194 Шри Видия – плодът на тантра

Усъвършенствани Йога Практики, тантра група – урок 25
От: Йогани
Дата: Неделя, 18 Април 2004 14:16

ТЕМА: Шри Видия – плодът на тантра
За новодошлите се препоръчва четене от началото на тантра архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Какво е тантра йога”.

Както бе споменато в първия урок тук, тантра често е осъждана като изродена на Изток и неправилно разбирана (с голям ентусиазъм) като сексуален култ на Запад. Това, което откриваме, докато пътуваме по нашия сериозен път на йога е, че тантра включва всичко, което правим и вероятно, много от това, което не правим. Тантра е най-всеобхватния подход към йога, който не оставя нито един камък необърнат.

Но къде води всичко това? Какъв е краят на тантра? Какъв е нейният плод? В основните уроци, а също така и тук, ние обсъждаме сливането на нашите вътрешни полярности като крайна точка на цялата ни йога практика. Има много начини да се опише този процес – толкова много начини, колкото духовни традиции има в света. Без значение как е описан, това си е все същия процес на човешко духовно преобразяване.

На нивото на нашите лични преживявания в тялото това е сливане/съюз на блажената ни вътрешна тишина, култивирана главно в дълбока медитация, с цялотелесния ни екстаз, култивиран в спинално дишане и другите пранаями, мудри, бандхи и тантра сексуални методи.

На нивото на тантра митологичните метафори това е сливането на Шива и Шакти, което съответства на току що споменатите наши преки преживявания на тишина и екстаз.

Възходът на Шива и Шакти, както и тяхното окончателно сливане навсякъде в нас представляват трите стадия на просветлението – първо, 24 часа в денонощието и 7 дни в седмицата вътрешна тишина; второ, 24/7 цялотелесен екстаз; трето, 24/7 екстатично блаженство, свързването на божествените полярности на тишината и екстаза, раждащо безкрайно изливане на божествена любов, което е и единството.

Ако можеш да си представиш надигането на съзнателен екстатичен резонанс, вибриращ във всеки атом на тялото ти, възникващ между всяко ядро и заобикалящите го електрони, ще добиеш представа за дълбочината на преобразяването. Това е един непрекъсващ космичен оргазъм вътре във всяка клетка и атом в нас.

Този плод на божественото преобразяване се признава както в писмения, така и в практическия клон (както в писанията, така и в преживяванията – бел. моя) на тантра, известен като “Шри Видия”, което означава “възхитително знание”. Това е знание за екстатичното блаженство, изразено с математическа прецизност. Ако изглежда парадоксално, тогава то със сигурност е божествено, тъй като божествената истина е парадокс. Ако истината е преживявана като диво екстатична, тя ще те насочи към духовна прецизност. Ако тя изглежда математически точно, тогава скоро ще изчезнем в екстатичен унес/блян. Никъде другаде това не е така добре изразено, както в свещената диаграма на Шри Видия, наречена “Шри Янтра”, понякога наричана “Шри Чакра”. Може да я видиш на адрес http://www.aypsite.com/plus/sriyantra.html

Ако направиш търсене в интернет с ключова дума “Шри Янтра” (Sri Yantra), ще откриеш много версии на Шри Янтра и безкрайни дискусии за нея. Вероятно вече я познаваш.

Версията, от която се интересуваме за това обсъждане е синята Шри Янтра, в която има бяла точка във всеки син триъгълник на янтрата. Това изобразява продължаващия сексуален съюз (сливане) на Шива (мъжките бели лингам бинду точки) и Шакти (женските сини йони триъгълници) във всеки атом на космоса. Шри Янтра в своята цялост също представя сушумна (спиналния нерв), нервната система и божествения съюз/сливане, възникващо навсякъде – нагоре и надолу вътре в нас.

СИНЯТА ШРИ ЯНТРА
Blue Sri Yantra

Математически Шри янтра пресъздава вълновия модел, образуван от вибрацията на ОМ, свещеният звук, който се открива естествено бръмчащ/бучащ в човешката нервна система, когато се извършва нейното пречистване и отваряне. ОМ се излъчва нагоре през продълговатия мозък (medulla oblongata), мозъчния ствол и напред през центъра на главата и навън през третото око. ОМ не е малко тихо нещо, което се случва вътре в нас. Той е “ревящ опустошителен екстаз”, откъсващ се на свобода вътре в нас и е синоним на най-висшите етапи в тантричното сексуално култивиране/усъвършенстване. ОМ е кундалини в пълен размах на екстаз. Така че, тук имаш сексуалната връзка между Шри Видия, Шри Янтра и тантра сексуални практики.

Как може да се използва Шри Янтра, ако изобщо трябва да бъде използвана? Някои традиции я използват като обект за медитация. В тези уроци ние няма да я използваме за медитиране. Когато ОМ пристигне, Шри Янтра ще бъде в нас. Ние ставаме Шри Янтра, когато проявяваме екстатичната вибрация на ОМ, който е звукът на кундалини/Шакти, омайваща своя Шива вътре в нас. Тъй като това се случва в цялото ни тяло, ние самите се превръщаме в Шри Янтра. Шри Янтра е изображение, изобразява нашата нервна система, в нейния най-висш режим на духовен блян.

Когато от време на време разглеждаш Шри Янтра, просто бъди наясно, че тя изобразява възхода на твоята вътрешна духовна динамика, а така също и екстатичното естество на Космоса. Тя е едновременно и микрокосмоса и макрокосмоса, а ние сме същото нещо. Тя е потвърждение и напомняне за това, в какво съзнателно се превръщаме чрез нашите усъвършенствани йога практики, включително и тези практики, за които говорим в тантра групата. Цялотелесен съюз на екстатично блаженство е това, към което се самоусъвършенстваме и това е всъщност Шри Янтра.

Нека няма осъждане или неразбиране по въпроса. Не е необходимо извинение за това, че култивираме човешкото духовно преобразяване до неговото най-висше ниво. Така че, култивирай непрекъснато!

Гуруто е в теб.

193 Блокиране еякулацията на мъжа – поставяме тренировъчните колела

Усъвършенствани Йога Практики, тантра група – урок 5
От: Йогани
Дата: Неделя, 1 Февруари 2004 16:52

ТЕМА: Блокиране еякулацията на мъжа – поставяме тренировъчните колела
За новодошлите се препоръчва четене от началото на тантра архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Какво е тантра йога”.

В предишния урок говорихме за метода на задържане. Той е доста ясен и разбираем. Има обаче една уловка в него. Много мъже имат малък или пък въобще никакъв контрол върху своя оргазъм. И в горещината на момента те не желаят никакъв контрол. Семето иска да излезе и това е всичко. Сексът е лудо препускане, за да стане точно това и всичко друго остава настрана.

И така, как да се справим с това. Ключът е в промяната на навика на вътрешната неврология на оргазма. Правим това, като запознаваме мъжката неврология с различен начин на пътуване по пътя на стимулирането. Като правим това, ние откриваме различно изживяване на удоволствието, преживяването на божествен екстаз, идващ в нервната система. След време божественият екстаз става все по-очарователен, отколкото са спазмите на гениталния оргазъм и ние сме мотивирани да прекарваме повече време в навика на предоргазмено стимулиране. Тогава вече имаме избор – предоргазмен тантричен секс или генитален оргазъм. Може би в една сесия бихме искали да имаме и двете, започвайки дълга сесия с първото и завършвайки с генитален оргазъм. От време на време, защо не? Това е да имаш сладкиша и да си го изядеш. Разбира се, прави това твърде често (повече от веднъж на една-две седмици) и сладкиша ще ти изяде йогата.

По принцип самият метод на задържането може да осигури необходимата тренировка на мъжа. Ще говорим за развиващата се роля на жената в тантричния секс в следващия урок. Очевидно жената е много важна. Но първо трябва да й връчим мотивиран мъж-тантрик. Без такова нещо няма да има много тантричен секс. Ето затова първо се фокусираме върху мъжа.

Достатъчен ли е методът на задържането, за да се тренира оргазменият отговор на мъжа? Може би за някои мъже е достатъчен, особено ако са опитни и са работили сериозно върху удължаването на своя оргазъм. Но за мнозина методът на задържането няма да бъде достатъчен.

Сега ще поговорим за блокирането на мъжката еякулация. Това е древен тантричен метод с дълга история на успех. Той е достатъчно прост за правене.

Когато оргазмът е почти настъпил, мъжът поставя един или два пръста (обикновено показалеца и/или средния пръст) на перинеума, притиска навътре и напред към срамната кост и блокира канала на уретрата, през който предстои да премине семето. Оргазмът настъпва, но е блокиран пътят на семето да напусне тялото. Ако мъжът отпусне притискането твърде рано, семето все още може да излезе. Ако задържи натиска за минута-две и след това отпусне, семето ще бъде реабсорбирано и нищо няма да избяга навън.

Блокирането може да бъде направено чрез достигане до перинеума или отпред, или отзад. При тантра любене с партньорка мъжът може да достигне отзад и да блокира еякулацията си, ако се е “подхлъзнал” и е отишъл твърде далеч в стимулирането. Той все още има оргазъм и ще приключи със секса за известно време, но е блокирал загубата на семе от своя организъм.

Освен механиката за спиране на излизането на семе от тялото, блокиращият метод има няколко други аспекта, които са свързани с тренирането на оргазмения отговор на мъжа.

Първо, оргазъм с блокирана еякулация не е толкова приятен, колкото такъв със свободно изливане на семето. Ако бхакти на мъжа го доведе до това да се ангажира с блокиране на повечето от своите еякулации, тогава също ще има и постепенно изместване на мотивацията му от желание за оргазъм към желанието да стои пред него. Така че, блокирането, освен че спира семето да напусне, осигурява и стимул на мъжа да остава пред оргазма. Защо да отивате в оргазъм, ако това ще бъде по-малко приятно, отколкото да продължите с предоргазмен секс и да се изкачвате по това стълбище към небесата/рая със своя любовник?

Второ, предвид току що казаното, блокирането не е нещо, което ще ни бъде необходимо завинаги. Това е доброволна, временна мярка, като да имаш помощни, тренировъчни колела на велосипеда. Не се ли радваш да чуеш това? Велосипедите с помощни колела изобщо не са много забавни. Бихме искали да махнем тренировъчните колела възможно най-скоро. И така, имаме допълнителен стимул да тренираме оргазмения си отговор и да намалим зависимостта си от помощните колела. След като се научим да оставаме в предоргазмен секс за продължителни периоди от време, няма да се нуждаем много често от блокиране. Докато стигнем до този етап, гениталният оргазъм може би да бъде част от секса само след час-два в съюз, или пък може би напълно ще забравим за него.

Да забравим за оргазма? Да, преживяванията при продължителен тантричен секс могат да станат толкова дълбоки, че напълно да забравим за оргазма. Трудно е за вярване, но е истина. Тантричният секс може да бъде толкова добър. И това е една хубава усъвършенствана йога практика, също така! С течение на времето важността на гениталния оргазъм ще избледнее и ще отиде на заден план. Все още можем да го имаме, ако го искаме, но той ще стане по-малко привлекателен, тъй като нашият божествен екстаз се разширява отвъд оргазма. Сексът ще продължи да е хубав, но по различен начин. Сексът ще се превърне в израз/проява на цялостното ни нарастващо просветление, а не натрапчивото необходимо ни нещо, което е бил в миналото. Сега трябва да говорим за мъжката мастурбация.

Беше споменато, че блокиране може да бъде извършено отпред или отзад. Ако мъжът мастурбира, блокирането може да стане отпред. Като се има предвид фактът, че общото количество семе, изхвърлено при мастурбация през живота на средностатистическия мъж многократно надвишава количеството семе, изхвърлено при правенето на любов, наистина трябва да говорим за това.

Мастурбацията е най-големият “изразходвач” на семе за много мъже. Мастурбирането също така е изгодно време за трениране на мъжкия оргазъм. Това е подходящо време, в което може да се практикува еквивалентът на метода на задържането, задържане преди оргазма, отново и отново, като трайно изграждаме високо ниво на силата за оставане в предоргазмено състояние. Това също е подходящ момент за практикуване блокиране на оргазма, когато той дойде. Така че, всичките елементи са тук. Стимулация, паузи и блокиране при необходимост. Липсва само партньорката. Интересното е, че това не е по-различно от това, което правим в традиционните методи на мулабандха, сидхасана и други усъвършенствани йога практики – систематично стимулиране на нашата сексуална енергия нагоре през нервната ни система.

Така че, тантричната мастурбация вид йога практика ли е? Да, може да бъде – до толкова, доколкото остава предоргазмена. Тя също е и идеална площадка за самоподготовка за мъжа, за да се подготви за тантричен секс с партньорка.

Нищо от казаното тук не е, за да насърчава прекомерна сексуална активност или повече мастурбация, отколкото вече се случва. То е, за да добави осъзнаване на тантричните методи, които могат да бъдат включени в това, което вече правим в сексуалния си живот. Ако го правим интелигентно, могат да бъдат постигнати драматични промени в нашите преживявания по време на секс, а общите ни усъвършенствани йога практики ще бъдат значително подобрени.

Гуруто е в теб.

192 В&О – Мудра за цялото тяло

Усъвършенствани Йога Практики – урок 212
От: Йогани
Дата: Вторник, 29 Юни 2004 14:39

ТЕМА: В&О – Мудра за цялото тяло
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.

В: Исках да те уведомя, че Самбхави, която описа е много мощна. Тя е много по-мощна от Мулабандха. Това вярно ли е наистина или варира от човек до човек.

О: Радвам се, че самбхави работи добре за теб. Това е много важна мудра, тъй като аджна (третото око, единия край на спиналния нерв) е главният контрольор на цялата нервна система от гледна точка на екстатичната проводимост, както в нейното култивиране, така и в засилването й, когато тя започне да се появява. След това, с нервна система, която е навсякъде екстатично проводима, всичко се превръща в една мудра за цялото тяло, водена от самбхави. Тогава мулабандха/асвини става част от самбхави, каквито са и удияна/наули, кечари и многото други видими и невидими движения, възникващи в тялото. Всички мудри са част от цялотелесен екстатичен стимул/отговор, като самбхави е водещата мудра. В тази ситуация, когато очите отидат нагоре, докато челото леко се сбръчква, всичко отива нагоре.

Когато очите се преместят предано/набожно, всички мудри едва доловимо, фино, също ще се задвижат от автоматичен рефлекс. Аххх… ето затова побутваме всички тези мудри заедно в практиките, докато се появи екстатичната проводимост, изграждайки навици, подготвяйки по-нататъшната еволюция в нервната система. Тогава, с екстатичната проводимост, има само една мудра – цялотелесната мудра, съставена от всичките части. Самбхави е водачът на това. Ето затова виждаме изображения на мъдреците с вдигнати нагоре очи. Те са в цялотелесно екстатично блаженство точно от това (повдигане на очите нагоре), с божествена енергия, излъчвана във всички посоки.

Идването на рефлекса на цялотелесната мудра е допълнително доказателство на взаимната свързаност на йога в цялата ни нервна система. Това също демонстрира, че човешкото духовно преобразяване е невробиологичен процес, който не се управлява от никоя конкретна философия или система от вярвания. Всеки човек може да направи това!

Гуруто е в теб.

191 В&О – Отношение към автоматичната йога и сидхите

Усъвършенствани Йога Практики – урок 210
От: Йогани
Дата: Сряда, 16 Юни 2004 16:18

ТЕМА: В&О – Отношение към автоматичната йога и сидхите
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.

В: Необходимо ми е малко разяснение. Докато правя дълбока медитация, автоматично отивам в Джаландхара (заключване на брадичката). Ако се опитам да коригирам позата, усещането, че съм навлязъл вътре, което се изгражда от момента, в който започна медитацията, изчезва. Ако не изляза от Джаландхара, не се разсейвам, но съм угрижен, че не се придържам към установения ред на “просто медитация” по време на медитирането. Моля да ме посъветваш.

О: Автоматичната йога от физически вид е често срещана по време на медитация, а също и в самяма. Причината е, че понеже сме дълбоко в нашето чисто блажено съзнание, тогава нервната система получава копнеж да подпомогне процеса на пречистване. Имаш правилен подход, предпочитайки медитационната си практика със своето внимание. Ако тялото ни отива в определена посока, не се борим срещу това, нито се залепваме за него. По същия начин, по който се отнасяме с мислите или с всичко друго, което се появява в нашата медитация. Така че, не трябва да сме загрижени дали джаландхара (заключване на брадичката) е тук или не е. Тя сама ще се погрижи за себе си, така както и докато ние се грижим за своята медитация.

Със сигурност мога да ти кажа, че автоматичната йога ще се променя с продължаване на нашето всекидневно практикуване. Просто се отнасяме ненапрегнато с каквото и да се случва. Случващото се е пречистване. Джаландхара ще отвори път към някое друго енергийно събитие. Други пък са писали за отиване на главата назад, на торса напред, за клатене и потрепвания, за ускорено дишане (автоматична бастрика), за ридаене и самият ти назови още подобни.

При самяма тези неща могат да станат дори още по-драматични, като например подскачания по леглото или рев на лъв. Винаги се отнасяме към тези неща по същия начин – просто ненапрегнато предпочитаме практиката, която правим. Към сидхите (силите) в техните ранни етапи, които са неизбежни при практикуване на самяма, трябва да се отнасяме по същия начин – когато те се появят, просто лесно се връщаме към практиката, която правим. Случващото се е пречистване в нервната система.

Автоматичната йога е симптом на практикуването, а не е самата практика. Най-добре ще направим, като се придържаме към основните причинители, а това са нашите медитация, пранаяма, самяма и другите практики. Автоматичната йога е показател за напредък по пътя към просветлението и ще се улесни, тъй като нервната ни система става все по-пречистена. Колкото по-малко триене (запушвания) има в нервната система, толкова по-малко физически движения ще има и по-приятно ще бъде вътре.

В крайна сметка, ще седим там, изглеждащи доста обикновени, изпълнени с океански вълни от екстатично блаженство. Само пламтежа на божествената любов ще ни издава.

Гуруто е в теб.

190 Вписване на ежедневните практики в един натоварен график

Усъвършенствани Йога Практики – урок 209
От: Йогани
Дата: Понеделник, 14 Юни 2004 16:08

ТЕМА: Вписване на ежедневните практики в един натоварен график
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.

Каквато и система от духовни практики да следваме, има вероятност да сме чули или самостоятелно да сме установили, че ежедневното практикуване е ключа към успеха. Пътуването за човешко духовно преобразяване отнема време и вътрешните промени, които водят към нашето просветление изискват ежедневни грижи. Ежедневни духовни практики са необходими, когато вече имаме духовен импулс, което означава, че имаме известна степен на динамично вътрешно отваряне, възникнало или от предишни практики, или от “спонтанно пробуждане”. Ако разчитаме само на енергиите, които се движат в нас спонтанно, тогава можем да сме склонни към дисбаланси, което ще направи завръщането ни у дома, нашето пътуване към безкрайно екстатично блаженство и божествена любов значително по-малко комфортно и потенциално по-дълго, отколкото е необходимо.

Така че, без значение какъв е подходът или нивото ни на постижение, достигането на нашата крайна точка по надежден начин зависи от наличието на твърдо установени ежедневни духовни практики. Това беше подчертано в тези уроци още с първите инструкции за дълбока медитация и с много напомняния след това.

Назад, в уроците по медитация и спинално дишане, бяха дадени някои предложения как да се впишат тези практики в натоварен график. Където и да сме, можем да затворим очи и да медитираме – във влакове, самолети, чакални, почти навсякъде. Същото е вярно и за спиналното дишане. Всъщност, леко спинално дишане може да бъде правено с отворени очи, докато сме на път от работа към къщи, в колата, без да отвличаме вниманието си от шофирането. И така по времето, когато сме в къщи можем да започнем направо с медитацията. Това не е идеалната практика, но може да бъде правена, ако времето ни притиска, когато сме у дома. Ако желаем да бъдем гъвкави и да се нагаждаме понякога към нашето практикуване, можем да поддържаме навика и в най-неблагоприятните обстоятелства. Това е много ценно, тъй като ни гарантира продължаване на практиките в дългосрочен план, което е ключът към просветлението.

Не живеем в идеален свят. Дори и с най-добрите планове за редовна практика в стаята ни за медитация, всичко може да изхвърчи през прозореца при извънредна ситуация в семейството или други намесващи се събития. Означава ли това, че ежедневните ни практики също трябва да излетят през прозореца? Не, ако имаме стратегия. Това е, което ще разгледаме в този урок. Начини да запазим своето практикуване, без значение какво се случва.

Тъй като рутината ни от йога практики става по-сложна, включва повече практики, поддържането на всичко при натоварен график представлява и предизвикателство, и възможност. С толкова много части, с които да работим в една напреднала рутина, можем да сме доста изобретателни в компресирането (намаляване по размер – бел. моя) на нашите практики, когато времето е малко. Където има воля, има и начин!

Нека да поговорим за основите за създаването и поддържането на навик за правене на ежедневни духовни практики. Един от най-лесните начини да направим това е да си създадем правило, че ще изпълняваме своята рутина преди да ядем закуска или вечеря – два пъти на ден, нещо подобно. Ако времето за едното или за двете хранения не е твърдо установено, тогава можем да си отбележим това да бъде направено след събуждане сутрин и веднага щом се приберем у дома вечер. Ако пътуваме, става малко по-сложно, но практиките могат да бъдат правени до известна степен при почти всякакви обстоятелства, стига да уважаваме този навик.

Поддържането на навика не се състои само в правенето на пълната рутина. Не трябва да бъде “или всичко, или нищо”. Навикът е желание, което вграждаме в нас, за да правим нещо за духовно практикуване в определено време, което настъпва два пъти дневно. Да имаш навика е да имаш “желанието да практикуваш”. Това култивирано желание е семето от което покълва всяка ежедневна практика. Подобно е на това да огладняваш, когато настъпи времето за хранене. То просто се случва и ние искаме да ядем. Ако имаме култивирано по подобен начин желание за духовни практики, тогава ще ги правим. През повечето дни ще правим цялата си рутина. В други дни може би да правим по-малко. Но винаги ще правим нещо, всяка сесия. Това “винаги правя нещо във всяка сесия” е много важно.

За да илюстрираме какво се има предвид под “да имаш навика”, нека допуснем, че бързаме по оживена улица. На път сме към уговорена бизнес вечеря, която ще ни ангажира чак докато дойде време за сън. Вървим бързо, проправяйки си път между хората, с които се разминаваме по тротоара. Ресторантът е точно зад ъгъла. Почти сме там. Но почакай! Виждаме пейка, празна пейка на автобусна спирка, на тротоара, между всички тези хора, които бързат насам натам. Имаме в себе си този вграден порив за практикуване. Време е. И така, какво правим? Спираме и сядаме на пейката за няколко минути и медитираме. Може да е само за две минути. Но защо не? На кого ще липсваме през тези две минути? И запазихме своя навик да седнем и да медитираме. Удивително е как правенето на нещо толкова малко може да ни обнови за цялата вечер – центриране само за няколко минути, подхващането на мантрата само няколко пъти. Нервната система казва “Благодаря ти!”. И ние сме по-спокойни през останалата част от вечерта.

Но не става въпрос само за центриране за няколко минути. Отнася се също така и до това, че поддържаме своя навик за практикуване два пъти дневно. Ако сме в подобен луд график в продължение на дни или седмици и можем да сядаме само за няколко минути преди закуска и вечеря, тогава когато възстановим своя контрол върху графика, няма да се мъчим да възстановяваме своя ред на практикуване отново. Навикът ще бъде тук и тогава ще можем да му се отдадем с нашата пълна рутина от практики, за която знаем, че ще ни изпълни до преливане с вътрешна тишина и божествен екстаз.

Така че, това е първото нещо – поддържане на навика, дори да е само за две минути на пейката на автобусна спирка. Няма значение къде е, или какво се случва. Можем да поддържаме навика, ако сме поели отговорност. Тогава той ще ни държи отдадени, защото се превръща в глад, който идва от само себе си в определеното време. Тогава няма да се налага да се борим, за да възстановим ангажимента си към йога, когато отново сме свободни да практикуваме два пъти дневно пълна рутина от практики.

По-вероятно е да се сблъскаме с компромиси във времето за практикуване, които обичайно не са толкова крайни, че да отделим само няколко минути, седнали на пейката на автобусна спирка. Нека поговорим за тях.

Ако правим спинално дишане и медитация, последвани от няколко минути почивка за излизане от практикуването, не е трудно да приспособим своите практики към ограничението във времето. Да кажем, че правим 10 минути спинално дишане, 20 минути медитация и 5 минути почивка. Това е рутина, състояща се от 35 минути. Някой ден може да се окажем само с 15 минути време, в които да работим с това – можем да направим само 10 минути медитация, почивка за няколко минути и да станем. Също така можем да поставим и няколко минути спинално дишане в началото. Ако знаем, че времето няма да ни стигне, можем да започнем с малко леко “ходещо” спинално дишане, преди да стигнем до мястото си, където ще седнем. Ако трябва да избираме между спинално дишане и медитация, винаги избираме медитацията. Едно нещо, което не правим е, че не комбинираме спинално дишане едновременно с медитация. Причините за това са обсъдени в началото на уроците.

Нека предположим, че правим “пълно блюдо” от практики – всичко от тези уроци, в умерена степен. Нека го опишем. Това е една типична рутина. Ако правиш повече или по-малко от някоя практика, тогава можеш да направиш необходимите корекции в твоя превод на предложението какво да правиш, когато нямаш време. Идеята е да разработим стратегии, които ще ни позволят да поддържаме рутината си от практики цялостна, когато не достига време. Помисли за това предварително – “Какво ще направя, ако времето ми за практикуване се намали наполовина?”. Няма абсолютно правилен или абсолютно неправилен отговор. Освен някои основни положения – поддържането на практиките, когато времето е малко, е изкуство. И така, ето я нашата умерено “пълна чиния” с практики:
Асани – 10 мин
Спинално дишане – 10 мин
Помпа с брадичката – 5 мин
Спинална бастрика – 5 мин
Медитация – 20 мин
Самяма – 10 мин
Йони мудра – 5 мин
Насочена бастрика или бастрика в короната (по избор) – 5 мин
Почивка – 5 минути (или повече)

Това са 75 минути – час и петнадесет минути. Няма нищо свещено във времената в тази рутина. Може би правиш 20 минути спинално дишане и не правиш самяма. Или може би не правиш асани. Може би не правиш спинално дишане или насочена бастрика. Каквато и да е комбинацията, тя зависи само от теб. Просто се увери, че не пропускаш медитацията или почивката. Тези двете (култивиране на вътрешна тишина плюс стабилен преход към ежедневна дейност) са основата на целия духовен напредък. По важност спиналното дишане се подрежда точно зад медитацията и почивката. Така че, спинално дишане, медитация и почивка в края са една мощна и пълна рутина от практики. Всичките останали практики са за усилване и надграждане върху ефектите на тези трите.

Тази йерархия е това, което използваме като насока, когато започнем да компресираме своите практики при по-строг график със задачи за деня.

И така, да кажем че имаме тази чудесна час и нещо рутина от практики и внезапно, поради обстоятелства извън нашия контрол, откриваме, че имаме само 30 минути, за да направим следобедна рутина. Без да имаме план, склонността ни може да бъде просто да не я правим следобед и да я отложим за следващия ден. Нали знаеш – “всичко или нищо”. Това не е добра стратегия. Не само ще изпуснем ползата от една умело компресирана рутина, но също така ще отслабим своя навик да практикуваме два пъти дневно. Желанието да практикуваме се нуждае от подкрепа и усилване два пъти в деня. Просто си спомни за пейката на автобусната спирка. Ако това беше достатъчно добро, за да поддържаме навика, то тридесет минути в относително тиха стая не са ли лукс? Наистина са. И така, ето някои предложения относно това, какво можем да направим.

Първо, държим на медитацията. Тя винаги е първия приоритет. Но също така бихме искали да направим и някои от другите практики, така че нека намалим медитацията на 15 минути в този 30 минутен план. Знаем, че в края се нуждаем от поне 5 минути почивка – за гладък преход обратно към активност, така че това са 20 минути и ни остават още 10 минути, с които да работим. Следващото (в йерархията – бел. моя) е спиналното дишане. Можем да направим 5 минути спинално дишане преди медитация и след това да използваме последните 5 минути за други неща. За коя практика трябва да бъдат тези последни 5 минути?

В този момент – това зависи от нашите предпочитания. Ако обичаме своята самяма, можем да я направим в тези 5 минути и да оставим асаните, помпата с брадичката, спиналната бастрика и йони мудра за следващия ден. Или, ако искаме помпа с брадичката и спинална бастрика, има един трик, който можем да направим. Можем да бракосъчетаем спиналната бастрика и помпата с брадичката за три до пет минути – това е да правим спинална бастрика, докато в същото време правим и помпа с брадичката. Не е идеалното решение, но осигурява комбинирано инжектиране с бастрика и помпа с брадичката. Две на цената на едно, нали знаеш. При този сценарий се отказваме от кумбхака при помпата с брадичката и вероятно няма да има време и за йони мудра. Възможно е също така да включим помпата с брадичката в последните няколко минути на спиналното дишане. Ще си спомниш, че нарекохме това “олекотена помпа с брадичката”.

В допълнение, за по-малко от минута, преди да седнем да практикуваме, можем да направим рутина от разтягания в стил “поздрав към слънцето”, която включва огъване назад, усукване наляво и надясно, навеждане напред и допиране до пръстите на краката. Също така можем да направим и малко удияна и/или наули. Всичките елементи на рутината от асани могат да бъдат докоснати, направени по този начин за около минута – това е далеч от оптималното, но е нещо в областта на асаните, което можем да направим преди да седнем.

Така че, по този начин можем да направим доста добра рутина за 30 минути, ако сме изправени пред такова ограничение във времето. Също така, може да бъде направено и за по-малко време. Разбира се, тогава изпускаме повече практики. Но винаги можем да направим нещо, дори ако то е да седнем на пейката на автобусна спирка за няколко минути, да подхванем мантрата и да се потопим в чисто блажено съзнание.

Трябва да бъде споменато, че не трябва да се отказваме от нито една от паралелните практики, които правим докато седим. Това са сидхасана, мулабандха/асвини, самбхави, удияна/наули и кечари. До степента в която ги практикуваме, те винаги могат да бъдат включени в нашите основни седящи практики във всяка сесия, независимо колко малко е времето. Всъщност, ще открием, че те се прокрадват в ежедневната ни активност, тъй като екстатична проводимост се появява в нашата нервна система. По това време мудрите бандхите са станали част от нормалното ни невробиологично функциониране и ние никога няма да ги загубим.

Разбира се, трябва да внимаваме за практиките, които правим публично – правенето на пълна помпа с брадичката в претъпканата чакалня на летище може да доведе до повикване на спасителния отряд. Или това, или екзорсист (свещеник, който прогонва духове)! Енергична сесия на бастрика може да доведе до подобно повикване. Но повечето от практиките ни могат да бъдат правени дискретно. Това със сигурност се отнася до лекото спинално дишане, медитация, самяма, мулабандха, умерената удияна/наули и кечари. Самбхави не се забелязва, ако се прави с напълно затворени очи, което така или иначе е препоръчваното. Дори сидхасана може да бъде правена дискретно на обществено място, ако събуем едната обувка и поставим петата под перинеума. Понякога мястото, на което се намираме ще определи какви практики ще правим. Както казва старата поговорка: “Дискретността е по-добрата част от смелостта”.

Има много начини да обединим практики, ако сме изправени пред липса на време или на идеално място за практикуване. След като сме се погрижили да има спинално дишане, медитация и почивка в края – останалите практики са въпрос на лични предпочитания. Обмисли малко това. Когато възникне необходимостта, ние можем да намерим интересни и творчески начини да поддържаме своите практики. Чрез бхакти ще намерим начин.

В този зает свят всички ще бъдем изправяни пред предизвикателството да имаме ограничено време за практикуване. Докато продължаваме с йога, духовното ни желание (бхакти) ще стане по-силно и ще намерим начини да поддържаме в наличност необходимото ни за практикуване време. Но дори и тогава ще има неща, които се появяват случайно и които ще ограничат времето ни, така че е разумно да развием нагласа на гъвкавост и готовност за компромис, когато е необходимо, за да сме сигурни, че винаги уважаваме своя навик да практикуваме два пъти всеки ден. Ако правим така, няма да има много неща в този свят, които да ни попречат да стигнем до своето божествено предназначение.

Гуруто е в теб.

189 В&О – Вътрешни сблъсъци на енергията и силни емоции

Усъвършенствани Йога Практики – урок 208
От: Йогани
Дата: Четвъртък, 10 Юни 2004 15:29

ТЕМА: В&О – Вътрешни сблъсъци на енергията и силни емоции
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.

В: Правя кундалини йога вече около година и наскоро започнах програма за обучение на учители, където за първи път правих Садхана. Практикувах самостоятелно, а и в класа – и вчера направих моята първа садхана в къщи. Чувствах се добре, до късно през нощта. Внезапно бях вбесен от гняв и исках да ударя нещо. Това не е обичайната ми склонност, а тази сутрин отново почувствах същото. Чудех се дали това е свързано с правенето на прекалено много кундалини йога или може би моята система се пречиства твърде много и твърде бързо. Наистина не съм сигурен и желаех да те попитам, за да видя ти какво мислиш за това. Сякаш нещо ме овладя и моите емоции така ме претовариха, а това е необичайно, тъй като обикновено приемам нещата по-леко и не съм се разярявал така от дете.

О: Силни емоции могат да се появят, когато вътрешната енергия се сблъсква или има прекомерно триене със запушвания в нервната система. Интересното е, че екстатичното преживяване се създава по същия начин. Просто е въпрос на степен, на сила на енергийния поток и на това, вътрешната динамика на пречистването да се получи в правилния ред.

Това очевидно не е статична ситуация. Ако увеличим енергийния поток без достатъчно първоначално отстраняване на запушванията, може да има неприятни сблъсъци и триене. Ако освобождаваме запушвания твърде бързо, тогава нашият обичаен вътрешен енергиен поток може да попадне в разхлабени и трайни, задържащи се запушвания, предизвиквайки раздразнителност.

В уроците имаме разнообразни стратегии, вградени във и около практиките, за да бъдат избегнати некомфортните аспекти на тази ситуация. В по-голямата си част това работи и ние можем да се придвижваме напред гладко и бързо с пречистване и отваряне на нервната система.

В случая с кундалини йога това, което продължавам да срещам при хора, които имат симптоми като описаните от теб е преждевременно отваряне на короната. Не знам какъв е начинът ти на практикуване, но тези симптоми често са свързани с практики, правени в короната. Може би желаеш да прочетеш уроците за отварянето на короната, публикувани през последните няколко седмици.

При преждевременно отваряне на короната енергийният поток е твърде голям за матрицата от запушвания, все още вградена в нервната система. Преждевременно отворена корона и повече или по-малко средна нервна система не си подхождат добре и ако упражняваш натиск, ако се пресилваш, това може да доведе до години на страдание. Гопи Кришна е класическият авторитет за този вид “направено по трудния начин” път към просветлението.

Традиционно, най-гладкият път към просветлението е чрез пречистване и отваряне на спиналния нерв от третото око до корена. Това е подхода в уроците и ние “удряме” от всеки възможен ъгъл чрез интегрирана система от практики. По този начин короната се отваря чрез непряко влияние и крайностите на несъответствието между енергийния поток и матрицата от запушвания обикновено биват избегнати. Вместо това, пътят е изпълнен с постоянно нарастваща вътрешна тишина и екстаз, което е това, което искаме от нашата йога.

Така че, с малкото, което си споделил, това е най-доброто ми предположение – ти може би движиш твърде много енергия нагоре към короната, вместо да работиш с нея първо в спиналния нерв между корена и третото око. Има още повече подробности по тази тема в уроците, особено през последния месец.

Желая ти пълен успех по избрания от теб път.

Гуруто е в теб.

188 В&О – Леви или десни дисбаланси

Усъвършенствани Йога Практики – урок 207
От: Йогани
Дата: Неделя, 6 Юни 2004 22:48

ТЕМА: В&О – Леви или десни дисбаланси
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.

В: Преди три седмици имах интуитивно проблясване, докато медитирах. Бях в тавана на много голяма и луксозна къща. Занимавах се с почистването на тази къща от горе до долу, докато тя стана безупречно чиста. Къщата блестеше. Беше перфектна. След това, когато стигнах до тавана, намерих врата. Когато отворих вратата открих, че има цяло крило на къщата, за което не знаех. Беше ужасен безпорядък. Всичко беше покрито с цял инч прах. Гниещо дърво, щети от вода, мухъл, счупени прозорци… Беше зле! Просто исках да затворя врата и да забравя това, което току що съм видяла. Къщата съм аз и тавана е третото ми око. В този момент осъзнах, че дясната страна на тялото ми е много силна енергийно, но лявата ми е изтъняла, слаба и блокирана. Паднах!!! Значимостта на това беше, като да се погледнеш в огледалото за първи път и да осъзнаеш, че се разхождаш наоколо през изминалите 30 години със слон, вързан на гърба ти! Как съм могла да пропусна това? През следващите няколко дни се чувствах, сякаш съм двама различни хора, свързани заедно в центъра на моето тяло.
Чрез усилие успях да насоча енергия към лявата страна на тялото си, отначало с голяма физическа болка от лявата страна на третото ми око. Мога да кажа, че този баланс от дясно към ляво ще отнеме известно време. Какво показва това?

О: Запушванията в нервната система могат да приемат почти всякаква форма и понякога могат да бъдат наклонени към лявата или към дясната страна на тялото. Трудно е да се разбере как е станало така, но йога практиките могат постепенно да разтворят всичко това до основи и да ни върнат отново в равновесие. Фактът, че сега виждаш тези неща по-ясно, е показател за пречистването, което протича в резултат от твоите практики, особено в третото око. Нещото, което трябва да направиш е да продължиш с практиките си така, както си ги правила и да оставиш процеса да продължи напред по естествен начин.

Най-общо казано, не е добра идея да опитваш да насочваш процеса на пречистване в конкретна посока извън спиналния нерв (участъка от третото око до корена) или добре оформилите се (глобални) ефекти на дълбоката медитация и на самяма. Просто, интелектуално не можем да знаем какъв ще бъде естественият ред на пречистването, докато вътрешната тишина и екстатичните ни енергии ще открият каналите за пречистване, които са с най-малко съпротивление. Как се случва пречистването, ще зависи от твърде много кармични фактори, уникални за всеки човек. За всичко това можем да се погрижим по балансиран начин, като предизвикваме естествените процеси на пречистване отвътре чрез нашите усъвършенствани йога практики.

Ако мислим, че имаме дисбаланс в лявата страна и фокусираме вниманието върху поправянето на това, можем да причиним повече дисбаланси. По-добре е да използваме медитация, спинално дишане, мудри и бандхи, йони мудра, спинална бастрика, помпа с брадичката и т.н. Всички те работят нагоре и надолу в спиналния нерв и няма да доведат до дисбаланси в лявата или дясната страна, което може да бъде дестабилизиращо. Ако имаш дисбаланс в лявата или дясната страна, най-добрият начин да се сложи край на това е да се правят практики в средата. Това е фокусът, на това е наблегнато в уроците. Ако вървиш по средния път чрез спинално дишане, медитация, и другите практики, ще намериш нарастващ баланс от горе до долу и отляво надясно. Спиналният нерв (сушумна) между третото око и корена е главния ключ. Всичко се балансира с неговото пречистване.

Практиките, които са те довели до това ниво на виждане са същите, които могат безопасно да премахнат запушванията, които стават по-видими.

Не забравяй и указанията за виденията – ако виждаме нещо, не се опитваме да го избутаме или прекалено да се привържем към него, занимавайки се с него, въвличайки се в него твърде много. Просто лесно се връщаме към практиката, която правим и така продължаваме процеса на пречистване.

Като се придържаме към два пъти дневно правене на рутина от усъвършенствани йога практики, балансирани с активен живот в съответствие с нашите интереси, ние се движим постоянно към просветлението.

Гуруто е в теб.

187 В&О – Разновидности на спиналното дишане

Усъвършенствани Йога Практики – урок 206
От: Йогани
Дата: Събота, 5 Юни 2004 23:54

ТЕМА: В&О – Разновидности на спиналното дишане
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.

В: Кои са различните варианти на спиналното дишане?
Има две различни крии, разбулени от Паулсен; една оригинална крийя от Шри Лахири Махасая също е достъпна в мрежата (тя включва дишане нагоре и надолу по гръбначния стълб с припяване на ОМ в спиналните сплитания). Струва си човек да знае разновидностите на крийя, тъй като си мисля, че всяка една оптимална крийя е различна, уникална.

О: Броят на разновидностите на спиналното дишане е ограничен единствено от въображението. Най-важната обща част при всички тях е, че вниманието пътува заедно с бавно дишане от челото до перинеума. 90% и повече от резултатите идват точно от това. Това е така несложно. Лесно е да го направим сложно, забъркано и да рискуваме резултатите да намалеят – като добавим въобразяването на чакри, звуци, цветове, мантри и т.н. Повечето или дори всичките тези допълнения не допринасят много. Всъщност всичките те могат да ни разсеят от най-важната функция за пречистване и отваряне на спиналния нерв от третото око до корена.

Както знаеш, тези уроци указват вниманието да бъде самостоятелно при дълбоката медитация и ние не раздвояваме ума, като се опитваме да правим в едно и също време двете упражнения – спинално дишане и дълбока медитация. Разбира се, всеки е свободен да прави каквото желае при спинално дишане, а и може би другаде е научил другояче да прави спинално дишане. В уроците се опитваме и го опазваме като най-малкия общ знаменател на всички практики (свързващата част, обединителя на всички упражнения – бел. моя), така че колкото е възможно повече да се възползват от един директен подход. Ето затова тук спиналното дишане се преподава в неговата най-несложна разновидност.

Ако приемем, че човек прави дълбока медитация веднага след това, има немного, което може да бъде добавено, за да се подобри значително ефективността на тази проста форма на спинално дишане. Би било много лесно да добавим няколко завъртулки и да кажем: “Ето най-добрия начин за спинално дишане.” Добре, може би вече сме направили това. Това, което си получил в тези уроци е спинално дишане без всичките тези камбанки, свирки и пищялки и то работи просто чудесно. Това е най-важната практика, която бракосъчетава корена с третото око. Точно за това е спиналното дишане. На енергийно ниво всичко друго в нервната система автоматично произтича, следствие е от това. Не е необходимо да си губим времето в мотаене в средата, когато ефективно можем да сливаме заедно двата края на нерва.

При този подход, вместо сами да се затрупваме с много детайли в спиналното дишане, придържаме се към основното и тогава получаваме възможността да се придвижим бързо в много други практики (мулабандха, самбхави, сидхасана, помпа с брадичката, спинална бастрика и др.), които създават огромна разлика в нашия духовен напредък. Така че, вместо “позлатяването на лилията” на спиналното дишане, внасяме много повече лилии. Правейки това, сме в състояние да разработим мощно и добре оформено съчетание от практики в разумно кратък период от време, без много досадни и ненужни детайли.

И така, не съм съгласен, че всеки човек се нуждае от различна, своя форма на спинално дишане. Разбира се, всеки може да има предпочитание въз основа на традиция, лична прищявка и т.н. и това е ОК. Просто имай предвид, че движенето между третото око и корена е това, което произвежда резултатите. Накрая тези два божествени полюса се сливат и ние сме наводнени от екстатично блаженство.

Гуруто е в теб.

186 В&О – Повече за кечари

Усъвършенствани Йога Практики – урок 205
От: Йогани
Дата: Петък, 4 Юни, 2004 15:51

ТЕМА: В&О – Повече за кечари
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.

В: Намасте.
Искам да те помоля да предоставиш снимка с ясно показани различните стадии на кечари. Твоето устно описание на кечари мудра е много сложно; все пак една снимка би улеснила разбирането (една снимка е ценна вероятно колкото 1000 думи!)
Някой, който е претърпял срязванията на френулума ми каза, че е имал трудности да говори ясно, след като езикът станал много дълъг – истина ли е това, според твоя опит? Освен това той каза, че елементите (петте елемента в тялото) станали небалансирани (не съм сигурен какво точно означава това, освен че не звучи добре). Твоето описание на кечари мудра е великолепно и несравнимо с описанията, които досега съм срещал. Благодарен съм ти за това.

О: В раздела за връзки на групата, за “кечари” има линк към изображение с напречно сечение на етап 3 на кечари. Ето го линка:
http://www.kriyayoga.com/english/on_your_wings/kecharimudra.htm

Не е необходимо да се подписвам под всичко написано, което съпровожда това изображение. Но както казваш, една снимка струва колкото 1000 думи. От това изображение е достатъчно лесно да се види как изглеждат четирите етапа на кечари въз основа на описанието им в урок 108 за кечари от усъвършенстваните йога практики.

Забележка: Виж също и скиците, които направих, публикувани в уебсайта на 17.11.2004. Те илюстрират кечари етапи 1-4.

Много постепенно, мъничко срязване (предпочитам тази дума пред прерязване) не удължава езика. То само постепенно го освобождава от това, да стои завързан за пода на устата и така езикът е в състояние да отива назад и нагоре. В урока по кечари посочих, че езикът вече е достатъчно дълъг, за да постигне всички етапи на кечари и как можеш да измерваш това за себе си.

Доенето или разтягането на езика го удължава, но не намирам, че това е най-доброто средство за постигане на кечари и самият аз съм правил това в умерена степен. Има истории за йоги, които са удължавали своите езици до степен да могат да докоснат точката между техните вежди отвън. Това не е необходимо. То е само поредната версия на екстремизъм в йога, което не подкрепям.

За първи път влязох в етап 2 на кечари преди 20 години и никога не съм срещнал каквото и да било затруднение с говоренето, преглъщането или нещо друго физическо заради него. Не бих казал обаче, че през цялото време беше съвсем лесно. Кечари съществено преподрежда вътрешните енергии и може би това е, което има предвид твоят приятел за петте елемента. Но това е естествено преподреждане, което води до много повече просветление в живота, а затова правим йога, нали?

Както при всички йога практики, от време на време може би е необходимо известно самоопределяне на темпото, за да се предпазим от твърде крайни временни енергийни дисбаланси, свързани с пречистването в нервната система. Кечари не се различава в това отношение. С времето енергиите се пренастройват към прогресивно по-високи нива на функциониране, което съответства на по-високи нива на духовно преживяване. Тогава можем да останем в кечари по време на седящите ни практики и след това, единствено с вълните на цялотелесно екстатично блаженство, идващи от кечари. Кой би отбягвал кечари когато това стане? Не и аз!

Кечари е дълго пътешествие, с много предизвикателства и награди по пътя и изисква много бхакти, за да се предприеме и извърши. Усилието си заслужава. То е важен аспект от нашето пътуване до просветлението. Можем ли да го правим без кечари? Вероятно. Не мога да кажа със сигурност, защото съм един от тези, които избраха да вървят по пътя на кечари и не знам къде бих се озовал без него. Със сигурност, до далеч по-малко духовно преобразяване, отколкото съм преживял.

Кечари е една от онези естествени духовни способности, които всички ние имаме. Когато дойде подходящото време, то се случва.

Гуруто е в теб.

185 Кратко изложение на принципите, способностите и практиките

Усъвършенствани Йога Практики – урок 204
От: Йогани
Дата: Сряда, 2 Юни 2004 23:30

ТЕМА: Кратко изложение на принципите, способностите и практиките
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.

Обхванахме голямо количество информация през изминалите шест месеца и сега стигнахме до точката, в която всички най-важни усъвършенствани йога практики са споделени в интернет. Означава ли това, че няма нищо друго за добавяне в практиките? Не мисля, че някога бихме могли да стигнем до такъв етап, защото йога е необятна тема с безброй подробности, които бихме могли да обсъждаме до безкрай. Има много поддържащи и случайни практики, в които можем да навлезем. И може би ще го направим, с продължаването на дискусията. Но главните практики вече са обхванати тук, в основните уроци и в тантра групата. Използвайки усъвършенстваните йога практики, дадени досега, можем да постигнем толкова много пречистване и отваряне дълбоко в нервната система, че всичко друго, което е необходимо за просветлението, ще дойде автоматично чрез взаимосвързаността на йога.

Това е целта на тези уроци – да осигурят най-важните средства, които стимулират нервната система да се самопречисти и да отвори сама себе си, което тя е много склонна да направи, когато й бъде дадена възможност. Веднъж след като топката започне да се търкаля, много аспекти на нашата естествена склонност към човешко духовно преобразяване ще се проявят. Целта тук е да ви бъде помогнато по този начин да станете себедостатъчни в йога.

Още в началото на уроците ние говорихме за естествените способности, съдържащи се във всеки от нас, които просто се нуждаят от някакво стимулиране, за да ни преместят в посока към съзнателно вътрешно отваряне за безкрайното. Тези способности се коренят в няколко основни принципа, които са присъщи на нервната ни система. Всички ние сме проектирани и създадени, за да преживяваме несвършващо божествено екстатично блаженство!

В този урок ще разгледаме основните принципи, естествените способности, които произлизат от тях и практиките, които бяха дадени, за да стимулират тези естествени способности. Същността на науката йога е в откриването и прилагането на най-простите и най-мощни средства за постигане на естествените способности за ускоряване на нашето духовно преобразяване, които ние имаме. Това е, които тези уроци имат за цел.

Основните принципи на човешкото духовно преобразяване са достатъчно елементарни и в уроците ние често се докосвахме до тях, обсъждахме ги от много различни ъгли. Има пет основни принципа.

ПЕТТЕ ОСНОВНИ ПРИНЦИПА
1. Привличане – към истината и/или Бог, проявява се като желание, това е Любов.
2. Пречистване и отваряне – процес, през който всяка човешка нервна система е естествено склонна да премине.
3. Вътрешна тишина – чисто блажено съзнание, нашето естествено състояние, което сияе през нервната ни система, когато настъпва пречистване и отваряне.
4. Екстаз – преживяван, когато нашата нервна система е стимулирана от събуждането на вътрешната ни жизнена сила (кундалини – бел. моя).
5. Сливане (съюз) – нашето превръщане в постоянно състояние на състрадателно единство, плодът от сливането на вътрешната ни тишина и екстаз – това е Любов.

Тези основни принципи на просветлението започват с Любов (бхакти, желание – бел. моя) и завършват с Любов (излъчване на божествена Любов – бел. моя). Любовта е тази, която ни води през човешкото духовно преобразяване, включващо пречистване и отваряне на нервната ни система, което пък разбулва принципите на вътрешна тишина, на екстатична проводимост и на тяхното сливане. За да постигне това, любовта използва методите на йога, които пък се възползват от естествените способности, които всички ние имаме, които способности са свързани с петте основни принципа. Нека сега да изброим нашите естествени способности.

ЕСТЕСТВЕНИТЕ НИ СПОСОБНОСТИ
1. Способността желанието, прилагано постоянно към една цел да премести нашите вътрешни и външни прояви на енергията (жизнената сила) по начин, който коренно променя преживяването ни на живота.
2. Способността на ума по естествен начин да се движи към тишина/неподвижност. Това е осъзнатост без наличието на никакви обекти в нея – наричана още и вътрешна тишина или чисто блажено съзнание.
3. Способността на ума без усилие да пречиства и усъвършенства мисълта за звук, като по естествен начин довежда отново и отново ума до тишина. Някои звуци резонират с определени страни на нашата нервна система. Тези звуци могат да бъдат избирателно използвани, за да стимулират нервната система към подредено (а не хаотично – бел. моя) преобразяване.
4. Способността за връзка между тялото и ума – тази връзка позволява естествено култивираната тишина/неподвижност на ума да предизвика неподвижност и в нашите тяло, метаболизъм и дишане. Това е взаимосвързаността на йога, преживявана по много начини чрез нашата отваряща се нервна система.
5. Способността на нервната система по естествен начин да поддържа качеството неподвижност, мълчаливото ни блажено вътрешно осъзнаване/съзнание – дори и когато то не се култивира (в момента – бел. моя). Това се нарича състояние на “мълчаливо свидетелстване”.
6. Способността за сдържане/ограничаване и регулиране на дишането, за да се повлияе потока на жизнената сила в нервната система, предизвиквайки усещане за релаксация и в крайна сметка чувства на екстаз в тялото.
7. Способността за сдържане/ограничаване и регулиране на дишането, за да бъде “събуден” огромният склад от жизнена сила, разположен в тазовата област – сексуална енергия, която бива изтегляна нагоре в нервната ни система, за да компенсира намаления прием на кислород, когато нежно, леко ограничаваме дишането.
8. Способността на вниманието да влияе върху потока на жизнената сила в тялото, особено когато това е комбинирано с ограничаване и регулиране на дишането.
9. Способността на вътрешната тишина и потока на жизнената сила в тялото да премахват запушванията, заседнали дълбоко в нашата нервна система, постепенно пречиствайки и отваряйки съзнанието ни до едно разширяващо се преживяване на вътрешен покой, съзидателна енергия, щастие и любов.
10. Способността на определени нерви и нервни сплетения да бъдат стимулирани физически, за да се усилва и насочва потока на жизнената сила в тялото.
11. Способността на невробиологията в центъра и предната част на главата (третото око) да се свързва и да насочва (контролира) невробиологията, която е близо до основата на гръбначния стълб и огромния склад от жизнена сила (сексуална енергия) в тази област.
12. Способността на нерва в центъра на гръбнака да провежда жизнена сила и екстатична енергия между тазовата област и третото око. Той се нарича спинален нерв.
13. Способността на спиналния нерв да излъчва жизнена сила и екстатична енергия през цялото тяло, оживявайки всяка страна на по-висшата невробиология в нас по гладък и подреден начин. Това е възходът на постоянната екстатична проводимост.
14. Способността на нервната система да увеличава силата на мисълта, когато мисълта започне/бъде заведена дълбоко във вътрешната тишина, което произвежда чудесни пречистващи ефекти в тялото и в околната среда.
15. Способността на вътрешната тишина и екстатичната енергия да се слеят и да бъдат поддържани като едно самоосъзнато присъствие в нашата нервна система. Това се преживява като екстатично блаженство. Това ние познаваме като проява, като израз на нашия Аз.
16. Способността на екстатичното блаженство да изтича от нас към нашите обкръжения като божествена любов. Тогава откриваме своето Аз под формата на всичко, срещано от нас. Това е естествен разцвет на божествената любов в служене на всички същества.

Всички тези способности съществуват в нас и се нуждаят само от малко побутване, за да започнат да се проявяват/изявяват промените в начина, по който функционира нервната ни система. С пълния набор от усъвършенствани йога практики можем да направим много побутване, стимулирайки всяка естествена способност, която имаме и която може да ни премества напред по пътя на човешкото духовно преобразяване.

Всеки човек реагира по различен начин на процеса на стимулиране чрез йога практики – поради разликите, които всеки от нас има в структурата на своите вътрешни запушвания, които трябва да бъдат разтваряни постоянно и безопасно. Ние всички можем да направим пътешествието за преобразяване чрез йога. Въпрос е само на това, да управляваме провеждането на своите практики. Това, което наричаме самоопределяне на темпото.

Изградихме интегрирана система от практики, която стимулира активирането на изброените по-горе способности, довеждайки ни до съзнателно преживяване на осъществяването на петте основни принципа.

Нека сега да направим преглед и да изброим практиките.

