Усъвършенствани Йога Практики – урок 31
От: Йогани
Дата: Петък, 5 Декември 2003 12:42
ТЕМА: Медитация В&О – Наслаждението от чудесните места на открито
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.
В: Ходихме в планината миналия уикенд и аз медитирах на открито, с изглед към огромна долина. Беше красиво и медитацията ми беше чудесна. Блажено се слях с мекия планински въздух. Има ли полза от медитирането на открито в красиви места?
О: Има голяма полза от това да си навън в красиви места, но не е необходимо да медитираш непременно там. Да бъдеш в състояние да оцениш дълбоката красота на природата е най-голямата радост в живота. С каква по-голяма цел бихме могли да бъдем тук, освен да се наслаждаваме на безкрайното море от хармония във и около нас? Редовната медитация постепенно култивира нашата вродена способност да ценим и се наслаждаваме на красивото в живота.
Но помни какво правим в медитацията. Без усилие подхващаме мантрата и я оставяме да отива, където тя желае. Когато осъзнаем, че сме я загубили, я подхващаме отново. Тази процедура правим двадесет минути, два пъти на ден. Не медитираме, за да имаме специфично преживяване по време на самото медитиране. Процесът на пречистване си има свой собствен път. Не можем да го направляваме или предсказваме. Правим лесната процедура на медитация и оставяме пречистването да се случва.
Така че, по отношение на мястото медитационната процедура не е в това да седнеш на планински връх или на което и да е специално място, но да се възползваш от най-подходящото място, което имаш под ръка, когато стане време за медитиране – мястото в което да имаш най-малко разсейвания.
Исус е казал: “Влез в стаята си, за да се молиш.” Това е идеята. Медитацията е вътрешен процес, затова ние се оттегляме, изолираме се от външния свят, за да я правим. Ако сме на борда на самолет, в чакалня или на планински връх, можем да нямаме избор, така че медитираме, където сме. Както обсъждахме преди, това може лесно да бъде направено.
Не е нужно да излизаме навън, за да седнем на върха на планината с цел да медитираме. Много по-добре е да бъдем в стаята, където е тихо и изолирано. Тогава можем да медитираме, да отидем навътре при най-малко външно стимулиране на сетивата. По-късно можем да излезем навън и да оценим грандиозната гледка на долината долу, след като сме просмукани с осветяващите нашите възприятия качества на чистото блажено съзнание. След това да затворим очи, ако желаем и да станем едно с великата природа около нас, да се наслаждаваме!
Медитацията ни подготвя за по-пищно, по богато възприемане и преживяване на всичко. Тя е изолиране от външния свят и преход към чистото блажено съзнание вътре в нас, така че да можем после да се върнем и да опознаем външния свят по много по-прецизен начин.
Ако се опитаме да смесим в едно и също време медитационната ни практика с нашето сетивно възприемане на външния свят, резултатите няма да са оптимални. Първо влизаме навътре – след това се връщаме и излизаме навън. Нашата медитацията не е в това да се опитваме да бъдем и вън, и вътре едновременно. Това състояние да бъдеш едновременно и вътре, и вън се появява по един естествен начин, то е резултат от редовното ежедневно медитиране.
Да бъдеш едновременно и вътре, и вън не е практика на медитацията. Това е плодът на медитацията.
Бъдете вдъхновени от красотата на природата. Знайте, че можете да преживявате природата по все по-нарастващо изтънчени и прецизни начини – в резултат от ежедневното практикуване на медитация. Използвайте своето вдъхновение, за да удвоите отговорността си към ежедневното практикуване. Тогава, след време, вие ще познаете природата по начин, който трайно ще ви разтопява в блаженство. Тогава вашето естествено състояние ще стане да бъдете едновременно напълно вътре и напълно вън. Вие ще станете едно с прекрасното място на открито, в което се намирате.
Това е плодът на истинската йога и на истинската религия. Това е просветление.
Гуруто е в теб.