023 Медитация В&О – Нов начин да седнете в медитация

Усъвършенствани Йога Практики – урок 33
От: Йогани
Дата: Петък, 5 Декември 2003 17:03

ТЕМА: Медитация В&О – Нов начин да седнете в медитация
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.

В: В курса по йога, който посещавах, инструкторът каза, че трябва винаги да седя вертикално, без опора за гърба, подложка на пода или възглавница, когато медитирам. Пробвах така и беше доста болезнено. Необходимо ли е това за успешна медитация?

О: С една дума – не. Медитацията работи отлично дори когато седиш на мека повърхност с облегалка. Фотьойлът е добро решение. Да медитираш на леглото с няколко възглавници зад гърба също е добро решение, поради причини, които скоро ще станат ясни.
Не медитирай в легнало положение, защото това може да доведе до сън, а не до медитация. Идеята е да седиш в изправено и удобно положение. Не искаме излишен дискомфорт в тялото, който да се конкурира с простата процедура на медитацията. Ако е естествено за теб да седиш на твърда повърхност без облегалка за двадесет или повече минути, това е добре за медитация. Но малцина са в състояние да направят така, а и това не е необходимо. По-малкото комфорт е синоним на излишно разсейване при медитиране. Затова си създай комфорт.

След като казахме всичко това, идва фалцовата топка.

Като станеш стабилен в своето ежедневно медитиране и почувстваш, че си готов за следващата стъпка в твоята йога практика, добра идея е да поставиш краката си в кръстосано положение, докато медитираш (турски седеж – бел. моя). Това е моментът, в който леглото става подходящо.
Ако можеш да пъхнеш единия крак под бедрото на другия така, че долната част на ходилото да е обърната към вътрешната страна на бедрото, а петата да е близо до чатала, това е добре. Другият крак може да поставиш със стъпало, опиращо се на подбедрицата на първия крак. Няма значение кой крак първо поставяш до бедрото. Ти избираш. След време ще разработиш способност да сменяш позицията на краката, така че всеки от тях да може да бъде вътрешния крак по време на медитация. Комфортът ще определя кой да бъде вътрешния крак.

Ако си нов в това, може да ти се стори трудно. При повечето хора ще има известно време, прекарано в опитване, но няма да подхождаме към това по начин, стигащ до крайности. Ще предприемем много нежен и постепенен подход. Има важни дълговременни съображения защо се занимаваме с това сега, така че обърни му достатъчно внимание, толкова колкото е необходимо, за да не бъде застрашена редовната ти медитационна практика.

Когато правиш първите си опити, можеш да установиш, че не си в състояние да доближиш ходилото на вътрешния крак до бедрото. Може да откриеш, че коленете ти стърчат във въздуха, не искат да легнат плътно върху леглото. Дръж ги толкова отдалечени от леглото, колкото ти е комфортно и използвай възглавници, за да подпреш коленете, ако е необходимо, така че да ти бъде колкото се може по-комфортно, докато медитираш. Не измъчвай себе си или медитацията си, като се насилваш да стоиш в некомфортна позиция. Това, което искаме е търпеливо, внимателно и нежно да убедим краката да заемат кръстосана позиция с течение на времето. Някои хора могат да постигнат това веднага. За други могат да минат седмици и месеци на внимателно и нежно привикване. Това е посока, в която ние искаме да отидем постепенно – Рим не е бил построен за един ден.

Като се запознаеш с физиката на краката си, ще откриеш, че краката по-лесно отиват надолу и лягат удобно на леглото, когато стъпалата са обърнати леко нагоре. Тогава пръстите на вътрешния крак могат да се вмъкнат под бедрото, петата му да остане близо до чатала, а петата на външния крак да се прибере до подбедрицата на вътрешния.
Леглото е много подходящо за целта, тъй като стъпалата могат лесно да се извият така, че тяхната долна част да сочи нагоре, докато горната им част потъне леко в матрака. Ако коленете все още не са слезли надолу, след като си извил ходилата с долната им част нагоре, използвай възглавници, за да запълниш празнината под тях.
Но ако завъртиш ходилата нагоре, колената би трябвало да слязат надолу. Също както и когато се наклониш в посока напред, опитвайки се да застанеш на колене, докато си с кръстосани крака.
Използвай поддръжка за гърба, докато медитираш и развиваш този нов начин на седене в медитация. Ще откриеш, че ще ти стане удобно в тази позиция след период на нежно привикване от няколко седмици или няколко месеца. Ако краката ти започнат да се чувстват неудобно по време на медитация, можеш да изпънеш единия от тях или пък двата и да продължиш да медитираш. Или можеш да сменяш вътрешния крак от време на време и да продължиш по този начин.
Направи каквото е необходимо, за да ти бъде удобно по време на медитация, докато нежно насърчаваш седежа с кръстосани крака. С времето ще ти стане втора природа да седиш по този начин и ще бъдеш в състояние да медитираш с лекота, без дори да забелязваш как седиш.

Ако има увреждане или друг ограничаващ фактор, който не можеш да преодолееш и за теб е невъзможно да седиш с кръстосани крака, няма проблем. Ти все още можеш да медитираш и да извлечеш всички ползи от това. Нищо не е загубено. Тъй като ще започнем нови усъвършенствани йога практики по-нататък, има начини да заобиколим липсата на кръстосаните крака. Кръстосаните крака са предпочитани, но не са задължителни.

Очевидно когато се озовем в ситуации, при които ще медитираме в самолети, офиси, чакални и други – ние просто си седим нормално в стола, без някаква специална позиция на краката. Но когато медитираме в къщи, винаги предпочитаме (с комфорт) току-що описания начин за седене с кръстосани крака. Това е важна подготовка, която ще създаде основите за драматичен етап в нашето духовно преобразяване, като добавим допълнителни усъвършенствани йога практики.

Гуруто е в теб.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *