037 Пранаяма В&О – Пранаяма и здраве

Усъвършенствани Йога Практики – урок 48
От: Йогани
Дата: Вторник, 16 Декември 2003 11:04

ТЕМА: Пранаяма В&О – Пранаяма и здраве
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.

В: Има ли правенето на пранаяма практически ползи за здравето? Изглежда, че би имало.

О: Да, също както и медитацията, пранаяма насърчава пречистването на нервната система. Тъй като е физически процес, тя също така има и преки ефекти в тялото, които можем лесно да забележим с напредване на практиката ни. Тя има позитивни ефекти върху белите дробове, мозъка, храносмилателната система, сърцето и репродуктивните органи – само да спомена няколко. Тя също така укротява, успокоява ума и емоциите. Тъй като все повече прана тече в тялото, сияеща, осезаема енергия се излъчва от кожата, създавайки “аура” на здраве и сила, която може да бъде полезна за другите.

Но нито едно от тези неща не идва за една нощ или от нередовно практикуване на пранаяма. Нито пък идва от практикуване, при което нищо не се практикува в продължение на дни или седмици, а след това импулсивно се практикува прекомерно много пранаяма, в опит наведнъж да бъде направена голяма крачка напред. Не става по този начин. В това отношение пранаяма е като всяка друга физкултура. Малко практика два пъти ежедневно е доста по-добра от много практика, последвана от дни или седмици прекъсване. Това последното изобщо не е физическа култура и може да бъде опасно за здравето.

Ако си решил да станеш бегач на дълги разстояния, ще започнеш ли с тренировка веднъж седмично или всеки път когато имаш желание, опитвайки се наведнъж да пробягаш пет или десет мили като начинаещ? Ако правиш така, кариерата ти в бягането ще бъде краткотрайна. За да имаш най-добър шанс за успех, ще започнеш да бягаш всеки ден на късо разстояние и постепенно ще го увеличаваш, в продължение на месеци, докато постигнеш разстоянието, към което се стремиш. Физкултурата изисква редовна и премерена, дозирана практика. Ето така тренират сериозните атлети.

Духовната практика прилича на атлетиката в това, че ние постепенно тренираме нашето тяло и нервна система да провежда и излъчва все по-голямо, нарастващо количество чисто блажено съзнание. Това е голямо начинание, което може да бъде осъществено чрез много на брой малки ежедневни стъпки, правени в продължителен период от време. Ползите от такъв подход се натрупват и са забележими по пътя на практикуващия. Усъвършенстваните йога практики поддържат пречистване и баланс дълбоко в нервната система и някои резултати се виждат почти веднага след започване на практикуване. Една от лесно забележимите ползи е подобряване на здравето. Значи, да – пранаяма поддържа тенденцията към добро здраве, която започнахме с медитацията. Трябва да се подчертае, че пранаяма не е вълшебно средство, което мигновено ще премахне резултата от години на нездравословен живот. Всъщност, ако небалансираният начин на живот сериозно е увредил здравето, може да се окаже невъзможно да се заемете с пранаяма веднага. Определено ниво на здраве, особено на дихателната система, е необходимо, за да започнете пранаяма. Никога не бива да прекаляваме, да се претоварваме отвъд нашата физическа възможност при правене на пранаяма. Практиката ни трябва да бъде съобразена с нивото на нашите способности. Ако сме слаби, трябва минимално да практикуваме пранаяма или дори изобщо да не правим пранаяма. Ако сме силни, можем да правим повече. Винаги внимателно обмисляйте, преди да се обвържете със степента, в която да практикувате пранаяма. Медитация може да бъде практикувана от почти всеки, във всяка здравна ситуация, без това да натоварва допълнително тялото. С пранаяма е различно. Тя изисква някакво минимално ниво на здраве, за да бъде практикувана безопасно и ефективно. Имай предвид това и винаги мащабирай, нагласяй практиката си на пранаяма към своето текущо здравно състояние, така че да не натоварваш ненужно своето тяло.
Например, докато медитацията по време на болест може да бъде от полза, пранаяма не ще бъде, особено, ако боледуваш от дихателно заболяване. Когато белите дробове боледуват, не ги облагай с данъци – не ги натоварвай допълнително. Също, както не бихме излезли навън да бягаме и километър, ако сме болни.

Ако комбинираш добрия стар “здрав разум” с твоята пранаяма практика, ще получиш много ползи, включително и подобряване на здравето.

Гуруто е в теб.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *