Усъвършенствани Йога Практики – урок 13
От: Йогани
Дата: Неделя, 16 Ноември 2003 12:08
ТЕМА: Медитация – пробуждане на тихото семе
За новодошлите се препоръчва четене от началото на архива, тъй като предишните уроци са предпоставка за този. Първият урок е “Защо е тази дискусия”.
Твоят ум има естествена способност да бъде тих. Когато утихне, ти влизаш във връзка със своя гений.
Алберт Айнщайн е казал, че идеите, които са го довели до теорията на относителността, са дошли в моменти на тиха рефлексия, отражение. Моцарт е чувал сонатите и симфониите си да резонират през богатата тишина на своя ум. И всичко, което той трябвало да направи, е да седне и да ги запише. Знаем, че Исак Нютон е открил законите за движението и за гравитацията, докато си почивал под ябълково дърво. Дали той наистина е бил ударен от ябълка по главата или не, никой не знае, но няма никакво съмнение, че неговият притихнал ум му е донесъл съкровище от знания. Бихме могли да посочим и повече примери, но вие схванахте основната идея. Тихият ум има голяма творческа способност. Но това не е всичко. Тихият ум е умиротворен, блажен и здрав, като излъчва всички тези качества навън от човека в обкръжаващата го среда. Хората, които знаят как да култивират тих ум, не само са във връзка с вътрешната си креативност, но излъчват младост и оптимизъм, които повлияват всички наоколо. Те имат “хубави вибрации”.
По-рано ние говорихме за съзнанието (осъзнаването – Наблюдателя) и обективния свят (Наблюдаваното). Естественото състояние на нашето съзнание е мълчание, пълно с блаженство. Това е нещото, което е отвъд ума и се преживява, когато умът стане неподвижен. Това е един безкраен склад на току що споменатите качества, царството на Този, който ние знаем като Бог, винаги тук, вътре в нас. Ето защо в Псалмите е казано: “Бъди неподвижен и ме познай, аз съм Бог”. За да имаме достъп до божественото, всичко което е нужно да направим, е да знаем как да бъдем неподвижни.
Медитацията е процес на систематично позволяване на ума да остава неподвижен за определен период от време всеки ден. Правейки това ежедневно в продължение на седмици, месеци и години, утихването и съзнателността постепенно стават все по-очевидни, когато умът е активен, когато не медитираме. И това обогатява нашия светски живот. Чрез медитиране връзката между съзнанието и света постепенно се променя. Това е процес на йога – обединяването. Това е първата стъпка. Щом блаженото безмълвие стане ежедневно преживяване, много други неща могат да бъдат направени, за да го усилим и разширим. Но първо трябва да създадем основа за съзнателност, събуждайки тихото вътрешно семе на това кои сме ние, така да се каже.
Беше споменато, че умът има естествена способност да става тих. В метода на дълбока медитация, който ще практикуваме тук, ние ще използваме тази естествена способност. Всъщност във всички практики, които ще бъдат преподадени тук (а те са доста), ще използваме нашите естествени способности. Идеята е да ви покажа как да използвате даровете, които вече имате. Просто ще добавяме специални лостове тук и там, за да активирате своите естествени способности. Останалото зависи от вас. Ако постоянно прилагате наученото, един ден ще разберете, че сте една вечна машина за производство на блаженство, която е способна на преживявания далеч отвъд фантазираното от ума. О да, вие наистина сте. Медитацията е първата стъпка.
Мисли идват в ума ни от минутата, в която се събудим сутрин до минутата, в която заспим нощем, а след това още повече мисли идват по време на сънуване. И все пак казваме, че умът има естествена способност да бъде тих. Как?
Ще използваме мисъл, за да го направим. Не просто някоя мисъл. Но специална мисъл, наречена мантра. Ще използваме специфичен, особен метод за мислене на тази мантра, който позволява на ума да прави това, което той лесно може да прави, ако му се даде възможност – да се успокои.
Всъщност всяка мисъл може да бъде използвана за медитиране, както е било многократно демонстрирано от изследователите през последните тридесет години. Но бихме искали да използваме една специална мисъл – мисъл, която има изпитани вибрационни качества и положителен ефект в нервната система. Тя също е и такава, която можем да усилим с напредването на нашата практика, но за това – по-късно. Мантрата, с която ще започнем тук, е АЙ ЕМ.
Няма да се фокусираме върху значението на АЙ ЕМ по време на медитиране. Без съмнение тя има свещено значение в юдейско-християнската традиция, а също така, това има сходство със свещените звуци от други традиции. Звукът е това, от което се интересуваме, а не значението. Звукът е това, което ще използваме мислено. Ще търсим дълбочинното, абсолютно и силно вибрационно качество на звука, когато той се използва ефективно дълбоко вътре в ума и в нервната система. Може би точно тези силни дълбочинни ефекти вътре в човешкото същество са причината АЙ ЕМ да бъде почитана от векове. Това, което ще правим, е да се съсредоточим върху правилното използване на мантрата в медитационната практика. Тогава ще имаме най-добри резултати.
Ето как ще я използваме:
Намерете тихо и удобно място, където можете да седнете, за предпочитане с опора за гърба. Искаме да премахнем ненужните разсейвания. Просто седнете и се отпуснете някъде, където можете да затворите очи за двадесет минути без да бъдете прекъсвани. След като сте се нагласили удобно, бавно затворете очи. Ще забележите мисли, потоци от мисли. Това е добре. Просто ги наблюдавайте, без да ги правите значими за вас, без да създавате отношения с никоя от тях. След около минута внимателно въведете мисълта АЙ ЕМ и започнете да я повтаряте с леснина и без усилие в ума си. Когато умът ви започне да се скита и блуждае с други мисли – вие в крайна сметка ще разберете, че това се е случило. Не се тревожете за това. Това е нормално и естествено да се случва. Когато осъзнаете, че не повтаряте мантрата, внимателно и нежно се върнете към нейното повтаряне. Това е всичко, което имате да правите. Без усилие, без напрежение повтаряйте мантрата безмълвно вътре във вас. Когато осъзнаете, че вече не я мислите, просто се върнете към нея. Целта не е постоянно да я повтаряте. Целта е да следвате простата процедура да мислите мантрата, да я повтаряте на ум, да я изгубите и да се върнете отново към нея, когато установите, че сте я изгубили, че сте спрели да я мислите. Не се съпротивлявайте, ако мантрата започне да става по-малко отчетлива, размазана. Мисленето на мантрата не е нужно да бъде с ясно произнасяне. АЙ ЕМ може да бъде преживяна на много нива в ума и в нервната ви система. Когато се върнете към нея, върнете се на удобно за вас ниво, не се напрягайте нито за ясно, нито за размито произнасяне.
Повтаряйте тази процедура в продължение на двадесет минути и след това, със затворени очи, отделете няколко минути за почивка, преди да станете. Тази практика трябва да бъде правена два пъти всеки ден – преди да започнете деня си и преди да започнете вечерните си дейности. Най-добре се прави преди хранене, тъй като храносмилането може да се намеси и няма да подпомага процеса на медитиране. Поемете ангажимент пред себе си да практикувате тази медитация няколко месеца. Дайте й малко време да поработи. Ще бъдете учудени и изумени от резултатите и тогава ще искате да продължите напред към все повече и повече. Това е достатъчно за сега.
В следващите уроци ще навлезем в още подробности за процеса на медитиране и следствията от него. След това ще започнем да работим с друга естествена способност, която има всеки от нас – способността ни да използваме дъха, за да движим тишината в нас с безкраен екстаз.
Гуруто е в теб.