Усъвършенствани Йога Практики – урок 100
От: Йогани
Дата: Вторник, 29 Януари 2004 12:21
ТЕМА: В&О – Какво е просветление?
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.
В: Преди да правим всички тези практики, не би ли било справедливо да дефинираме ясно какво е ПРОСВЕТЛЕНИЕ. “Какво е просветление?”. Предполагам, че много хора практикуват техниките за власт, за решаване на проблеми и т.н. Малко от хората практикуват за истинско просветление… това има ли значение?
О: Да, съгласен съм, че е важно всеки да знае каква е крайната цел на усъвършенстваните йога практики. Но има ли това значение? Нека проучим този въпрос.
Няколко пъти се фокусирахме върху темата за процеса на просветлението (включително осъществяването на съюз/Единство), а също така и върху темата за “силите” Ето няколко от тези уроци:
урок 35 “Етапи в просветлението”
урок 76 “Сидхите, реални ли са тези сили?”
урок 85 “Основни етапи в просветлението (ново посещение на тази тема)”
В допълнение към тези уроци, във всички уроци върви и дискусия къде се намираме по пътя към просветлението. Можем да различим и много подетапи. По принцип се опитвам да се въздържам от философски и теоретични размишления и вместо това – обвързвам всичко с практикуване и с преки преживявания, които имаме. Уроците се опитват да запазят този подход, като поддържат дискусията колкото е възможно повече “базирана на опит, на преживявания”. Това има практическа стойност, тъй като ние предизвикваме преживявания. Ако проумеем къде преживяването се вписва в цялостния процес на просветлението, можем много по-добре да се справим с управлението на нашите практики и с това, какво да правим – кога да правим малки донагласявания, кога да се впускаме напред и кога да задържим. И така, всеки от нас трябва да седне на собственото си шофьорско място – нов подход, наистина. Този подход изглежда, че работи за мнозина, което изпълва сърцето ми с радост.
Трябва да се подчертае, че не е необходимо да имаме предвид нашата крайна цел, за да започнем занимания с медитация и с другите усъвършенствани йога практики (можем да ги практикуваме и без целта ни да е просветление – бел. моя). Всички бихме искали да намерим някакво облекчение от тежестта на ежедневието, повече вътрешен покой, повече блаженство и да намерим повече енергия и творчество, за да продължим напред в посока към нашите цели, каквито и да са те. Всеки има свой идеал, към който се стреми, свой собствен бхакти процес, ако щеш. Своя собствена идея за “просветление”. И така, докато има процес на просветление, всеки има свой собствен подход към него, свой собствен идеал, който се надява да осъществи. Докато се придвижваме напред чрез ежедневни практики, нашият идеал се разширява, тъй като нервната ни система се пречиства. С времето достигаме все по-високо и по-високо. Ето така бхакти се разгръща в нервната система. Тогава, един ден, виждаме всеки човек като израз на нашето блажено Аз и се превръщаме във фонтан от любов. Може да има хиляди нива на разширяващо се преживяване по пътя към това – и всяко едно от тези нива е толкова валидно, колкото предхождащото го и колкото последващото го ниво.
Да ти кажа истината, наистина няма никакво значение защо хората правят усъвършенствани йога практики. Всеки от нас си има своя собствена причина. Тяхното правене ще отвори портала ти към безкрая, независимо от твоя първоначален мотив да стъпиш на пътя. Прочистване и отваряне на нервната ти система към истината ще разшири твоята гледна точка към това, което е истинско, без значение с каква гледна точка си започнал. И така, макар да е толкова хубаво да чуем за крайната цел на просветлението, още по-хубаво е да бъдем много по-удовлетворени хора днес, отколкото сме били вчера. Това е истинската придобивка от усъвършенстваните йога практики, защото те си вършат работата ден след ден с тяхното редовно практикуване – и това е мястото, където гумите се срещат с пътя.
И така, какво е просветлението? То е процес, пътешествие. Най-важното – то е идеалът, който ти си избрал и който те кара да правиш ежедневните си практики.
Гуруто е в теб.