ПРАКТИКИ
1. Култивиране на желанието за практикуване – бхакти (любов към истината или Бог в сърцето).
Бхакти/желанието е двигателят, който движи цялата йога практика. Постигаме го, като предпочитаме избран висш идеал (ишта) при всяко наше желание и емоция – независимо дали е позитивно или негативно. По този начин се създава огромна инерция вътре и около нас, която ни движи към просветлението. Тогава всичко от което се нуждаем, за да напредваме в нашето пътуване бива притегляно към нас като с магнит – включително силата на волята да се заемем ежедневно с усъвършенствани йога практики, толкова дълго, колкото е необходимо, за да довършим пътешествието.
2. Дълбока медитация с мантрата АЙ ЕМ (плюс две усилвания на мантрата по пътя).
Медитацията е свързана с лесно/без напрягане предпочитане на мантрата, за да довеждаме ума (и тялото) до неподвижност отново и отново, два пъти дневно, стимулирайки дълбоко пречистване в нашата нервна система и пораждайки постоянна вътрешна, изпълнена с блаженство тишина.
3. Спинално дишане.
Основната практика за събуждане и балансиране на жизнената сила в спиналния нерв между третото око и корена. Жизнената сила също се нарича и кундалини.
4. Усилвания на спиналното дишане.
Тези усилвания увеличават стимулирането на жизнената сила в спиналния нерв:
– отваряне на гърлото по време на вдишване и ограничаване чрез притваряне с епиглотиса по време на издишване
– проследяване на възходящите хладни токове при вдишване и низходящите топли токове в спиналния нерв по време на издишване
5. Мулабандха/Асвини – манипулации с използване мускула на аналния сфинктер, за да се събуди жизнената сила (кундалини) в корена.
6. Самбхави – средство за създаване на пряко физическо стимулиране на неврологичните механизми на третото око в главата.
Състои се в повдигане и центриране на очите към точката между веждите и лекото набръчкване на челото. По този начин се постига контролирано и стабилно стимулиране на кундалини в корена и по цялата нервна система.
7. Асани (пози) – систематично огъване и разтягане на тялото.
Това огъване и разтягане е едно естествено допълнение към пранаямата спинално дишане и към дълбоката медитация. Асаните помагат в култивирането и пречистването на нервната система.
8. Сидхасана – мощен начин на седене по време на практиките за пробуждане на кундалини в корена.
Петата е поставена плътно в перинеума и така се постига постоянно стимулиране на сексуалната енергия. С времето цялата нервна система е озарена от тази процедура, изпълнявана без усилие по време на всички седящи усъвършенствани йога практики.
9. Йони мудра кумбхака.
Практика, която помага за отваряне на третото око чрез създаване на въздушно налягане в носните проходи и синуси и събужда жизнената сила кундалини в цялата нервна система чрез кумбхака (задържане на дишането) и свързаните с него мудри и бандхи.
10. Метод на задържането (тантрични сексуални отношения).
Подобен по динамика на сидхасана и използван по време на сексуални връзки със или без партньор. Тантричният секс е мощен начин за оживяване и разпределяне на жизнената сила (кундалини) по тялото.
11. Кечари мудра (четири етапа).
– повдигане на езика нагоре до тавана на устата в етап 1
– повдигане на езика над мекото небце към духовно ерогенния ръб на носната преграда в етап 2
– повдигане на езика до върха на кухината на носния фаринкс в етап 3
– повдигане на езика към точката между веждите през духовно чувствителните носни проходи в етап 4
Влизането в етап 2 на кечари е един от най-драматичните преходи в усъвършенстваните йога практики. Тази мудра е основен стимулатор на кундалини, а също и основна причина за възникването на постоянна екстатична проводимост в нервната система.
12. Удияна бандха и наули.
Тези две техники стимулират възходящото движение на кундалини чрез използване на диафрагмата и на коремните мускули. Удияна се прави чрез диафрагмата. Наули се състои във въртене на коремните мускули и силно стимулира кундалини.
13. Динамична джаландхара (помпа с брадичката) – със или без кумбхака (задържане на дишането).
Това е въртене на главата, докато систематично я пускаме да пада към гърдите при всяко завъртане, което стимулира екстатичните енергии между сърцето и главата, а и по цялото тяло.
14. Самяма.
Това е процес на пораждане и освобождаване на конкретни мисли (сутри) дълбоко в нашата вътрешна тишина, което създава мощни пречистващи ефекти по цялата нервна система. Ефектите могат да се манифестират/проявяват като така наречените свръхестествени сили, които се наричат сидхи. Самяма се прави за духовно пречистване.
15. Спинална бастрика – учестено дишане в спиналния нерв между третото око и корена, което драматично ускорява пречистването на спиналния нерв и на цялата нервна система.
16. Насочена бастрика – за третото око, гърлото, сърцето, корема или областта на таза/корена. Този метод на учестено/бързо дишане е за фокусиране върху и изчистване на упоритите кармични запушвания, заседнали в определени, конкретни области на нашата духовна анатомия – според нуждите.
17. Бастрика от короната до корена.
Това е също учестено, бързо дишане в спиналния нерв, движещо се между цветната чашка на короната и корена. Най-добре е да бъде предприето едва след като е постигнато широко пречистване на нервната система чрез спинално дишане от третото око до корена, дълбока медитация и други методи, които пречистват нервната система от кармични запушвания по гладък и прогресивен начин. Преждевременното отваряне на короната може да доведе до много трудности, дискомфорт и разсейване по пътя, затова тази усъвършенствана йога практика е най-добре да се предприема само след като са проведени успешни тестове за стабилност в короната
18. Любящо служене на другите.
Това е съзнателна практика и естествен резултат от нарастването на отправения навън поток божествена любов, последица от пречистването и отварянето на нервната система, направено от усъвършенстваните йога практики. Това е нашето естествено състояние на съществуване – неспирно преливащо екстатично блаженство и божествена любов. Нищо на тази земя или отвъд нея не е по-реално и по-могъщо от тази велика истина, която е присъща на всеки от нас. Реалността на божествената любов е върховната, окончателната истина в нас. С напредването ни в йога, това става кристално ясно. Някои знаят това още от най-първото сядане в дълбока медитация.

Този урок е, за да обобщи всичко, което сме разгледали досега, включително основните принципи на човешкото духовно преобразуване, естествените способности, които имаме в себе си, за да осъществим нашата промяна, както и ключовите усъвършенствани йога практики, които стимулират към действие нашите естествени способности.

С два пъти дневно рутина от практики, поставяме себе си върху “бърз път” към просветлението. Този път потенциално е толкова бърз, че е от съществено значение да развием умението да регулираме практиките си, които правим всеки ден, измервайки с часовник продължителността на всяка практика. Нагласяме времето за всяка практика както е необходимо, за да поддържаме гладък и постоянен прогрес, без да нахлува прекомерен дискомфорт поради освобождаване на твърде много запушвания в нашата нервна система.

Това регулиране на практиките е наречено “самоопределяне на темпото” и то също е вид практика – една от най-важните практики. Защото без добро самоопределяне на темпото няма вероятност да отидем много далеч по пътя към просветлението.

Друг аспект на усъвършенстваните йога практики е разумното отношение към преживяванията, независимо дали те са светски или крайни. Това е път на удоволствие и ние имаме правото да се насладим на “пейзажа”, който неочаквано срещаме по пътя ни към просветление. Но пейзажът не е това, което ще ни помогне да напредваме по пътя, нашите практики са тези, които ни движат напред. Така че, след възхитен поглед към преминаващия пейзаж, без значение колко е красив или грабващ вниманието, ние лесно, без напрягане се връщаме към практиката, която правим. Ако духовните преживявания дойдат, докато сме в ежедневните ни дейности, което те със сигурност ще направят, тогава можем да се насладим на преживяванията или да се върнем към каквото и да правим в момента.

Винаги имаме избор. Духовният живот не е нещо, което трябва да ни отвлече от обикновения живот. Ако това е така, вероятно сме въвлечени в някакъв вид прекаляване в миналото и стабилната рутина от практики може да коригира това. Духовният живот е нещо, което може да бъде култивирано по такъв начин, че да изпълняваме своите дейности в ежедневието, каквито и да са те. Свободни сме да изживеем нашите нарастващи духовни преживявания по начин, който е съвместим с ежедневните ни нужди. Това е нашият живот, нашето пътуване и нашето просветление. Ние няма в какво друго да се превърнем, освен в своето собствено Аз.

Наслаждавай се!

Гуруто е в теб.