
В: По време на спинално дишане и медитация се чуват различни звуци. Единият е нискочестотен трептящ звук, който предполагам е АУМ. Обаче не винаги чувам тази честота. Понякога се чуват множество честоти. Тези различни по тоналност звуци с различните чакри ли са свързани и това показва ли, че съответните чакри са активни или, че може би се почистват? Трябва ли вниманието да се фокусира върху тези звуци или те трябва да бъдат изоставени?
О: Някой зададе подобен въпрос и той беше разгледан в урок 53 “Светлина и звук”. С две думи – да, пречистване е и ние просто без усилие предпочитаме нашата практика пред преживяванията, които се появяват. И да, чакрите участват, но няма нужда да се занимаваш с подробности относно това. Знаеш, че то става “под капака” – да използвам аналогията от предишните уроци.
Истината е, че всичките ни вътрешни сетива се оживяват в нашата нервна система (надите и чакрите), докато напредваме по пътя, така че трябва да помним да не се разсейваме от практиките, които отварят нервната ни система за божествените преживявания. В йога промяната в сетивните преживявания се нарича “пратияхара”, което често се тълкува като загуба или изоставяне на сетивните преживявания. Понякога се приема, че означава умъртвяване на въвлечеността в сетивата, т.е. контролиране на сетивата. Нещо като антисетивност. Това е довело до странни практики в някои случаи – до бягство от естествените преживявания на света. Това е ограничено тълкуване на пратияхара. Това, което в действителност означава пратияхара е – разширяване на сетивата навътре. Това означава, че ние усещаме все повече и повече божествени качества вътре, които в началото са по-очарователни от физическата сетивност и заради това по естествен начин сме привлечени към тях. Ние не отхвърляме физическата сетивност. Просто започваме да действаме в по-широк спектър от сетивност, тъй като нервната ни система се отваря навътре. След време дори физическите ни сетива се усилват с отварянето на вътрешната сетивност и сетивността ни като цяло се е разширила. А през всичкото това време ние поддържаме нашите ежедневни практики, които са основната причина за сетивното преобразяване. Възходът на чисто тихо блажено съзнание, основния компонент в този процес, ни държи свободни от хватката на привързаността на егото към разширяване на сетивния опит.
Някои традиции използват вътрешните сетивни преживявания за практикуване. Няма нищо лошо в това, ако това е традицията, която сме избрали и то работи за нас. Но както ти каза, понякога преживяванията са тук, а понякога ги няма, в зависимост от хода на пречистване в различните части на нервната система. Това, което правим в усъвършенстваните йога практики са глобални практики, които ще пречистят цялата ни нервна система – без значение какво друго още може би се случва вътре. Именно затова първо използваме медитация и спинално дишане. Те ще извършат глобалното почистване и ние не сме зависими от никое специално преживяване, появяващо се в конкретна част на нашата духовна анатомия.
Рано или късно всичко ще се отвори. Когато преживяванията се появят – страхотно. Ние им се наслаждаваме. След време ще ги имаме 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата. Когато те се появят по време на практиките – ние просто оставаме с практиката, която правим (предпочитаме нея – бел. моя). Когато се появят по време на ежедневната активност, можем да им се наслаждаваме колкото ни харесва. Нашето възприятие за вътрешния и за външния ни свят ще се променя много към по-добро. Това е плодът на практиката, не е самата практика.
Веднъж след като медитацията и спиналното дишане са добре установени, можем да добавим практики за стимулиране на спиналния нерв от двете му страни, за да го събудим за екстатична проводимост, която автоматично се разпространява в цялата ни нервна система. Тези практики вече бяха дадени в предишните уроци.
В предстоящите уроци ще разгледаме допълнителни практики за движене на праната от двата края на спиналния нерв към нашия център – към нашето сърце.
Гуруто е в теб.