Усъвършенствани Йога Практики – урок 90
От: Йогани
Дата: Неделя, 18 Януари 2004 14:29
ТЕМА: Корекция относно Кадуцея и преразглеждане на ида и пингала
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.
Беше ми посочено, че Кадуцеят наистина е с древен духовен произход, но той е бил избран като символ на западната медицина едва преди около век. Това показва, че вероятно западната медицина не идва от толкова просветлени корени, както бе предположено в предишния урок. И така, вместо “ренесанс” (възраждане) на своята духовна връзка, на първо време медицинската наука може би ще открива връзката между нашите физическа и духовна анатомии. Вероятно е това да се осъществи, като по-холистични медицински системи, като Аюрведа например, се слеят със западната медицина през идващите десетилетия. Съсредоточаването ще се отмести повече към предпазните средства и към създаването на баланс и да се надяваме, че професията на медик ще се радва на съществуване, което не е толкова ориентирано към кризите. Човечеството заслужава почивка и същото се отнася за професията медик. Главният ключ за добро здраве е във възприетия от нас начин на живот. Свежда се до това, какво правим със своя собствен живот ти и аз. И разбира се, медицинската професия играе важна роля да вдъхновява и подкрепя всичко това.
Говорейки за вдъхновяване, причината поради която Кадуцеят се споменава в уроците е с цел бхакти – преданост на по-висш идеал. Винаги когато видиш символа на жезъла с двете змии, издигащи се около него към този блестящ глобус, надявам се, че ще бъдеш вдъхновен да поддържаш ежедневните си практики. Кадуцеят може да бъде използван по този начин, за да генерира полезна бхакти. Той е тихо напомняне към медицинската професия и към всички нас за реалността на човешката духовна анатомия.
Сега, нека отворим за малко “капака” и да надникнем под него. Като “вдигнем капака”, виждаме чудесна плетеница от светещи нерви, чакри и екстатична енергия, бликаща навън. Първият ми импулс е да хлопна капака и да отведа всички нас обратно при правенето на практиките. Наслаждението да бъдеш зад волана на колата, нали разбираш, да гледаш красивите пейзажи покрай които минаваш, вместо да се изгубиш под капака. Но тук ние гледаме ококорено вътрешното устройство, така че нека да разгледаме все пак.
Към момента би трябвало да сме много запознати със сушумна, спиналния нерв, тъй като го използваме при спинално дишане. Или поне мислим да го използваме. За някои от нас той е станал осезаем, тъй като екстатичното излъчване е започнало да се движи в дългия нишкоподобен нерв, разположен от перинеума до точката между веждите. Ние можем да си играем с него, като използваме практиките, които научихме до сега. Доста е приятно, може да се каже – екстатично. Други са преживели разширяването на екстатичното излъчване в много по-голям размер. Точно тогава започваме да преживяваме ида и пингала. Тъй като кундалини енергията разширява сушумна навън, ида и пингала са първата линия, която се осветлява.
Традиционно сушумна, ида и пингала се считат за трите главни магистрали на събудена кундалини. Тези три нерва регулират потока на прана през цялата нервна система. Този регулиращ ефект е тук още преди кундалини да се е пробудила. Когато се случи пробуждането, потокът от прана в сушумна доминира, но ида и пингала са събудени също така. Ида върви нагоре и надолу през нервите от лявата страна на гръбначния стълб и свързва перинеума с чувствителните тъкани високо горе в лявата ноздра. Пингала върви нагоре и надолу през нервите от дясната страна на гръбначния стълб, свързвайки перинеума с чувствителните тъкани високо горе в дясната ноздра. Също както сушумна се разширява екстатично, за да обхване много повече, отколкото само миниатюрния канал в гръбначния стълб, така и ида, и пингала се разширяват екстатично, за да обхванат много повече, отколкото са ограничените физически размери на нервите, вървящи нагоре и надолу извън гръбнака.
Това е ключовото нещо, което трябва да се разбере за нервната система – ние започваме с ограничените физически измерения, в които са разположени нервите в тялото. След това, когато кундалини се пробуди и екстатичното излъчване нарасне, физическите, телесните измерения остават на заден план. И така, надите или духовните нерви, съответстват на физическите нерви само в началото. Когато са събудени, надите се разширяват, излъчвайки енергия далеч отвъд физическото местоположение на нерва. Има два начина да се гледа на това. Можем да кажем, че “отиваме навътре”, пътувайки в разширяващо се вътрешно измерение. Чувства се по този начин, тъй като сетивното преживяване се разширява навътре. Другият начин да погледнем на това е да кажем, че се “разширяваме навън” във физическото измерение. Трябва да влезем навътре, за да излезем навън. Тези, които са имали кундалини преживявания, описват енергията да отива извън тялото, докато те се разширяват навътре в същото време. Всеки, който влезе в дълбока тишина по време на медитация, също така чувства и това разширяване – влиза навътре, но също така и излъчва някакъв покой навън във физическия свят. Дали преживяването е разширяване на събудената кундалини или е разширяване тишината на чистото блажено съзнание-усещане по време на медитация – това си е разширяване на надите. И двата вида разширяване са различни нива на едно и също нещо – на надите. Всичко това е разширяване на чистото блажено съзнание.
И така, какво означава това по отношение преживяването на ида и пингала? Тъй като тези два нерва се събуждат от разширяването на сушумна. Ида и пингала също се разширяват извън физическите нерви и се виждат като камшици от екстатична енергия, движещи се в бримки около гръбначния стълб. Те не правят това, стоейки на едно място. Те се движат въртеливо, спираловидно, човек просто може да каже – отдясно наляво. Единият камшик е горещ, другият е студен и това поражда усещанията за топлина и студ, едновременно съществуващи в тялото. Впечатлението е като от спирала.
Представи си въртяща се колона екстатична енергия, излъчваща се от центъра на гръбначния ти стълб и разширяваща се навън. Това е сушумна. Сега си представи, че тази колона е заобиколена от увиващи се във въртящи се спирали около нея камшици от екстатична енергия. Това са ида и пингала.
На определени места по протежение на гръбначния стълб тези три енергии, в екстатичния си танц, се сближават и събират във вихри. Тези места на сближаване са т. н. енергийни центрове или чакри. Сушумна, ида и пингала са главните енергийни канали, свързващи чакрите. Когато нервите се събудят, чакрите също се събуждат. Това започва, когато спиналният нерв се пробуди до екстатично излъчване. Но преди тези неща да се случат – започва се с нежното пречистване на всички нерви чрез медитация.
В тези уроци последователността в пробуждането започва с глобално почистване на нервната система посредством медитация, след това с нежно събуждане на сушумна чрез спинално дишане и накрая с по-целенасочени практики, ориентирани към разширяване на екстатичното излъчване до безкрайни размери. Не всички подходи в йога са като този, използван тук. Някои от подходите целят да събудят сушумна направо, преди да се направи каквото и да е значимо количество медитация. Други работят за балансирането на ида и пингала в началото и след това навлизат в сушумна. Трети работят най-напред директно с чакрите. Какъвто и да е конкретният подход, крайният резултат ще бъде един и същ – напълно събудена нервна система, разширяваща се в сияен екстаз далеч отвъд границите на физическото тяло. Всички пътища водят у дома, макар че поетите маршрути могат да се различават значително.
Добре, нека затворим капака и да седнем отново зад волана. Има още няколко лоста за управление (усъвършенствани йога практики), които ще обсъдим сега и които могат да ни помогнат да се ускорим в своя път.
Линк – тук може да видите илюстрация на надите: http://www.tantra-kundalini.com/nadis.htm

Гуруто е в теб.