087 В&О – Важността на гладката, дългосрочна и утвърдена медитационна практика

Усъвършенствани Йога Практики – урок 102
От: Йогани
Дата: Неделя, 1 Февруари 2004 13:52

ТЕМА: В&О – Важността на гладката, дългосрочна и утвърдена медитационна практика
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.

В: Боря се с медитацията – станаха вече 6 седмици. Може би трябва да направя много “почистване”, преди да добавя и дихателно упражнение? Всъщност, досега изобщо не съм достигал до “блаженство”. Отдавам се, посвещавам се в два 20 минутни интервала и открих, че съм едва доловимо по-тих, по-спокоен, но все още имам много “епизоди” през деня, в които не съм толкова спокоен…
Независимо от това много ценя, че ти си положил основите на тази група и просветлението на мнозина. Само преди 5 години се чувствах така самотен в този свят…от това, че духовните ми вярвания не се споделят от повечето хора, понеже твърде много хора, почитат Всемогъщия Долар пред Духа. По това време почти всеки ден се молех да имам повече единомишленици земни ангели (или бойци на духа, както някои обичат да се наричат) и за щастие мога да кажа, че започнах да имам много повече Дух в моя живот и това ежедневно нараства.

О: Звучи, сякаш се случват хубави неща, но по-удобно возене ще е по-добре за теб. Необичайно е медитацията да бъде грапава, неравна и това да продължава да нараства. Това може да се причинява от много запушвания, излизащи навън, което е хубаво, но е необходима повече гладкост преди и след медитиране, за да имаш мотивацията да медитираш през това дълго пътуване.

Грапавостта, липсата на гладкост може да дойде от насилване на мантрата, от твърде бързо излизане от медитацията или може би от прекалено дълго за твоя организъм медитиране. Попитай се за следното:
1. Лесно ли подхващам мантрата, без да насилвам нейния специфичен изговор?
Боря ли се с мислите, за да се завърна към мантрата? Ние желаем да бъдем нежни и деликатни с целия процес, просто без усилия, с леснина да предпочетем със своето внимание мантрата, когато осъзнаем, че сме я изгубили. Не е задължително изговарянето на мантрата да е съвсем ясно и отчетливо. В действителност, ако по естествен начин произношението върви към много неясно и размазано изговаряне на мантрата, всичко си е точно както трябва. Това е умът, който ни отвежда по естествен начин в тишина.
2. Не ставам ли прекалено бързо, след като приключа медитацията?
Ако станеш прекалено бързо след медитация, ти може да спреш и заключиш запушванията, излизащи навън при медитиране и това може да доведе до грапавост и грубост в активността ти през деня. Затова винаги вземаме поне няколко минути почивка след медитация – без да повтаряме мантрата.
Ако медитацията е грапава, неравна, с много нахлуващи мисли и емоции, тогава легни 5-10 минути или колкото време е необходимо – за да улегнат вълненията и да се успокоят. Това може да създаде коренна разлика в твоите преживявания през деня.

Ако гладкостта при медитиране все още не идва, опитай пет минути спинално дишане преди медитацията (намали времето за спинално дишане – бел. моя). Ако и това не донесе някаква гладкост в медитацията, тогава спри да правиш спинално дишане. Опитай пет или десет минути йога пози преди медитация. Това също може да помогне за изглаждане на медитацията.

Ако нищо от горепосоченото не помага да изгладиш нещата, тогава започни да правиш медитация два пъти дневно по петнадесет, вместо по двадесет минути.

Това са само предложения за различни неща, които да опиташ. Експериментирай с тях и виж дали можеш да намериш гладък ритъм. Идеалната практика се състои от асани, пранаяма и медитация – точно в тази последователност. Продължителността може да варира малко, но типично е пет минути за асани, десет за пранаяма и двадесет за медитация. Трябва сам да откриеш собствените си баланс и зона на комфорт. Щом направиш това, можеш да продължиш с практиката си много години, добавяйки с времето допълнителни усъвършенствани йога практики. Така ще си осигуриш много напредък. Ти вече вкусваш вътрешната тишина. Това е прекрасно. Сега нещата се състоят в това, постоянно да израстваш в чисто блажено съзнание-усещане чрез дълго усилие, без да изпаднеш от пътя на практиките поради дискомфорт от твърде много пречистване, случващо се прекалено бързо. Ти си този зад волана, така че управлявай разумно и гладко.

Желая ти най-голям успех в твоето пътешествие, “земен ангел”. Имаш много приятели в наши дни.

Гуруто е в теб.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *