007 Медитация В&О – Неспокойствие при медитиране

Усъвършенствани Йога Практики – урок 15
От: Йогани
Дата: Сряда, 19 Ноември 2003 13:01

ТЕМА: Медитация В&О – Неспокойствие при медитиране
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.

В: Отначало почувствах малко приятно изпълване със спокойствие и тишина в продължение на няколко дни. След това започнах да ставам неспокоен по време на медитация и лесно възбудим през деня. Какво става?

О: На пръв поглед пречистването на нервната система с медитация изглежда елементарен процес, но всъщност този процес е доста деликатен. Техниката, която използваме е опростена – без усилие мислим мантрата (оставяйки това мислене да се усъвършенства по естествен, по спонтанен начин), изгубваме мантрата, по-късно осъзнаваме, че сме я изгубили и лесно, без усилие се завръщаме отново към мислене на мантрата, без да се опитваме да я повтаряме ясно, отчетливо или пък неясно, размазано (оставяме това да се случва, не се намесваме в този процес на безмълвно произнасяне – бел. моя)… и така продължаваме двадесет минути, два пъти всеки ден.
Не се заблуждавайте от тази простота. И не се отнасяйте повърхностно към тази медитация. Това е една усъвършенствана и мощна практика. С нея ние улесняваме освобождаването на запушвания, натрупвани в поредица от животи в нашите дълбини. Това са стресове и напрежения, вградени в нервната ни система, които ограничават нашето виждане на истината вътре в нас и вън от нас. С някои ограничения сме се родили. Други сме добавили през този наш живот. Всичко това се освобождава частица по частица по време на медитиране. Това е огромно начинание с достигащи надълбоко ефекти.

Ако процесът на пречистване е малко небалансиран, може да се появи известен дискомфорт – безпокойство, раздразнимост, неприятни физически усещания, нервничене, неприятни мисли. И други подобни неща. За щастие винаги има начини да бъде балансиран процеса на медитацията, ако се появи дискомфорт. Първото нещо, което можете да направите е да си дадете предостатъчно време за излизане от медитация. Помнете, че по време на медитация във вас протича процес на вътрешно пречистване. Може да не усещате, че нещо се случва, но ако изскочите от медитацията, без преди това да си починете, може да се чувствате раздразнителни известно време след това – може би дори цял ден. Не си го изкарвайте на тези, които обичате, на приятелите си и на своите колеги. Вижте го такова, каквото е – дисбаланс във вашата практика. Винаги в края на медитацията отделяйте поне няколко минути време, в което да не правите нищо (време за почивка, а не за мислене на мантрата). Това позволява стресовете и напреженията, освободени от нервната ни система по време на медитацията, да се разсеят безопасно. Тогава когато станете, ще се чувствате леки и освежени. Ако не се чувствате така, вероятно не си почивате достатъчно дълго време. Така че, в края си почивайте толкова дълго, колкото е необходимо, за да направите възможно плавното преминаване от медитация към активност. Може дори да полежите известно време след медитация. Всеки е различен. Открийте сами най-добрият за вас начин за излизане от медитация.

Някои хора реагират много бързо на медитация. За малка част от хората може да се наложи да извървят дълъг път. Това е добро нещо. Ако сте от тях, вие сте благословени, но трябва да внимавате да балансирате вашата практика така, че да нямате дискомфорт поради високата скорост на вътрешно пречистване. Ако лежането и почивката след двадесет минути медитация не помага да се успокоят нещата, тогава може да се наложи да скъсите времето за медитация до петнадесет минути. Ако дискомфортът все още продължава – опитайте десет минути. Намерете своя баланс. И винаги вземайте достатъчно време, за да излезете от медитация.

Понякога може да се появи физически дискомфорт по време на медитация. Това обичайно е знак за освобождаването на запушвания в нервната система. Ако този физически дискомфорт пречи на лесния процес на медитиране, направете пауза в повтарянето на мантрата и позволете вниманието ви да бъде привлечено от физическия дискомфорт. Просто бъдете с него за известно време. Това обикновено ще направи дискомфорта да изчезне по естествен начин. След като това се случи, върнете се обратно към мантрата и продължете медитацията, докато свърши определеното за нея време. Измерете времето, което сте отделили за внимание върху физическия дискомфорт, като част от цялото време, определено за медитация. Ако усещането не се разтвори, не изчезне, полежете известно време, докато отшуми. Това е добро нещо. Голямо запушване си отива. Оставете го да си отива лесно, по естествен начин. Същата процедура се прилага, ако сте завладени от вълна непосилни мисли, което може да е или да не е придружено от физически усещания. Ако не можете лесно да се върнете към мантрата, просто бъдете с мислите, докато те се разсеят достатъчно, че да можете отново лесно, без напрягане, с лекота да подхванете мантрата. Запомнете – медитацията не е борба с вашата физическа или умствена активност. Тези активности са признаци за освобождаването на запушвания дълбоко в нервната система. Ние просто ги оставяме да си отидат. Нашата работа е да следваме простата процедура да мислим мантрата и да позволяваме процеса на вътрешно пречистване да се случва. Това не е война на нивото на съзнателния ум. Никога не можете да спечелите чрез воюване. Ние работим отвътре – във и отвъд подсъзнателния ум. За да направим това, трябва да позволим на естествената способност на ума да ни отведе навътре. Така че, научете се да мислите мантрата без напрежение, с леснина и я оставете да влиза вътре.

Медитацията е най-ефективното средство за работа дълбоко вътре в подсъзнателния ум и за неговото почистване. Посредством медитацията ние лесно отиваме отвъд подсъзнателния ум – в нашето основно, базово съзнание, източникът на всичко, което е вярно и еволюиращо. Това е нашето съзнание, което отстранява вътрешните прегради-запушвания, ако му дадем възможност чрез медитация. С времето, тъй като запушванията са отстранени, ние намираме все повече и повече блажена тишина в ежедневния си живот. Това е изгревът на просветлението, нашето естествено състояние. Така че, продължавайте да чистите прозореца на своята нервна система всеки ден.

Гуруто е в теб.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *